Začněme ale vítězem naší Velké jarní ceny, v níž roli favorita splnil Sagar. Reprezentant DS Pegas se na čelo ročníku dostal už jako dvouletý, když lehce stylem start-cíl ovládl Cenu zimního favorita. Nikoho před sebe nepustil ani při letošní premiéře, kterou absolvoval v Memoriálu prof. Václava Michala. Před startem Velké jarní ceny stlačili sázející jeho kurz až na 1,3:1, takže se těšil nevídané důvěře. Na dráze se ovšem odehrálo velké drama. V sedle Sagara nahradil zraněného Petra Foreta Angličan Jack Mittchel a jiná byla také taktika, když útočil ze středu pole. Výrazně byl pobízen už v polovině oblouku a v cílové rovině mu dlouho trvalo, než se rozešel. U distance se ale opřel o bariéru a o krátkou hlavu porazil Forresta Gumpa. Poté dvakrát zamířil do Francie, kde se mu ovšem příliš nevedlo. Tamní dostihy s pomalejším úvodem mu evidentně nesedly, když poprvé byl po startu příliš chtivý a ve druhém případě dostih odvodil. Své kvality ale znovu dokázal ve Velké ceně Prahy. Z našich elitních mílařů ho totiž porazila pouze Saša. Sezónu uzavřel v EJC Million. Jeho distance 1400 metrů nicméně leží pod jeho optimem, což je hlavním důvodem, proč se nedostal přes deváté místo.
Slovenskou jarní klasiku ovládl Beau Massagot. Ten byl stájí Leram zakoupen za 45.050 euro po březnové prodejce, v níž zaznamenal už čtvrtý francouzský triumf. Premiéru pod taktovkou Václava Luky si odbyl právě ve slovenské Velké jarní ceně. V ní proti němu hrála příliš dlouhá distance 1700 metrů i nejvyšší číslo. V závěru už se také začal kroutit, přesto splnil roli favorita. Sprinterská Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR mu sedla více, ale zase proti němu stála o poznání silnější konkurence. Po startu sice cválal na předposledním místě, což zvlášť na menší bratislavské dráze není ideální, ale v cílové rovině přišel s údernou koncovkou. Na ní nestačili ani výborní sprinteři Henrytheaeroplane a Mr Right. Ještě lepší výkon podal následně ve Francii. V Deauville totiž zamířil do Listed, a i když ho na tamní rovné dráze porazila pětice soupeřů, rozhodně nezklamal. Od vítěze ho totiž dělily pouze 4 délky a obhájil tak vysoký francouzský handicap 42 kg. Ve druhé polovině sezóny se mu tolik nedařilo, když se na něm mohla projevit absence výraznější zimní pauzy. Následné dva francouzské straty přesto nebyly tak špatné, jak na první pohled vypadá, když na nejlepší mnoho neztrácel. Při české premiéře v EJC Million ale skončil až třináctý.
Ve Slovenském derby se naplno prosadil Mon Cheri. Svěřenec Luboše Urbánka se letos přestavil pouze čtyřikrát. Před klasickou sezónou byl za 60.000 euro zakoupen stájí Lokotrans, když vlastnil francouzský handicap 36,5 kg. Při středoevropské premiéře měl smůlu, když ho v Ceně trojročných žrebcov na začátku cílové roviny výrazně poškodil bočící soupeř. Přesto třetím místem a především silným finišem naznačil své možnosti. Další dva starty absolvoval na chuchelské dráze. Ve Velké jarní ceně točil do cílové roviny jako předposlední a v posledních metrech se nejlepším rychle přibližoval. Nakonec skončil třetí, když ho od vítězství dělila pouze krátká hlava a půl délky. Poté zamířil rovnou do Českého derby, v němž natáhl svou bronzovou sérii. Znovu útočil z chvostu pole a nad jeho síly byli pouze Blessed Kiss a německý grupový vítěz Poldi’s Liebling. Před Slovenským derby se do jeho sedla premiérově vyhoupl Jaroslav Línek. Ten mu našel ideální pozici ve středu pole, a i protože Blessed Kiss útočila více zezadu a v závěrečném oblouku rozdala více metrů, dokázal jí Mon Cheri o krk porazit. Od té doby se bohužel na dráze neukázal a stejně jako výše představené duo už je valachem.
To Darkolva je zatím pouze Valachem s velkým V. Připravuje ho totiž ve Velkých Karlovicích František Holčák. Jako dvouletý stihl na irských drahách osmičku startů, v nichž neupadl z tabule a maximálně dosáhl na rating 81 liber. Ve spolehlivých výkonech pokračoval i jako reprezentant stáje Joly. Hned při své premiéře pod novými barvami v Ceně trojročných žrebcov se zbavil přívlastku nezvítězivší, přestože v cílové rovině musel hledat volný prostor. Soupeři se před ním „motali“ i ve slovenské Velké jarní ceně, v níž bral třetí příčku. Bratislavskou medailovou sbírku pak zkompletoval na Turf Gala. Ve Starohájském kritériu sice sahal po vítězství, ale v závěrečných desítkách metrů ho minul Thisisthekey. V obou exfederálních derby bojoval o konec tabule. V tom českém o krk porazil šestého Dragona, v tom slovenském naopak nos ztrácel na pátého Gugus des Brieres. Že mu nejlépe sedí distance kolem dvou kilometrů, dokázal ve Velké letní ceně. Při prvním startu proti starším soupeřům totiž na mosteckém hipodromu zvítězil, přičemž nejvíce na něj dotíral slovenský Royal Gino. Slovenský St. Leger se pro něj zdál být příliš dlouhý, na druhou stranu třídou své soupeře převyšoval. Vedení převzal už v závěrečném oblouku, a i když s útokem přišel Be Master, uhájil pohodlnou převahu dvou délek.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 31. prosince.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Trip To Rhodos, 2013 – Talar, 2014 – Cheeky Chappie, 2015 – Touch Of Genius, 2016 – Grace Of Gracie, 2017 – Nagano Gold
foto: Ve Velké jarní ceně zvítězil Sagar (u bariéry) a na třetím místě finišoval Mon Cheri (zvenčí)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.