Už dvakrát tuto anketu ovládl Trip To Rhodos a letošními výsledky ho staví do role favorita. Svěřenec Pavla Tůmy, o kterém už byla řeč u příležitosti ankety o Nejlepšího staršího koně, letos počet svých kariérních black-type umístění navýšil z devíti na třináct, což ho staví na suverénní první místo v českých historických tabulkách. Mezi své úspěchy navíc přidal premiérové grupové vítězství, které vybojoval v St Legeru Italiano, a také premiérové umístění v nejvyšší kategorii Gr.1. To získal na Arc mítinku v Prix du Cadran, v níž tak o jednu příčku vylepšil svůj výsledek z let 2015 a 2016.
Ve zmíněném St Legeru Italiano si velmi dobře vedl také Intisari. Svěřenec Radka Holčáka totiž obsadil třetí příčku 1 a ½ délky za Trip To Rhodosem. Jinak na rozdíl od něj startoval ve středoevropském regionu, přičemž se mu dařilo především v Bratislavě. Tam zahájil sezónu lehkým triumfem ve Velké májové ceně a roli favorita splnil také ve Velké ceně Slovenska, v níž svedl úspěšný souboj s Oriental Skyem. Ten mu porážku vrátil ve slovenském Zlatém poháru, když ke změně poměru sil přispěla pevnější dráha. V Česku se Intisari představil při EJC, jehož součástí byla Velké cena českého turfu. V ní po nejslabším letošním výkonu skončil čtvrtý, ale pak přišel zmíněný start v Miláně, kde naopak vyběhl své handicapové maximum.
V Česku se letos nabízela starším vytrvalcům čtveřice jedniček a dvě nejlépe dotované ovládl Eskerkhan. Ten se z Ruska z trenéru Arslangireji Šavujevovi přestěhoval teprve v létě, přičemž se uvedl vzdáleným posledním místem v mostecké Velké letní ceně. O pouhý týden později ale předvedl ve Velké ceně českého turfu diametrálně odlišný výkon, když v jejím závěru jako jediný dokázal předstihnout tempaře Autora. Navzdory příliš krátké dvoukilometrové distanci zvítězil i ve dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR. Ta pro něj byla především rozcvičkou před startem v listed v Saint-Cloud, který absolvoval o pouhý týden později. Na francouzskou konkurenci nestačil, když skončil poslední, ovšem nesedlo mu pomalé tempo a od vítěze ho dělilo pouze 8 a ½ délky. Při návratu do Česka se vrátil na vítěznou vlnu. Kraloval totiž Ceně prezidenta, v níž byl znovu jeho největším soupeřem předloňský vítěz St Legeru Italiano Autor.
Třetí skončil v Ceně prezidenta Joseph, čímž přeci jen vylepšil své rozpačité podzimní výkony. Místo v naší nominaci si každopádně zaslouží jako vítěz vrcholu sezóny – tedy Českého derby. V něm těžil z přepáleného tempa, když zpočátku nikam nespěchal a v cílové rovině přišel se silnou koncovkou. Jeho úspěch byl překvapením, protože na start šel s kurzem 50:1. Na tento výkon každopádně zatím navázat nedokázal. Dodejme, že jedničkové vítězství získal ještě v Memoriálu dr. Frankenbergera, v němž za ním ale mnoho kvality nezůstalo.
Stejně jako Josepha už jsme si u příležitosti ankety o Nejlepšího tříletého hřebce představili také Nagano Golda. Ten zahájil sezónu jako svěřenec Grzegorze Wroblewského a už v jejím úvodu naznačil svůj talent. Do Českého derby tak odskakoval v roli druhého favorita, ale byl příliš chtivý a v závěru tak vyklidil pozice. Poté se přestěhoval k trenéru Václavu Lukovi. Ve Velké ceně českého derby znovu doplatil na horší ovladatelnost, ovšem v St Legeru už to bylo o něčem jiném. Většinu dostihu cválal mezi soupeři a v závěru nejlepšímu z nich utekl o 4 a ½ délky. Ještě hodnotnější výkon podal koncem listopadu na all-weather dráze v Deauville, kde zvítězil před francouzskými tříletky s handicapy 40,5 a 43 kg.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 2. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Donn Halling, 2013 – Meandre, 2014 – Trip To Rhodos, 2015 – Autor, 2016 – Trip To Rhodos
foto: Nagano Gold vítězí v St Legeru
Iasghu
5.3.2024, 10:22Koissek
4.1.2018, 18:45Ludmila
4.1.2018, 18:33