V zářijové Gran Corsa siepi di Merano se stylem start-cíl prosadil Fafintadenient. Mezi jeho soupeři sice tehdy byl i Mullinsův Thousand Stars, který v listopadu v Auteuil zaznamenal své čtvrté Gr.1 vítězství, ale tomu se v Meranu vůbec nedařilo, takže na českého zástupce nejvíce dotírali domácí Sol Invictus a Chiaromente. V závěru ovšem spíše bojovali pouze o druhé místo, když Fafintadenient bezpečně uhájil převahu jedné a půl délky. O dva týdny dříve se představil v nejbohatším českém proutěnkářském dostihu – tedy ve Zlatém poháru EŽ Praha. Ten pro něj byl dobře placenou procházkou, když roli desetinového favorita splnil s výrokem „zadrženě 5“. V uplynulé sezóně získal i další cenné úspěchy, ale protože je zaznamenal v klasických steeplechase, zmínka o nich padne teprve za pár dní při představování nejlepších steeplerů.
Jeho tréninkového druha Chicaga předloni v říjnu vydražil Jiří Odcházel za 35.000 guineí. Tehdy už měl za sebou Chicago první překážkové zkušenosti, když v Irsku obsadil ve dvojici nováčkovských Gr.2 dostihů přes proutěné překážky čtvrté a třetí místo. Sice se jednalo početně slabě obsazené dostihy, ovšem zvítězili v nich hvězdy největší velikosti – konkrétně Vautour a Un De Sceaux. Ke všem šesti loňským startům zamířil do Itálie. První sezónní vítězství získal ve čtvrtém z nich. Následně zamířil mezi kvalitnější konkurenci, a přestože se z dostihu vrátil se zraněním, nestačil pouze na už zmíněné Chiaromenta a Sol Invictuse. O šest týdnů později jim ale porážku vrátil v Gran Corsa Siepi di Milano, když své Gd-1 vítězství získal přes občasnou nejistotu na skocích podobně jako Fafintadenient stylem start-cíl.
Na stejné dražbě jako Chicago byl do Česka zakoupen také Mustamir, za kterého Rajmund Pavla zaplatil 48.000 guineí. První překážkové starty absolvoval až jako svěřenec Františka Holčáka a svůj talent naznačil hned při premiéře v nové disciplíně, když pardubickou čtyřkovou konkurenci zdemoloval s převahou 13 délek. Během září pak dokázal bodovat i mezi výrazně kvalitnější konkurencí. Soupeře totiž nenalezl ani v největším polském dostihu přes proutěné překážky, když ve Velké Partynické zvítězil s náskokem sedmi délek. Následně mezi elitou italských čtyřletých proutěnkářů obsadil druhou příčku. Jeho koncovka nestačila pouze na favorizovaného High Mastera, který na závěr sezóny změřil síly se zkušenějšími soupeři a v Chicagově Gran Corsa Siepi di Milano skončil třetí.
Mezi osmičkou koní, kteří loni nad proutěnkami vydělali nejvíce, se nenachází hned trojice DS Pegas. Z jejích reprezentantů se v naší nominaci objevuje Monsieur Bachir, který všechny čtyři loňské starty absolvoval na francouzských drahách a v žádném z nich neztratil na vítěze více než 1 a ¾ délky. Vrstevník Mustamira stejně jako on loni nad překážkami začínal, přičemž první vítězství v nové disciplíně získal na druhý pokus. Stalo se tak začátkem května v menším dostihu ve Wissembourgu. Nejlepší formu ale vyběhl při svém dosud posledním startu na dráze Enghien-Soisy, kde obsadil třetí místo v dostihu o 55.000 euro. Po tomto startu poskočil jeho francouzský handicap na 54 kg. Pro srovnání uveďme, že Fafintadenient za své francouzské výsledky ve steeplechase obdržel ještě o 6 kilo vyšší hodnocení.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 22. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Nobel, 2013 – Luminator, 2014 - Luminator
foto: Fafintadenient při vítězství ve Zlatém poháru EŽ Praha
Zatím nebyl přidán žádný komentář.