Z nich sice dva získali klasické vítězství, ale nejvyšší Generální handicap z domácích odchovanců vlastní Renny Strom. Ten za celou svou kariéru čítající patnáct startů neběžel zadarmo, když z tabule upadl jen ve Velké jarní ceně, v níž se sice před distancí ocitl v čele, ale poté pro něj kombinace měkké dráhy a delší než optimální distance znamenala propad na šesté místo. Lépe si vedl ve slovenském ekvivalentu 2000 Guineas, v němž nestačil pouze na Legionara, který na jaře jen těžko hledal soupeře. Poté se Renny Storm úspěšně etabloval mezi sprinterskou elitu, mezi níž zaznamenal především čtvrté místo ve Svatováclavské ceně. Už před jeho ziskem se jednou vydal do Francii a na podzim tam zamířil ještě třikrát, přičemž vždy se tam vešel na pomyslné stupně vítězů. V polovině listopadu v Chantilly dokonce dokázal pod Christophe Soumillonem zvítězit. Tehdy absolvoval svou handicapovou premiéru se známkou 34,5 kilo a vydělal 15.000 euro, díky čemuž byl loni s celkovým ziskem 875.980 finančně čtvrtým nejúspěšnějším zástupcem klasického ročníku.
Do Top 10 tříletků podle Generálního handicapu se vešel i Taggerton, který v roli největšího outsidera s kurzem 30:1 šokoval třetí příčkou v Českém derby. O tři týdny později na Slovensku sice zklamal, ale že jeho červnový výsledek nebyl náhodný, dokázal v průběhu září. Na jeho začátku totiž finišoval pátý v St. Legeru, přičemž na druhou Saltanat ztrácel jen dvě délky, a následně vrátil porážku jeho vítězi Always On Sundayovi v závěrečné slovenské klasice. V ni točil ostré bratislavské rohy blíže u bariéry než jmenovaný svěřenec Františka Holčáka a i díky tomu nad ním získal na začátku cílové roviny rozhodující převahu. Dodejme, že oba výše jmenovaní zastupují první ročník potomků svých otců, jimiž jsou Stormy Jail (Renny Storm) a Egerton (Taggerton).
Nárok na majitelské prémie má i ve Francii narozená Nidara, jejíž největší úspěch přišel v Jarní ceně klisen. Ta byla rozběhnuta ve falešném tempu, přičemž v cílové rovině udržela reprezentantka DS Pegas převahu nad favorizovanou Beryaskou i díky výhodnější výchozí pozici a startu v nohách. Ve zbytku sezóny, což platí i o celé její kariéře, pak neskončila na horším než čtvrtém místě. Zvítězit dokázala ještě v trialu na Oaks, jehož tradiční název je Cena Hřebčína Napajedla. V samotném Oaks skončila třetí, přičemž v jeho polské a rakouské obdobě získala shodně čtvrtou dotaci.
Mezi staršími českými odchovanci zářili především v Lysé nad Labem chystané klisny Airfare a Carrie. Ty za sebou mají životní sezóny, ale naší nominace se vešla pouze dříve jmenovaná svěřenkyně Karla Germiče, která dokázala na jedničkové scéně uspět i proti zástupcům silnějšího pohlaví. To se jí podařilo především ve Velké ceně českého turfu, v níž sahala po senzačním vítězství a v cíli byla o půl délky za Mistrem Westminsterem druhá. Přítomnost k vytrvalecké elitě pak dokázala čtvrtou příčkou v Ceně prezidenta republiky, a kdyby jí nezbrzdil bočící Mister Westminster, možná by dosáhla ještě výše. Za připomenutí pak stojí také skutečnost, že sezónu zahajovala s handicapem 54,5 kilogramů (teď vlastní známku o plných 36,5 kg vyšší – tedy 91 kg), čehož využila k sérii čtyř vítězných startů.
Z překážkářů získává naší nominaci Nikas. Říkal si o ní sice také Makléř, který obsadil medailové příčky v obou dílech Dostihového poháru Josefa Váni, přičemž ho porazili jen výborní Khalshani a Soros, ale za ním podobně kvalitní klasici nezůstali (při opomenutí na krosy přeorientovaného Budapeste). I vítězství Valldemosa v této anketě za rok 2012 dokazuje, jak velkým fenoménem je Velká pardubická, v jejíž letošní edici získal Nikas druhé místo. Nestačil tedy pouze na nechytatelnou Orphee Des Blins. Ostatní spolufavorité se sice do cíle vůbec nedostali, ovšem na štítě svěřence Stanislava Popelky skončil například třikrát v pardubických kvalifikacích stříbrný Klaus.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.