Předloni se v této kategorii prosadil Fafintadenient, který nad lehkými skoky absolvoval polovinu ze čtyř letošních startů. Začátkem dubna v Compiegne vstoupil do sezóny vítězstvím v dostihu o 65.000 euro. Ještě cennější úspěch vybojoval na stejném místě o měsíc později. V listed totiž porazil všechny domácí koně a nestačil pouze anglického Fixe Le Kapa, který ho o 1 a ¼ délky porazil i díky dvoukilové výhodě. Svěřenec Josefa Váni po tomto startu obdržel francouzský handicap 63 kg, ovšem ještě hodnotnější výkon podal podle odborníků z Racing Postu. Ti mu totiž udělili rating 143 liber. Pro srovnání steepler Capferret obdržel za svůj nejlepší výkon jen o libru více.
Tři čeští koně letos ovládli italské siepi se kategorie Gr.1. Jako první na tento úspěch dosáhl Roches Cross. Někdejší derby vítěz a tréninkový druh Fafintadenienta se kvůli problémům s dýcháním soustředil především na zimní starty, přičemž už na Tři krále zvítězil v Pise. V půlce února pak s přehledem obhájil vítězství v tamním vrcholu, když v Gran Corsa Siepi Nazionale na něj druhý Notti Magiche ztrácel 7 délek. Další start absolvoval až o bezmála osm měsíců později v Křišťálovém poháru, v němž nesplnil roli favorita. O půl délky totiž prohrál s rozběhaným Aztekem. Bohužel nejen letošní sezóna pro něj skončila v Miláně, kde na předposledním skoku utrpěl fatální zranění.
Radkem Holčákem připravovaný Kifaaya loni kraloval italským siepi pro čtyřleté a letos úspěšně zvládl přechod mezi zkušenější soupeře. V červencových Gran Corsa Siepi d’Italia skončil čtvrtý, ale v září už se v Meranu prosadil naplno. V Gran Corsa Siepi di Merano na něj totiž nestačil ani francouzský Taupin Rochelais, který na druhém místě ztrácel 5 délek. Vůbec nejbohatším italským dostihem přes siepi byly listopadové Gran Corsa Siepi di Milano a také v nich sahal po vítězství, ovšem nakonec ho porazil Champ de Bataille. Krátce dodejme, že na jaře Kifaaya skončil dvakrát třetí v pardubických klasikách a zvítězil v předzkoušce krosového Poplerova memoriálu.
Už jmenovaný Champ de Bataille jako tříletý skončil druhý v Gr.1 v Auteuil, za což obdržel vysoký francouzský handicap 74 kg. Poté ale přeci jen šel trochu dolů, takže letos se ve svých šesti letech stěhoval k trenéru Josefu Váňovi. Pod jeho vedením má zatím stoprocentní bilanci, když se v polovině října lehce prosadil v menším dostihu v Miláně, kde o čtyři týdny později ovládl i zmíněné Gran Corsa Siepi di Milano. V nich ho sice za závěrečnou překážkou předstihl Kifaaya, ale Champ de Bataille dokázal zmobilizovat síly a u cílového mezníku měl náskok ¾ délky.
Přes všechny úspěchy výše jmenovaných koní je nejbohatším proutěnkářem sezóny 2017 Santo Cerro. Svěřenec Grzegorze Wroblewského většinu letošních startů absolvoval v italských dostizích pro čtyřleté a jediné vítězství vybojoval hned zkraje sezóny v Gr.2 v Pise. Následně se neprosadil v Auteuil, ale poté se vrátil do Itálie a v pěti startech neskončil hůře než třetí. Cenná je především dvojice jeho podzimních forem. Koncem září v Meranu totiž nestačil pouze na francouzského Candida, který ve své domovině vlastní vysoký handicap 70 kg. V Gran Corsa Siepi di Milano poprvé změřil síly se staršími soupeři a obsadil třetí příčku.
Ještě o rok mladší je Arkalon. Tříletí většinou na úspěch v této anketě neaspirují, ovšem svěřenec Pavla Tůmy ukazuje velký talent. Nejenže totiž všechny čtyři překážkové starty proměnil ve vítězství, ale v žádném z nich ani nebyl přinucen k boji. V Česku stvrdil převahu ve své věkové kategorii triumfem ve Zlaté sponě tříletých a poté změřil v Miláně síly s italským ročníkovým králem Live Your Lifem. Dle svého zvyku si v průběhu dostihu počínal aktivně, a i když se na něj zmíněný soupeř snažil zaútočit, v cíli ztrácel 5 délek. Každopádně nutno dodat, že Arkalon nosil o 4 kg méně.
Na mítinku Velké pardubické zvítězil také Aztek. Svěřenec Tomáše Váni je pětinásobným jedničkovým vítězem na rovině a letos se dokázal ke špičce zařadit také na překážkách. První tři letošní starty absolvoval v klasických steeplechase. Nad proutěnkami se představil až v zářijovém Zlatém poháru EŽ Praha. V dostihu dlouhém 4200 metrů se vydal stíhat s velkým náskokem vedoucího Dangerous Gleama, což ho možná stálo síly, které mu chyběly k lepšímu než třetímu místu. V o 800 metrů kratším Křišťálovém poháru už přemožitele nenašel, když získal cenný skalp Roches Crosse.
Chuchelský Zlatý pohár EŽ Praha je s dotací 360.000 korun nejbohatším českým proutěnkářským dostihem a jeho letošní edici s náskokem 8 délek kraloval Tahini. Čtvrtý svěřenec Josefa Váni v naší nominaci ovládl oba letošní české starty, když suverénní byl také v karlovarském Poháru Josefa Váni. Ten je sice klasickou steeplechase, ale jako skoky mají blízko k italským siepi. Nad nimi se letos představil čtyřikrát, přičemž na nejsilnější konkurenci narazil v několikrát zmiňovaných Gran Corsa Siepi di Milano, v nichž obsadil čtvrté místo.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 4. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Nobel, 2013 – Luminator, 2014 – Luminator, 2015 – Fafintadenient, 2016 - Anaking
foto: Aztek poráží Rochess Crosse v Křišťálovém poháru
Vijmcs
5.3.2024, 08:20Gabriela Doleželová
26.12.2017, 11:01