Naším nejúspěšnějším mílařem na mezinárodní scéně byl Wireless, a proto už jsme si ho představili u příležitosti ankety o Nejlepšího staršího koně. Aspoň krátce připomeňme, že svěřenec Václava Luky postupně vybojoval druhé a první místo v listed, o kategorii výš skončil pátý a druhý a v Gr.2 Prix Daniel Wildenstein uzavřel tabuli. Na tu se nevěšel pouze na sklonku sezóny v Římě, ale tento start spadá mimo tuto kategorii, když se uskutečnil na pro něj příliš dlouhé distanci 2000 metrů.
Josefem Váňou připravovaný Father Frost sbíral úspěchy především v Itálii, když v tamních Gr.3 dostizích totiž získal dvě stříbra. Na úvod sezóny se ale rozcvičil v Chuchli, kde v posledních metrech Velké dubnové ceny přestihl po vítězství sahajícího tempaře Aldzarba. Ve druhé polovině sezóny se mu tolik nedařilo, přesto zaznamenal aspoň čtvrtá místa v EJC Leram Million a ve Velké ceně Prahy, přičemž do obou dostihů neodskočil ideálně. Se sezónou se rozloučil pátou příčkou v italské Gr.3. V létě se o black-type úspěch pokoušel i ve Francii, kde ovšem neuspěl, když uzavřel osmičlenný doběh.
Tréninková kolegyně Wirelesse Partyday pro změnu bodovala na německých drahách. V tamních listed dostizích pro klisny totiž skončila třikrát druhá, přičemž ve dvou případech jí vítězství uniklo jen těsně. Začátkem dubna v Hoppegartenu dotahovala start-cíl jdoucí Flemish Duchesse, ale ta jí odolala rozdílem krku. Ještě blíže triumfu byla následně v Hannoveru. Tam naopak diktovala tempo a v posledních metrech jí o pouhý nos předstihla A Raving Beauty. Další stříbro vybojovala v Dortmundu, ale v letních měsících se jí nedařilo. Při derby mítinku v Hamburgu totiž na měkké dráze doběh uzavřela a o mnoho lépe se jí nevedlo ani ve francouzském Clairefontaine. Poté už nevyběhla.
U nás je tradičním mílařským vrcholem první poloviny sezóny Velká květnová cena, v níž i díky o 1,5 kg nižší hmotnosti porazil Dally Hit rekonvalescent Aldar. Svěřenec Arslangireje Šavujeva své kvality následně potvrdil na mítinku Turf Gala, když v Ceně Scottish Rifla lehce zvítězil před Ideal Approachem. O derby dnu především kvůli falešnému tempu marně stíhal Phu Haie, který uhájil půldélkový náskok. Poté ve dvoukilometrové Ceně města Karlovy Vary nestačil na Venillii, čímž pro něj sezóna bohužel skončila, když si obnovil loňské zranění.
To Dally Hit o svých kvalitách přesvědčovala až do podzimu, kdy ukončila kariéru a odešla do chovu. Svěřenkyně Ivany Pejškové sice nezářila tak jako loni, ale to bylo dáno i penalitami, jak už je koneckonců vzpomenuto v předchozím odstavci. Znovu na ní byl ale spoleh. O derby dnu totiž skončila třetí, v EJC Middle čtvrtá a ve Velké ceně Prahy jejímu finiši odolal pouze Noble Cliffs. Letos si připsala také trojici vítězství. Postupně ovládla Červnový pohár, klisnám vyhrazený Memoriál Harryho Petrlíka a především Českomoravskou cenu, v níž s přehledem obhájila loňský úspěch.
Ideal Approach se před sezónou přestěhoval od trenéra Zdeno Koplíka k Luboši Urbánkovi, a i když už dříve patřil ke špičce, v pěti letech šel ještě nahoru. Dařilo se mu v Bratislavě, kde absolvoval pět z osmičky letošních startů. Z nich vytěžil trojici jedničkových vítězství a dvě druhá místa, přičemž vypíchnout zasluhuje především jeho triumf v o tamním derby dnu konané Bratislavské míli, v níž odolal útoku Aldzarba. Na Slovensku byl také vyhlášen Nejlepším mílařem. Přestože mu ale jako tempaři menší bratislavský ovál sedí, tak vůbec nejlepší výkon podal ve Velké Chuchli. V EJC Middle ho totiž dokázala přestihnout pouze Venillia. Čistě matematicky tehdy vyběhl dokonce lepší formu, když na ní při nevýhodě 1,5 kg ztrácel ¾ délky, ovšem nutno dodat, že Venillia měla situaci pěvně pod kontrolou.
Na distanci 1600 metrů se u nás koná pětice dostihů s dotací 550.000 korun, ale dva jsou vyhrazeny dvouletým a Jarní cenu klisen vyhrála německá Fashion Queen. Zbylé dva ovládla dvojice koní, které už jsme představili u příležitosti ankety o Nejlepšího tříletého hřebce. Stájový druh Ideal Approache Sir Sun navzdory absenci startu v nohách zvítězil ve Velké jarní ceně, kde zásluhou úderné koncovky porazil tempaře Noble Cliffse. V souboji s nejlepšími staršími mílaři ale neuspěl, když v EJC Middle skončil až sedmý.
Naopak zmíněný Noble Cliffs šel na podzim nahoru. Reprezentant DS Pegas porazil Sir Suna už v EJC Middle, nicméně i on sledoval souboj o vítězství s odstupem, když skončil pátý. Zatímco ale tehdy většinu dostihu cválal za duem Aldzarb – Ideal Approach, Velká cena Prahy, která je tradičním komparačním mílařským vrcholem, se odehrávala kompletně v jeho režii a v závěru ho nikdo chytit nedokázal.
Své místo v naší nominaci si zaslouží také už mezi Nejlepšími staršími koňmi přestavená Venillia. Svěřenkyně Martiny Růžičkové je sice spíše středotraťařkou, ale ti svou kategorii nemají, a jak bylo zmíněno, ovládla 1800 metrů dlouhý EJC Middle. V něm se sešla velmi silná společnost, když z výše jmenovaných nechyběli Ideal Approach, Dally Hit, Noble Cliffs a Sir Sun. Na jejím štítě skončil také Ventaron, který o měsíc později skončil třetí ve 2100 metrů dlouhém listed ve Štrasburku. Na míli Venillia startovala v Ceně Nory Jeane, v níž si s konkurencí klisen lehce poradila.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 31. prosince.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Dux Scholar, 2013 – Dux Scholar, 2014 – Renny Storm, 2015 – Chardonney Tcheque, 2016 – Dally Hit
foto: Noble Cliffs poráží Dally Hit ve Velké ceně Prahy
Zatím nebyl přidán žádný komentář.