Ramzan Kadyrov zakoupil krátce před letošním Dubai World Cupem Meandra a do Česka se pětiletý bělouš přestěhoval koncem května. Pod trenérskou taktovkou Arslangireje Šavujeva pak navázal na své úspěchy z let minulých, když po dvou bronzech na německé Gr.1 scéně triumfoval v Preis von Europa (Gr.1). Po jejím doběhu mu sice rozhodčí vítězství vzali, ale jejich pochybný výrok následně opravil Německý odvolací soud. Sezónu Meandre zakončil v Prix de l’Arc de Triomphe a předvedeným výkonem rozhodně nezklamal. Na jeho výsledku se ovšem negativně podepsal nedostatek prostoru u bariéry a skončil tak až desátý, přičemž od šesté příčky byl vzdálen pouhou délku. Dle dosažených výsledků je jednoznačným favoritem naší ankety, ale otázkou je, nakolik ho hlasující vezmou za svého. Přeci jen reprezentant barev čečenského prezidenta se na české půdě v akci neukázal.
To neplatí o jeho stájovém druhovi Dux Scholarovi, který ve Velké ceně Prahy sice zvítězil pouze s půldélkovým náskokem, přesto českou mílařskou elitu porazil s naprostým přehledem. K vidění byl i na Slovensku, kde obhájil vítězství v Bratislavské míli. Na black-type scéně se po návratu ze zimního asijského turné představil dvakrát. V největší německé míli, kterou je Oettingen-Rennen, uzavřel tabuli a ještě podstatně lepší dojem zanechal první říjnovou neděli v Longchamp. Do Prix de la Foret (Gr.1) totiž odskakoval s kurzem 51:1, ale roli outsidera nepotvrdil, když skončil čtvrtý pouhou čtvrt délku od v cíli druhého dvojnásobného Gr.1 vítěze Gordona Lorda Byrona. A kdyby Dux Scholar našel dříve prostor k útoku, mohla být jeho jediným přemožitelem Moonlight Cloud, která obdržela titul Nejlepší evropský starší kůň za letošní rok.
Před rokem tuto anketu suverénně ovládl Donn Halling, který letošní sezónu zahájil triumfem ve Velké ceně Slovenska před už rozběhaným a o měsíc později na black-type scéně vítězným Trip To Rhodosem. Poté zkoušel svěřenec Václava Luky prorazit na nejvyšší Gr.1 scéně. Mezi evropskou špičkou sice podával statečné výkony, ale na tabuli se vešel pouze v Grosser Preis von Berlin, v níž stejně jako v Preis von Europe nestačil na Meandra. Zřejmě nejlepší letošní výkon Donn Halling podal v srpnové Grand Prix de Deauville (Gr.2), v níž ze sedmého místa ztrácel na vítěze pouhých pět délek, přičemž mezi jeho přemožiteli byli například v Arc pátý Penglai Pavilion nebo výborný Cirrus Des Aigles.
Už zmíněný Trip To Rhodos se zaskvěl na německém derby mítinku, na němž ovládl dvoumílový dostih kategorie listed. Následně v deauvillské Gr.2 sice skončil na předposledním osmém místě, přesto se jednalo o jeho nejhodnotnější letošní výkon. Na vítěznou Veremu totiž ztrácel necelé tři délky. Poté se vrátil na středoevropské dráhy, a přestože trenér Pavel Tůma avizoval, že už se nenachází v takové formě jako během léta, obhájil vítězství ve Velké ceně Pardubic a v Ceně prezidenta republiky skončil třetí.
Po řadě nadějných pokusí z minulých let se black-type vítězství dočkala Leo Gali. Nutno ovšem podotknout, že jí k tomu pomohla špatná platební morálka italský pořadatelů, kvůli níž se letos na Apeninský poloostrov zahraniční konkurence příliš nehrnula. Koneckonců Leo Gali za své meranské vítězství obdržela Racing Post Rating 95 liber, zatímco zbylí čtyři nominovaní letos získala od prestižního britského serveru minimálně o 12 liber vyšší známky. Samotná Leo Gali dle hodnocení Racing Postu během své kariéry hned šestkrát vyběhla lepší výkon než letos v srpnu, kdy sezónu ukončila.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.