Podle české Klasifikace je Wireless naším nejlepším mílařem už tři roky, ale na vítězství v této anketě ani v její oficiální podobě zatím nedosáhl. Svěřenec Václava Luky, kterého jsme představili mezi nejlepšími staršími koňmi, loni rozšířil svou sbírku black-type umístění o další tři. Celkem už jich tak posbíral devět, z toho šest po stěhování do bošovické centrály Luka racing. Pod českou vlajkou tak získal více black-type umístění pouze Trip To Rhodos. Loni se Wireless také premiérově představil českému publiku, když s přehledem splnil roli favorita EJC Million.
V naší nominaci na nejlepšího staršího koně se objevila také Saša. Svěřenkyně Tomáše Váni má za sebou výtečnou sezónu, během níž posbírala šestici vítězství. Loni dokonce na mílových distancích nepoznala hořkost porážky, když přemožitele nalezla pouze ve dvojici dostihů na 2000 metrů. Cenný je především její triumf z Velké ceny Prahy, tedy z našeho tradičního mílařského vrcholu. Zvítězila také ve trojici dostihů vyhrazených klisnám. Dvakrát se tak stalo na chuchelské dráze a roli favoritky splnila rovněž v bratislavské Ceně Whisky.
Stejně jako Wirelesse připravuje Václav Luka také Lady Westminster. Ta loni stihla jen tři starty, přesto se zařadila mezi nejlepší tříleté klisny. Hned při vstupu do sezóny totiž ovládla Jarní cenu klisen a další progres ukázala ve dvojici Listed dostihů pro klisny. V nich skončila na sedmém a čtvrtém místě, ovšem o tom, jak kvalitní podala kvalitní výkony, ještě lépe vypovídají její odstupy od vítězek. V Hannoveru totiž její ztráta činila jen něco málo přes 2 a ½ délky a v Maisons-Laffitte byla ještě o délku menší. Ve Francii tak získala handicap 44,5 kg, což jí staví o 3,5 kg pod Wirelesse.
Druhou z jarních klasik ovládl mezi nejlepšími tříletými hřebci a valachy představený Sagar. Toho v loňském roce připravoval Dalibor Török a po přesvědčivém vítězství v Michalově memoriálu odskakoval do Velké jarní ceny jako tutový favorit s kurzem 1,3:1. Na dráze mu sice nedal nic zadarmo Forrest Gump, ale nakonec se před něj dostal o krátkou hlavu. Poté Sagar dvakrát zamířil do Francie, kde se mu nedařilo. Své kvality ovšem potvrdil ve Velké ceně Prahy, v níž ho i díky váhové výhodě pro klisny porazila pouze výše zmíněná Saša.
Na Slovensku byl na podzim už podruhé nejlepším mílařem vyhlášen Ideal Approach. Ten i ve druhé sezóně pod vedením trenéra Luboše Urbánka podával spolehlivé výkony, když nejhůře si vedl při vstupu do sezóny ve Velké aprílové ceně, v níž skončil čtvrtý. Ve zbylých šesti startech neupadl z pomyslných stupňů vítězů. Na distanci 1600 metrů se loni přestavil dvakrát a v obou případech zvítězil. Ve Velké květnové ceně získal premiérové chuchelské vítězství, zato v Bratislavské míli vybojoval už čtvrtý bratislavský zásah. Z jeho podzimních výsledků stojí za zmínku především bronz z EJC Million, v němž mu Wireless nadělil přes 4 délky.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 27. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Dux Scholar, 2013 – Dux Scholar, 2014 – Renny Storm, 2015 – Chardonney Tcheque, 2016 – Dally Hit, 2017 - Partyday
foto: Wireless vítězí v EJC Million
Oirswq
4.3.2024, 01:36