Letošní sezónu Mikesh zahájil v Gomba handicapu, v němž jistě zvítězil zásluhou útoku z konce pole, přestože nosil o čtyři kilogramy více než druhý nejvíce zatížený kůň. Ve zbylých osmi letošních startech sice další vítězství nepřidal, nicméně svými výkony na německých drahách, o kterých padla podobnější zmínka při představování nejlepších starších koní, dokazoval, že v šesti letech rozhodně není za zenitem. Na domácí půdě se ovšem několikrát opakoval scénář, podle něhož sahal po vítězství, ale v závěrečných desítkách metrů se našel někdo rychlejší. Minimálně částečným vysvětlením jeho porážek je obrna levé hlasivky, která u něj byla diagnostikována po sezóně.
Trenér Václav Luka s řadou svých svěřenců mířil především do Francie, kde se dařilo dvojici sprinterů ze stáje Leram. Sinbad začátkem prosince zvítězil v handicapu kategorie D, ovšem ještě hodnotnější výkony podal Phu Hai. Ten sice není vyloženým sprinterem, když letos zvítězil i na míli, ale ve dvojici startů na distanci 1300 metrů na all-weather dráze v Deauville si vedl výborně. Při srpnovém druhém místě totiž porazil hned osmičku black-type umístěných koní a při říjnovém vítězství v kategorii B rovněž narazil na kvalitní společnost. Vždyť mezi poraženými se nacházel například Birthday Prince, kterého Mikesh často potkávat v největších německých sprintech. O hodnotě výkonů Phu Haie svědčí i skutečnost, že po svých sprinterských startech byl hodnocen francouzským handicapem 43 kg, což v přepočtu odpovídá německému hodnocení 88 kg – tedy obdobné známce jakou vlastní Mikesh (87 kg). V Česku se Phu Hai představil pouze ve 1400 metrů dlouhém European Jockey’s Cup Millionu, v němž skončil čtvrtý.
O místo v naší nominaci si řekl i jeho tréninkový druh Nine Ou Four, který naopak startuje výhradně na českých drahách. Jeho specialitou je sice především distance 1400 metrů, na níž Mikeshe porazil v Memoriálu Jaroslava Maška, ale svůj silný spíd dokáže rozbalit i na „dvanáctce“. O tom přesvědčil především o derby dnu, kdy na měkké dráze jistě zvítězil, zatímco Mikesh v závěru vycouval z podstatného dění. Od té doby pauzíroval až do Svatováclavské ceny, v níž také přišel s mohutnou koncovkou, ale ještě silnější závěr ukázal slovenský Dodybud. Každopádně českou sprinterskou elitu nechal Nine Ou Four za sebou. Ve zbytku sezóny už se mu příliš nedařilo.
Ve Svatováclavské ceně, která je tradičním vrcholem českého sprinterského kalendáře, tedy zvítězil Dodybud. Svěřenec Miroslava Stančíka tím ukončil tříleté čekání na vítězství. Předchozí starty absolvoval v Bratislavě, kde sice pravidelně sbíral dotace, ale protože mu jako koncovému koni tamní dráha s ostřejším obloukem a kratší cílovou rovinou nesedí, vítězství mu unikala. V Chuchli se představil ještě v European Jockey’s Cup Millionu, v němž skončil za Phu Haiem a před Nine Ou Fourem šestý.
Nejbohatším českým sprintem byl nicméně premiérový ročník European Jockey’s Cup Sprintu. Jeho distance měřila rovný kilometr a po nádherném souboji v něm nejtěsnějším možným rozdílem porazil Mikeshe Prince Orpen, který těžil z nejnižšího startovního čísla i výborného výkonu žokeje Cristiana Demura. Svěřenec Heleny Blažkové za sebou tehdy nechal také výše zmíněného Sinbada a předloňskou šampiónku sprinterů Waka Lauru. Jiné vítězství sice letos nezaznamenal, ale umístění sbíral mezi sprinterskou elitou pravidelně.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 2. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Bright Sand, 2013 – Waka Laura, 2014 – Mikesh
foto: doběh Svatováclavské ceny – Dodybud poráží Nine Ou Foura a Mikeshe
Sárka
2.1.2016, 13:36MF
27.12.2015, 21:12Martin
25.12.2015, 08:15