Prvním z nich je Trip To Rhodos, který v kategorii listed zvítězil už třetí rok po sobě, když na podzimním mítinku v Baden-Badenu s přehledem splnil roli favorita Mercedes Benz Steherpreis. Dařilo se mu ale i v předešlé fázi sezóny, do níž vstoupil triumfem ve Velké ceně Slovenska. Následně na německém derby mítinku nenavázal na předloňské vítězství, když i vinou pozdního útoku bral „pouze“ třetí příčku. Výborný výkon pak svěřenec Pavla Tůmy podal na dráze v Maisons-laffitte v Prix du Carrousel, v níž stejně jako loni prohrál až po velké boji a znovu byl jeho jediným přemožitelem kůň, který o pár měsíců později ovládl Prix du Cadran. Na jejím startu znovu nechyběl ani Trip To Rhodos, které své loňské umístění o dvě příčky vylepšit, takže jeho novým maximem na Gr.1 scéně je čtvrté místo.
Supervytrvalecké distance jsou ideální parketou rovněž pro Autora. Svěřenec Františka Holčáka sice v průběhu června s Trip To Rhodosem dvakrát prohrál, ale jeho forma s blížícím se koncem sezóny gradovala. Ve slovenském Zlatém poháru jistě porazil Azteka, kterého za sebou nechal i ve dvojici zářijových chuchelských dostihů – tedy ve Velké ceně českého turfu a v European Jockey’s Cup Longu. V nich sice další vítězství nepřidal, nicméně předvedenými výkony rozhodně nezklamal. Dosavadním vrcholem jeho kariéry je každopádně letošní edice St. Legeru Italiano. Na měkké půdě si počínal aktivněji než obvykle, když už na začátku dlouhé milánské roviny převzal vedení a v závěru odolal útoku o pouhý týden dříve v Gr.1 třetího Duka Di Mantovy. Třetí pak skončil favorizovaný Oriental Fox, který vlastní anglický rating 109 liber.
Z koní v českém tréninku letos získal black-type umístění ještě Mikesh. Reprezentant Kelso Stables sice z devíti letošních startů vytěžil jediné vítězství, které získal hned zkraje sezóny v Gomba handicapu, ovšem výkony na německých drahách potvrzoval pozici nejlepšího českého sprintera. Ze třech startů na úrovni listed vytěžil dvojici dotovaných umístění, když na jarním mítinku v Baden-Badenu obsadil vzdálenou čtvrtou příčku a vzestup formy ukázal v kilometrovém Hoppegartener Sprint-Cupu, v němž ze třetího místa ztrácel na vítěze necelé dvě délky. Vůbec nejlépe se ale předvedl v bádenském Goldene Peitsche. V největším německém sprintu totiž obsadil čtyři a půl délky vzdálenou šestou příčku, přičemž kvalitu dostihu dokumentuje skutečnost, že všichni jeho přemožitelé z jarního bádenského mítinku skončili za ním.
Vůbec nejkvalitnějším koněm, kterého letos mohli dostihový příznivci sledovat na českých drahách, je Meandre. Čtyřnásobný Gr.1 vítěz po náročném dubajském jaru dlouho odpočíval, takže od návratu k trenérovi Arslangireji Šavujevovi se poprvé představil až ve Velké ceně českého turfu. V ní tak sice byl na rozdíl od soupeřů nerozběhaný, přesto dokázal, že i když už je za zenitem, jeho kvality jsou stále vysoké. Druhého Autora porazil lehce o 1 a ½ délky. Něco podobného se od něj očekávalo i v European Jockey’s Cup Longu, ovšem po absolvování oblouku vnější stopou nedokázal dostatečně akcelerovat a skončil až čtvrtý. Přesto se poté vrátil na grupovou scénu a rozhodně obstál se ctí. V kvalitně obsazené Gr.2 na dráze v Chantilly totiž obsadil pátou příčku a nebýt výrazné kolize 200 metrů před cílem, mohlo to být i lepší.
Z koní, kteří letos neopustili středoevropský region, si naší nominaci vysloužil Chardonney Tcheque. Svěřenec Tomáše Šatry si totiž v sedmi letech vylepšil osobní rekord v počtu vítězství za sezónu, když se prosadil čtyřikrát. Nejprve završil hattrick ve Velké květnové ceně, poté o šest délek utekl nejbližšímu ze svých soupeřů o českém derby dnu a o tom slovenském zase opanoval Bratislavskou míli. Na podzim se mu v předchozích letech příliš nedařilo a ani letos do této části sezóny nevstoupil nejlépe. Ve Velké ceně Prahy totiž pouze vyrovnal své maximum, když s odstupem za bojujícím triem skončil čtvrtý. Poté se ovšem po čtyřech a půl letech vrátil na distanci 1400 metrů a dokázal, že se stále nachází v dobré formě. V European Jockey’s Cup Millionu totiž silnou koncovkou nechytil pouze tříletého Dashing Homa a sezónu završil „povinným“ triumfem v Českomoravské ceně.
Za připomenutí stojí také výsledky Settler’s Sona. Svěřenec Jiřího Michala startuje výhradně ve Francii, kde sice bodoval maximálně v kategorii D, ovšem jeho tamní handicap 44,5 kilogramů (odpovídá 89,5 kg v GAG) je známkou vysoké kvality. Obě jeho vítězná „déčkách“ byla zároveň handicapy Quinté, takže dotace každého z nich činila 52.000 euro, a v říjnu v Chantilly se navíc prosadil navzdory suverénně nejvyšší nesené hmotnosti. Zmíněné skutečnosti jsou sice signálem, že by se mohl prosadit i v kategorii listed, ale to se mu zatím nepodařilo, když oba jeho pokusy skončily sedmým místem. Přesto letos vydělal bezmála 50.000 euro, takže ze starších koní je na tom v této statistice lépe pouze Trip To Rhodos.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 24. prosince.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Donn Halling, 2013 – Meandre, 2014 – Trip To Rhodos
foto: Trip To Rhodos při vítězství ve Velké ceně Slovenska
Jiřina Marsalkova
23.12.2015, 07:59