Dvojici nominovaných už jsme představili u příležitosti ankety o Nejlepšího staršího koně. V té vůbec nejvíce hlasů obdržela Dally Hit, která pět ze sedmi loňských vítězství získala právě na mílařských distancích. Kvalitní konkurenci za sebou nechala především v 1800 metrů dlouhém EJC Middle, které opanovala lehce o 3 a ½ délky. Další jedničkové vítězství zaznamenala v Českomoravské ceně, v níž jí nezastavila trochu krátká distance ani nepříznivý průběh. Z jejích třech letošních porážek dvě poznala na vytrvaleckých distancích, přičemž jedinou výjimkou je Velká cena Prahy. V ní nemohla naplno ukázat své možnosti, protože volný prostor nalezla až zhruba 100 metrů před cílem a více než blízké čtvrté místo už nechytla.
Mezi nejlepší starší koně jsme zařadili také Wirelesse. Ten loni zaznamenal čtveřici vítězství na distancích 1600 až 1800 metrů, ale z toho „pouze“ dvě pod českou vlajkou, když se do tréninku Václava Luky přesunul v květnu. Nejcennější triumf vybojoval v srpnovém Grand Handicapu de Deauville a jen za tento start stáj Leram inkasovala včetně majitelské prémie zhruba milión a tři čtvrtě korun. Výborně si vedl i na Arc mítinku, když v Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) obsadil čtvrtkou příčku, což je za loňský rok nejhodnotnější výkon koně v českém tréninku na mílařských distancích.
Dalším koněm, o kterém už u příležitosti našich posezónních anket padla zmínka, je v kategorii Nejlepší tříletý hřebec nominovaný Lagaro. Reprezentant stáje DAR se sice proti starším soupeřům výrazněji neprosadil, nicméně pro jeho úspěchy v jarních klasikách ho opomenout nelze. V rozmezí jednoho týdne totiž zvítězil ve Velké jarní ceně i v její slovenské analogii, přičemž na tento double se čekalo od roku 2001, kdy ho zaznamenal Tribal Instinct. Za zmínku stojí i jeho červencový start v mílovém listed v Saint-Cloud, v němž ze sedmého místa ztrácel na vítěze necelých 5 délek. Na druhou stranu nutno podotknout, že hned několik mílařů podalo na black-type scéně ještě kvalitnější výkony.
Jedním z nich je Tamarind Cove. Optimum svěřence Josefa Váni sice leží spíše na středních distancích, přesto s výjimkou jednoho dostihu, v němž podal svůj vůbec nejlepší výkon, absolvoval všechny loňské starty na distancích okolo míle. Sezónu zahájil čtvrtým místem v milánském listed, v němž nestačil mimo jiné na Dumnonii, ale o čtyři týdny později na stejné dráze ukázal zlepšení. V dostihu kategorie Gr.3 totiž obsadil třetí příčku. Na středoevropské dráhy se vrátil o slovenském derby dnu. V Bratislavské míli splnil roli favorita, když dobrým závěrem předstihl Shamalgana a ostatní nechal výrazně zpět. Poté každopádně šly jeho výkony výrazně dolů.
Zmíněný Shamalgan se loni vracel na dráhu v devíti letech a po dvou sezónách, v nichž plnil roli plemeníka. Na své top výkony sice nenavázal, nicméně v našem regionu stále patřil k nejlepším. To kromě zmíněné Bratislavské míle dokázal především ve Velké ceně Prahy. V tradičním mílařském vrcholu útočil na rozdíl od bratislavského startu z konce pole, takže v průběhu dostihu lépe relaxoval a v cílové rovině přišel se silnou koncovkou, na níž nikdo nenašel odpověď. Stejnou taktiku volil i v EJC Millionu, ale i kvůli početnějšímu poli a o 200 metrů kratší distanci se propletl jen na čtvrtou příčku. Následně se v Římě po bezmála třech letech vrátil na black-type scénu, ovšem stačil jen na vzdálené šesté místo.
Naší nominaci doplňuje Arif. Svěřenec Arslangireje Šavujeva i kvůli problémům s cestováním podal nejlepší výkony na chuchelské dráze, přičemž zvítězil hned při své české premiéře. V jedničkové míli o derby dnu sice žokej Václav Janáček ztratil bičík, přesto Arifa dokázal rozhýbat a ten tak chytil i o 1,5 kila více zatíženého Chardonney Tchequa. Ve zmiňované Velké ceně Prahy skončil třetí, přesto do EJC Millionu odskakoval s kurzem 17:1. V nejbohatším českém dostihu pro tříleté a starší koně nicméně obsadil druhou příčku, když jeho koncovka ze zední části pole nestačila pouze na maďarského Pretoriana. Ten v naší nominaci schází. Po vzoru oficiální ankety se totiž řídíme pravidlem, že koně v zahraničním tréninku mohou být nominováni pouze tehdy, pokud v Česku absolvovali aspoň dvojici startů.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 17. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Dux Scholar, 2013 – Dux Scholar, 2014 – Renny Storm, 2015 – Chardonney Tcheque
foto: doběh Velké ceny Prahy, zvenčí vítězný Shamalgan
Qgjlgj
6.3.2024, 15:01Jiri Odchazel
10.1.2017, 09:01Ivana Pejskova
10.1.2017, 12:02Dana
9.1.2017, 15:46David
8.1.2017, 11:39Jaroslav Fabris
16.1.2017, 22:11