Poslední dva ročníky oficiální ankety o Nejlepšího sprintera ovládl Mikesh. Reprezentant Kelso Stables sice v uplynulé sezóně nedokázal zvítězit, ale důvodem je i skutečnost, že většinu startů absolvoval v listed dostizích a rozhodně se neztratil. Dařilo se mu především na kilometrové distanci, když v létě obhájil třetí příčku v Hoppegartener Sprint-Cupu a stejné umístění si na podzim přivezl z milánského Premio Cancelli. Počet svých black-type umístění tak rozšířil na čtyři, přičemž více black-type umístění pod českou vlajkou vybojoval pouze Trip To Rhodos, takže Mikesh se zařadil na dělené druhé místo. Špatné výkony nepodal ani při dvojici třetích míst z českých startů. O derby dnu totiž teprve vstupoval do sezóny a v mosteckém handicapu nosil mamutí hmotnost 65 kilogramů.
Bez vítězství zakončil sezónu také Prince Orpen, který si rovněž nominaci vysloužil výkony v black-type dostizích. Svěřenec Heleny Blažkové v nich sice na umístění mezi trojicí nejlepších nedosáhl, ale handicapovou optikou předvedl ještě hodnotnější výkony než Mikesh. Zkraje května v Dortmundu i na jeho konci v Baden-Badenu totiž narazil na německou sprinterskou elitu, přičemž v obou startech nebyl od nejlepších příliš daleko. Vítězem obou dostihů se stal Shining Emeralda, tedy vítěz předloňského Goldene Peitsche, na něhož Prince Orpen nejprve ztrácel z pátého místa zhruba 4 a ½ délky a v největším sprintu první poloviny německé sezóny mu byl ještě o délku blíže. Cílem přesto procválal „až“ jako šestý. O českém i slovenském derby dnu bral pouze nižší dotace, čímž pro něj sezóna skončila.
Na sprinterských distancích se dařilo i několika „francouzům“ trenéra Václava Luky. Z nich do naší nominace vybíráme Winshine, která se do Bošovic stěhovala v květnu a od té doby absolvovala šestici startů. Trojici z nich absolvovala na distanci 1200 metrů a nedostala se v nich přes deváté místo, ovšem na tratích do kilometru to bylo o něčem jiném. V srpnu totiž s kurzem 25:1 překvapila v Deauville třetím místem v prestižním handicapu o 70.000 euro a poslední dva starty před odchodem do chovu proměnila ve vítězství. Nejprve triumfovala v prodejce v Maisons-Laffitte na ultrakrátké distanci 800 metrů a poté uspěla i na dráze Lyon-Parilly. Na žádného z ostatních nominovaných sice nenarazila, ale její starty nabízejí několik nepřímých srovnání. Ve zmíněném handicapu v Deauville jí totiž o délku porazil o 1,5 kg více zatížený Eskimo Point, který při vítězství v Premio Cancelli nadělil Mikeshovi 2 a ¾ délky. V Maisons-Laffitte zase i díky sedmikilové výhodě porazila člena německé sprinterské špičky Daring Matche. Ten letos ovládl dva listed sprinty s Mikeshovou účastí a s Princem Orpenem má vyrovnanou bilanci 1:1. Přepočtem francouzského handicapu 38,5 kg sice za výše jmenovanou dvojicí zaostává, ale co se vydělaných dotací týče, je právě Winshine nejúspěšnějším sprinterem sezóny.
Další Lukův svěřenec Nine Ou Four letos také několikrát zamířil za hranice, ale nominaci si vysloužil především starty na českých drahách. Konkrétně ve Velké Chuchli, kde s náskokem 2 a ½ délky obhájil vítězství o derby dnu a dobře si vedl i ve Svatováclavské ceně. V největším českém sprintu se totiž potřetí v řadě vešel na pomyslné stupně vítězů, když obsadil druhou příčku. Nejtěžší zkoušku kariéry absolvoval v srpnovém berlínském listed. V něm sice porazil Mikeshe, který doplatil na špatný průběh, nicméně cílem procválal s odstupem za nejlepšími na sedmém místě a nestačil ani na svěřence Josefa Váni Father Frost. V lepším z dvojice francouzských startů bral v Chantilly zásluhou dobré koncovky z konce pole pátou dotaci.
Naši nominaci doplňuje dvojice klisen, které už jsme představili u příležitosti ankety o Nejlepší tříletou klisnu. Stájová, ale nikoliv tréninková, kolegyně Prince Orpena Anitschka většinu startů absolvovala na distanci 1400 metrů. První letošní „dvanáctku“ absolvovala až koncem srpna, kdy lehce ovládla trojkový handicap, a žádné drama nepřipustila ani o dva týdny později ve Svatováclavské ceně.
Subtilnější Efily více sedí menší bratislavská dráha, na níž ovládla dvojici největších sprintů slovenského kalendáře – tedy Cenu Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Cenu Mysa. Solidně si vedla také ve sprinterských vrcholech v Maďarsku a Česku, které od sebe dělil pouhý týden. V Overdose díj i Svatováclavské ceně totiž skončila shodně třetí.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 11. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Bright Sand, 2013 – Waka Laura, 2014 – Mikesh, 2015 - Dodybud
foto: Efily vítězí v bratislavské Ceně Mysa
Cuuowz
6.3.2024, 04:28Alena Zarubova
3.1.2017, 21:37