Vrcholem kalendáře pro dvouleté je Cena zimního favorita, v níž s bezmála třídélkovým náskokem triumfoval Sirius Shine, díky čemuž je handicaperem nejlépe hodnoceným juniorem. Pro svěřence Zdena Koplíka se jednalo o jediné české vystoupení, ovšem předtím už se dvakrát představil na zahraničních drahách. Premiéru absolvoval v Meranu v dostihu, v němž o čtyři roky dříve vítězně debutoval Chardonney Tcheque. Sirius Shine na jeho úspěch nenavázal, když na hluboké dráze vybojoval vzdálenou čtvrtou příčku. Následně si už ovšem ve francouzském Lyonu vedl lépe, když v dostihu kategorie G nestačil na jediného z jedenácti soupeřů. Z koní, kteří se tehdy umístili na tabuli, vlastní francouzský handicap pouze čtvrtá Malilipote. Pokud budeme vycházet z jejího hodnocení, vyběhl reprezentant stáje DAR formu na úrovni handicapu 38 kilogramů, což rozhodně má svojí hodnotu.
Druhým českým jedničkovým dostihem otevřeným dvouletým hřebcům je Gerschův memoriál. Na startu jeho letošní edice se sice sešle kvantitativně i kvalitativně slabá společnost, přesto jeho vítěz zanechal velmi dobrý dojem. Aldar totiž v rovině lehce minul stájového druha Aldzarba, který byl rovněž podporován pouze rukama, a cílem procválal s náskokem pěti délek. Lehký byl také jeho triumf z konce srpna. Ten sice získal mezi nezvítězivšími, ale hned čtyři jeho tehdejší soupeři se tohoto přívlastku už dokázali zbavit. Reprezentant stáje Ramzana Kadyrova, který za něj zaplatil 110.000 euro, se do Francie podíval dvakrát. Na debut obsadil páté místo v Deauville s pětidélkovým odstupem od vítěze, kterým se stal posléze v Gr.1 vítězný Full Mast. Říjnová Prix de Conde (Gr.3) se ale pro Aldara ukázala být příliš silnou kávou, když v jejím závěru odcouval na vzdálené poslední místo.
Reprezentant DS Pegas Icar do Francie cestoval dokonce čtyřikrát a nikdy se nevracel bez dotace. Nutno ovšem podotknou, že nikdy nepřekročil práh kategorie F a startoval výhradně na menších drahách. Nejvíce se zaskvěl hned při debutu, když zvítězil ve Wissembourgu. Následovala dvojice stříber z Vittelu a sezónu uzavřel ve Štrasburku, kde do roviny točil jako poslední, takže přes silný závěr stihl jen čtvrtou příčku. Při svých startech každopádně narazil na několik black-type koní, s nimiž se nepoměřil vůbec špatně. Vždyť při červencovém druhém místě porazil dvakrát na listed scéně třetí Tres Forte a koncem srpna podlehl o dvě délky Winter Springsovi, který v Prix de Conte uzavřel tabuli (8 a 3/4 délky před Aldarem) a poté skončil druhý v listed.
Také Oriental Sky si o nominaci řekl svými zahraničními starty, které ovšem absolvoval ve středoevropském regionu. Slibný už byl nicméně jeho karlovarský debut, ve kterém přes nezkušený projev po boji podlehl pouze Aldzarbovi, přičemž ostatní nechal s odstupem zpět. V bratislavské Velké ceně BBAG Baden-Baden už přemožitele nenašel a stejně tak tomu bylo i ve vrcholu rakouského juniorského kalendáře, jímž je Graf Hugo Henckel Memorial. V němuštědřil premiérovou porážku Mr Basovi, který navazoval na vítězství z budapešťské jedničky. Díky těmto úspěchům se svěřenec Čestmíra Olehly jako jediný český dvouletek přehoupl na dotacích přes půlmiliónovou hranici.
V Graf Hugo Henckel Memorialu se přestavil také Artaban, ale ten v závěrečném oblouku na rozdíl od Oriental Skye rozdával metry, a i proto na něj v cíli ztrácel ze třetího místa více jak dvě délky. Nezavršil tak čistý hattrick, ke kterému měl nakročeno díky triumfům v Chuchli a v Pardubicích. Tam se představil ve dvojce na 1750 metrů, v jejímž závěru od soupeřů působivě odešel o šest délek. Právě především kvůli tomuto výkonu se v naší nominaci objevuje na úkor jiného svěřence Heleny Vocáskové Amadeona, jehož jméno se před klasickou sezónou dostalo do povědomí díky druhé příčce z Ceny zimního favorita.
Vedle Artabana zastupuje český chov také Valmont Ohne, který je svěřencem Allana Petrlíka, jemuž se letos s dvouletými mimořádně dařilo. Při debutu začátkem červa sice skončil na kilometrové distanci až šestý, ale protože jako synem výborné vytrvalkyně Vadeony, čekalo se od něj v dalších startech zlepšení. To předvedl už druhým místem v Simsonově ceně a v Ceně Masise dokonce zvítězil, když se hned po startu razantně ujal vedení, které přes nápor Ocary o hlavu uhájil. O tempo se postaral také v Ceně zimního favorita, do níž nastupoval po dvouměsíční pause, a v jejím závěru se přes něj dostala dvojice soupeřů.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 30. listopadu.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Renny Storm, 2013 - Jambul
foto: Sirius Shine vítězí v Ceně zimního favorita
Jana Jungova
24.11.2014, 09:21Jindřich Jung
24.11.2014, 09:20Jana Plhalová
23.11.2014, 21:39