Zatímco mezi dvouletými ani staršími koňmi žádný z domácích odchovanců výrazně nezářil, v klasických dostizích rozhodně nebyli pouze do počtu. Šampión dvouletých Lagaro (Dalghar), který už se objevil v nominacích na Nejlepšího dvouletého hřebce a Nejlepšího mílaře, pokračoval ve výborných výkonech i po zimní pauze. Ve Velké jarní ceně totiž splnil roli favorita. Po třech letech tak některý z klasických dostihů ovládl zástupce českého chovu, přičemž čekání na vítězství českého odchovance v některém z dostihů trojkoruny trvalo dokonce dlouhých 11 let. O pouhý týden později svěřenec Allana Petrlíka triumfoval také ve slovenské analogii dostih, což byla rovněž nevšední záležitost, protože naposled se v obou exfederálních jarních klasikách prosadil v roce 2001 Tribal Instinct. Jeho další kroky směřovaly do mílového listed v Saint-Cloud. Výsledné sedmé místo sice na první pohled neoslní, ovšem Lagaro podal ve Francii zřejmě nejlepší výkon kariéry. Od vítěze ho totiž dělilo necelých 5 délek, přičemž všichni jeho přemožitelé získali status black-type. Na podzim se dvakrát utkal se staršími soupeři a lépe si vedl v v EJC Million Leram, když v nabité konkurenci vybojoval solidní šestou příčku.
Ani ve vytrvaleckých klasikách se čeští odchovanci neztratili. Vždyť v Českém derby měli na pomyslných stupních vítězů hned dvojí zastoupení, když třetí skončil tréninkový druh Lagara Bonys a ještě lépe si vedla Krasava (Moonjaz). Už v kategorii Nejlepší tříletá klisna nominovaná svěřenkyně Heleny Vocáskové totiž nestačila pouze na Gontchara. Ve vrcholu sezóny tak získala nejlepší dámský výsledek od roku 2005, kdy zvítězila Ready For Life, a nejlepší výsledek domácího odchovance od druhého místa Arcibalda z roku 2009. Dostihový křest absolvovala Krasava teprve v dubnu a celkem má na kontě pouhou pětici startů. První dva proměnila ve vítězství a mezi elitu ročníku poprvé nakoukla ve Velké červnové ceně. V ní udělala další krok vzhůru, protože navzdory nedostatku prostoru v cílové rovině finišovala na třetí příčce. Především zásluhou zmíněného stříbra v derby odskakovala do Oaks v roli favoritky, ale zřejmě se na ní podepsala únava a přes nadějný moment z poloviny cílové roviny na ní zbylo až šesté místo. Od té doby se na dráze neukázala.
Lépe si v karlovarské klasice počínala Venillia (Rosensturm), když se nedostala pouze před od startu vedoucí Sedmikrasku. Svěřenkyně Martiny Růžičkové rovněž jako dvouletá nestartovala a hned při debutu se zbavila přívlastku nezvítězivší. Další vystoupení už absolvovala v Jarní ceně klisen, a i když s kurzem 25:1 patřila spíše k outsiderům, dokázala vybojovat třetí příčku. O její konzistenci nejlépe svědčí, že ve všech ostatních startech dosáhla na lepší umístění. Vytrvaleckou distanci si poprvé vyzkoušela v jedničce o derby dnu, která je známá pod názvem Cena Hřebčína Napajedla. Jejím cílem procválala na druhém místě, a jak už bylo zmíněno, na stejné umístění dosáhla i v Oaks. Na dráhu se poté vrátila až v říjnu, ovšem její forma tím nijak neutrpěla. V Memoriálu Harryho Petrlíka vrátila porážku z „Napajedel“ Diredawě a přemožitele nenašla ani o tři týdny později v Ceně běloušů. Tehdy jí sice nečekaně potrápil Bukhari, ale ten nesl o 7 kilo méně a o týden později zvítězil v mosteckém jedničkovém handicapu.
Překážkáře zastupuje tréninkový druh Venillie Charme Look (Look Honey). Ten se podobně jako Lagaro objevil už v naší nominaci na Nejlepšího koně českého chovu za rok 2015, kdy zvítězil v Ceně Vltavy, ovšem hvězdou první velikosti se stal až v minulé sezóně. V Úvodní cross country Koroka nicméně nesplnil roli favorita, když trochu překvapivě přenechal starost o tempo Power Zarovi a v závěru už se přes něj nedostal. V červnové dvojce pak uklouzl mezi překážkami. Tím ovšem výčet loňských negativ končí. Pod vedením Lukáše Sloupa, který v jeho sedle nahradil zraněnou Barboru Málkovou, totiž po aktivním průběhu ovládl srpnovou kvalifikaci, a protože za sebou nechal většinu krosové elity, vyšvihl se do role favorita Velké pardubické. V ní mu žokej Jan Faltejsek ideálně rozvrhl síly. Nejdéle s ním dokázal držet krok Ange Guardian, ale i jemu na měkké dráze utekl o 10 délek. Po dlouhých patnácti letech tak překážkový vrchol ovládl český odchovanec.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 29. ledna.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Valldemoso, 2013 – Renny Storm, 2014 – Aztek, 2015 - Hegnus
foto: Lagaro vítězí ve Velké jarní ceně
Zatím nebyl přidán žádný komentář.