Na jaře se na špici dámské části klasického ročníku posunula Partyday, která po suverénním vítězství ve třetí kategorii ovládla také Jarní cenu klisen. V ní se do čela posunula krátce po vytočení lahovického oblouku a v cíli měla náskok ¾ délky na druhou Sedmikrasku. Poté zamířila rovnou do Českého derby. V něm se držela statečně, když v těsném doběhu na vítězného Gontchara ztratila jen 3 a ½ délky, ale na příliš dlouhé distanci z toho nakonec bylo jen desáté místo. V létě se přestěhovala od trenérky Heleny Vocáskové k Václavu Lukovi a zkraje září ve Velké ceně Prahy vyběhla svou vůbec nejlepší formu. Nestačila totiž pouze na finiš Shamalgana, přičemž porazila například Arifa a Dally Hit, kteří své kvality potvrdili o tři týdny později na European Jockey’s Cupu. Na něm si solidně vedla i Partyday. V EJC Middle sice útočila více zezadu než obvykle, ale v závěrečných metrech se dokázala posunout na třetí příčku.
Ve druhé dámské klasice, tedy v karlovarském Oaks, se prosadila Sedmikraska. Reprezentantka DS Pegas potvrzovala své kvality celou sezónu. V jejím úvodu totiž na oblíbené měkké půdě zvítězila v Memoriálu Rudolfa Deyla a poté přišlo už zmíněné stříbro v Jarní ceně klisen. Stejně jako Partyday hned jako další start po úvodní klasice absolvovala České derby, v němž si tradičně počínala aktivně a pozice nevyklízela ani v závěru. Sice poprvé a naposled ve své kariéře skončila hůře než druhá, nicméně čtvrté místo bylo bezesporu úspěchem. Následně se stylem start-cíl prosadila v Oaks a poté zkoušela štěstí v jeho slovenské analogii. V Bratislavě jí porážku z Karlových Varů po tuhém boji vrátila Saintnixa, ovšem ostatní soupeřky nechala bezpečně zpět, takže se její letošní zisk přehoupl přes 800.000 korun, čímž se žádná z jejích vrstevnic pochlubit nemůže.
Pouze pětkrát se letos představila také Krasava. Svěřenkyně Heleny Vocáskové je odchovankyní svého majitele Stanislava Chudáčka a debutovala koncem dubna lehkým vítězstvím mezi nezvítězivšími. Hořkost porážky nepoznala ani o tři týdny později ve vytrvalecké trojce, v níž už narazila na kvalitnější společnost, když za sebou nechala i posléze v derby šestého Urban Joye. O dohlášku do Českého derby si pak definitivně řekla v jeho hlavní předzkoušce. Ve Velké červnové ceně totiž obsadila třetí příčku, a kdyby měla v cílové rovině více prostoru, mohla dosáhnout i výše. V samotném derby podala svůj dosud nejlepší výkon. Na distanci se dokonce posunula do čela, a i když jí v závěru minul Gontchar, její druhé místo je nejlepším výsledkem klisny ve vrcholu sezóny od triumfu Ready For Life z roku 2005. Za tento srdnatý výkon zřejmě následně zaplatila v Oaks, v němž se sice v polovině cílové roviny posunula hned za Sedmikrasku, ale cílem proběhla až jako šestá. Tím pro ni sezóna skončila.
Naší nominaci doplňuje dvojice klisen, které svou parketu našly na sprinterských distancích. Svěřenkyně Zdena Koplíka Efily byla letos výrazně pilnější než výše jmenované trio, když zvládla plných 11 startů. První z nich absolvovala na francouzských drahách ještě před stěhováním do Česka, kde debutovala druhým místem v Memoriálu Rudolfa Deyla, v němž Sedmikrasce podlehla i kvůli vyšší nesené hmotnosti. Obě exfederální analogie 1000 Guineas pro ni byly trochu dlouhé, takže středoevropskému publiku své kvality naplno předvedla až na mítinku Turf Gala. V nejbohatším sprintu regionu, který nese předlouhý název Cena Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR, totiž jistě zvítězila. O šest týdnů později se prosadila i ve druhém nejvýznamnějším sprintu slovenského kalendáře, tedy v kilometrové Ceně Mysa, takže v sobotu byla dle očekávání vyhlášena Nejlepším sprinterem roku na Slovensku. Špatná nebyla ani její následná třetí místa z maďarské Overdose díj a chuchelské Svatováclavské ceny, přesto potvrdila, že nejlepší výkony podává na menší bratislavské dráze.
Tomášem Šatrou připravovaná Anitschka sice letos posbírala čtveřici vítězství, ale až to poslední z nich jí zajistilo místo v naší nominaci. Po nevýrazném vstupu do sezóny totiž její realizační tým ustoupil od účasti v Jarní ceně klisen a Anitschka tak zahájila svou cestu vzhůru ve čtvrté kategorii. V polovině května jí vítězství sebral posléze dvakrát klasicky umístěný Bonys, ale o dva týdny později už se zbavila přívlastku nezvítězivší. Další progres ukázala jistým vítězstvím ve trojkovém handicapu. V dalších dvou startech v podobných dostizích se musela spokojit s pátým a devátým místem, ovšem otevírací den podzimní části chuchelské sezóny viděl její další triumf. Znovu se tak sice stalo „pouze“ na půdě třetí kategorie, ale pod jednou z nejvyšších vah zvítězila lehce o 4 délky. Navíc se jednalo o její první sezónní start na distanci 1200 metrů, a že jsou sprinty jejím optimem, potvrdila o dva týdny později ve Svatováclavské ceně. Nejednalo se sice o nejsilnější edici tradičního sprinterského vrcholu, nicméně vítězství o 2 a ¼ délky před ostříleným Nine Ou Fourem má bezpochyby svoji hodnotu.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 18. prosince.
Předchozí vítězky ankety: 2012 – Fantazia Mia, 2013 – Ley Percy, 2014 – Francie, 2015 - Dumnonia
foto: Partyday vítězí v JCK před Sedmikraskou
Jeheyp
6.3.2024, 02:22Krasava
14.12.2016, 07:50Jiri Odchazel
12.12.2016, 11:45Milan Kříž
12.12.2016, 18:15Milan Kříž
11.12.2016, 09:58Jiri Odchazel
12.12.2016, 11:43Nový Tomáš
15.12.2016, 08:32Milan Kříž
9.12.2016, 17:12Jaroslav Fabris
10.12.2016, 22:19Jarka
8.12.2016, 08:04Jaroslav Fabris
8.12.2016, 11:55