Prvním z nich je Cheeky Chappie, jehož úkol po zimním stěhování do Česka zněl jasně – završit hattrick stáje Monte Negro v Českém derby. To se mu podařilo splnit, když se ve vrcholu rovinového kalendáře prosadil zásluhou přesně načasované koncovky. Po obdobném scénáři zvítězil také v St Legeru a při zpětném pohledu neměl daleko k zisku trojkoruny, protože ve Velké jarní ceně nestačil pouze na Simply Ozzyho. Špatně si nevedl ani ve zbylých čtyřech startech, když v žádném z nich neskončil hůře než čtvrtý. I proto je letos suverénně nejbohatším českým rovinovým koněm, a kdyby byla tato anketa vypsána zkraje podzimu, asi by o jeho triumfu málokdo pochyboval.
V závěru sezóny si ovšem velmi důrazně řekl o přízeň hlasujících Aztek. Svěřenec Tomáše Váni letos prohrál v jediném ze šesti startů, ovšem první tři absolvoval v nižších kategoriích. S elitou se poprvé poměřil až v St Legeru, v němž ho od vítězství dělil pouze rozdíl krku a krátké hlavy. Naplno ale zazářil až ve dvojici následných vytrvaleckých komparačních vrcholů. Ve Velké ceně českého turfu ani v Ceně prezidenta republiky se k němu totiž žádný ze soupeřů nedostal blíže než na tři délky, přičemž v obou případech porazil koně úspěšné na black-type scéně. Koncem září na něj marně útočil předloňský vítěz italského St. Legeru Donn Halling a o měsíc později zase odolal snaze Autora, který letos zaznamenal dvě těsná stříbra v německých listed.
Úspěchy pro český chov sbíral také Love Me. Svěřenec Allana Petrlíka se zaskvěl především nečekaným vítězstvím ve Slovenském derby, v jehož posledních metrech předstihl dvojici německých koní, kteří ve své domovině aktuálně vlastní solidní handicapy 80,5 a 78,5 kilogramů. Čtvrtý tehdy skončil vítěz české analogie dostihu Cheeky Chappie, jemuž ovšem menší bratislavská dráha nesedí. Naopak Love Me k ní chová sympatie, což dokazuje také jeho bronz ze slovenské Velké jarní ceny. Výkon srovnatelný s tím ze Slovenského derby sice ve zbylém průběhu sezóny nepodal, ale čtvrté místo z Českého derby i páté místo ze St Legeru mají svojí hodnotu.
Přehled klasických vítězů doplňuje Simply Ozzy, jehož úspěch ve Velké jarní ceně už byl zmíněn výše. Také pro svěřence Václava Luky platí, že na svůj životní výkon zcela navázat nedokázal. Ve slovenské jarní klasice totiž zklamal předposledním místem a na opravdu výrazný výsledek nedosáhl ani ve Francii. Tam se letos vydal celkem pětkrát, přičemž nejvýše se umístil v lednu v Chantilly, kde obsadil čtvrtou příčku a aktuálně vlastní francouzský handicap 31 kilogramů. Své statistiky ovšem může ještě vylepšit, protože přesně za týden by se měl představit v Deauville.
To Honzik Chipera se právě v Deauville představil před třemi dny, kdy už jako svěřenec Jeana-Michela Lefebvra skončil poslední na listed scéně. Předtím ovšem v péči Tomáše Šatry absolvoval šestici startů na českých drahách, z nichž polovinu proměnil ve vítězství. Dvakrát se přitom prosadil v jedničkové společnosti. Opanoval totiž Memoriál dr. Frankenbergera i starším koním otevřenou pardubickou Cenu Mílařů. V nejdůležitějším dostihu sezóny, tedy v Českém derby, rovněž podal výborný výkon, když přes nevýhodné nejvyšší startovní číslo sahal po vítězství. Tu mu nakonec těsně uniklo, když ho finišující Cheeky Chappie předstihl o pouhý krk.
Mezi letošními tříletými se ukázalo hned několik výborných sprinterů. My do naší nominace vybíráme dva z nich, kteří si stojí nejlépe v průběžném handicapu. Levis Mistral vstoupil do sezóny působivým vítězstvím mezi debutanty, ale jeho hvězda začala výrazně stoupat až ve druhé polovině sezóny. Koncem srpna ovládl mostecký jedničkový handicap na 1400 metrů, a zatímco tehdy těžil i z váhové výhody oproti o pouhý nos druhému Nine Ou Fourovi, o necelé dva měsíce později už ho na stejné distanci i dráze porazil za rovných podmínek. Mezi dvojicí svých jedničkových vítězství absolvoval ještě pardubickou Cenu sprinterů, v níž doplatil na kolizi při točení závěrečného rohu a skončil pátý.
Nine Ou Four sice triumfoval maximálně na dvojkové scéně (právě před Levis Mistralem), ale při všech čtyřech startech mezi sprinterskou elitou neupadl z pomyslných stupňů vítězů. Kromě dvou zmiňovaných těsných mosteckých porážek, na nichž se podepsaly i pro jeho silný závěr nevhodné parametry severočeské dráhy, stojí za zmínku především jeho běhání ze Svatováclavské ceny. V tradičním sprinterském vrcholu totiž začal pomaleji, ale v cílové rovině rozbalil mohutný spíd na vnější straně dráhy, díky němuž vybojoval třetí příčku před tréninkovou kolegyní a loňskou Sprinterkou roku Waka Laurou.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 15. prosince.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Trip To Rhodos, 2013 – Talar
foto: Cheeky Chappie vítězí v St. Legeru
Daniel Toušek
28.2.2015, 11:14HP
8.12.2014, 17:48