Na jaře jednoznačně vládla tříletým klisnám Dumnonia. Svěřenkyně Pavla Tůmy sice nastupovala do Jarní ceny klisen bez startu v nohách, přesto svým soupeřkám utekla o dlouhých pět délek. Následně zamířila do slovenské analogie dostihu a ani v ní nepřipustila žádné drama. První středoevropskou porážku tak poznala až v Českém derby, když při své premiéře proti elitě hřebců i na vytrvalecké distanci obsadila až devátou příčku. Poté zamířila do obou exfederálních Oaks, a i když sahala po dalších klasických vítězstvích, nakonec jí vždy kousek chyběl. V Mostě o už zmíněné dva nosy skončila třetí, zatímco v Bratislavě vypadala v polovině cílové roviny jako vítězka, ale nakonec jí mohutnou koncovka chytila Ines. Na vítěznou vlnu se tak vrátila až o dva týdny později při chuchelském Europeau Jockey’s Cupu. V dostihu pro klisny se musela vyrovnat s razantním zkrácením distance na 1400 metrů, přesto její koncovka přišla včas a i díky tomuto úspěchu se její letošní zisk přehoupl přes hranici miliónu korun.
Svěřenkyně Arslangireje Šavujeva Amga River zahájila sezónu ve čtvrté kategorii, ale už v polovině května se stala jedničkovou vítězkou, když stylem start-cíl ovládla mostecký Memoriál dr. Frankenbergera. I ona figurovala na přihláškách Českého derby, ovšem po sedmém místě ve Velké červnové ceně jí její realizační tým nasměroval do klisnám určené Ceny Wago (dříve Cena Hřebčína Napajedla), v níž splnila roli favoritky. Třetí jedničkové vítězství si připsala o měsíc později v Oaks. Na mosteckém hipodromu tak zůstává neporažena, když i díky výbornému výkonu žokeje Bayurzhana Murzabayeva těsně odolala náporu soupeřek. Vůbec nejhodnotnější výkon ovšem ukázala až v posledním klasickém dostihu sezóny – tedy v St Legeru. V něm totiž její silná koncovka nestačila pouze na Sanoka a až za ní finišoval derby vítěz Touch Of Genius. Oba jmenovaní hřebci o čtyři týdny později potvrdili své kvality prvními dvěma místy ve výborně obsazeném European Jockey’s Cup Long. K už devátému sezónnímu startu zamířila Amga River do Ceny prezidenta republiky a při své premiéře proti starším soupeřům skončila čtvrtá.
Trojici nominovaných doplňuje už zmíněná Ines. Ta se na rozdíl od výše jmenovaných přesunula do Česka teprve před klasickou sezónou, přičemž jako dvouletá absolvovala ve Francii šestici startů bez umístění. Pod trenérem Tomášem Váňou se letos na dostihové dráze představila pouze čtyřikrát. Do sezóny vstoupila koncem května v mosteckém dostihu pro nezvítězivší, v němž lehkým vítězstvím naznačila, že se s ní musí počítat i ve větších dostizích. V Oaks předvedla mohutnou koncovku z konce pole, ale přestože se vítězce blížila každým metrem, skončila nejtěsnějším rozdílem druhá. V polské analogii dostihu, jehož předstartovní procedura se protáhla na zhruba tři čtvrtě hodiny, se už před distancí posunula po bariéře do čela. Závěrečné dvoustovka na dráze ve Wroclawi ovšem mírně stoupá, a i proto se před Ines dostala trojice soupeřek. Třetí útok na klasické vítězství podnikla ve Slovenském Oaks a v něm jí vše vyšlo ideálně, když žádná ze soupeřek nedokázala odolat jejímu útoku na vnější straně dráhy.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 6. prosince.
Předchozí vítězky ankety: 2012 – Fantazia Mia, 2013 – Ley Percy, 2014 – Francie
foto: dramatická koncovka letošního Oaks
Zatím nebyl přidán žádný komentář.