Vrcholem juniorského kalendáře je Cena zimního favorita, kterou lehce stylem start-cíl ovládl Sagar. Jmenovec trojnásobného vítěze Velké pardubické zahájil kariéru začátkem září ve francouzském Lyonu, kde měl od startu problémy s akceptováním tempa, ale nakonec pěkným závěrem vybojoval čtvrtou příčku. O dva a půl týdne později ve Velké Chuchli už byl jeho projev o poznání vyzrálejší, když se ujal diktování tempa a nikdo ho výrazněji ohrozit nedokázal. Porazil přitom kvalitní konkurenci. Medailové pořadí totiž doplnili Oriental Glory a Forrest Gump, kteří se v Ceně zimního favorita vešli mezi čtveřici nejlepších. Jak už je výše uvedeno, tak v Ceně zimního favorita, kterou podruhé hostil mostecký hipodrom, zvítězil právě za 32.000 euro zakoupený Sagar. Reprezentant DS Pegas se prosadil s náskokem 3 délek, což je nejvýraznější převaha od roku 2011, kdy měl stejnou převahu jeho stájový druh Pegas. Tento výsledek poslal Sagara do čela handicapového pořadí dvouletých koní.
Dle celkového zisku nicméně juniorům kraluje King Heart. Svěřenec Radka Holčáka přitom rovněž vyběhl pouze třikrát. Jedinou porážku poznal při debutu v bratislavské Ceně Muscatita, kde mu o krk odolal vítězně rozběhaný Quintero. V Gerschově memoriálu, který byl znovu součástí European Jockey’s Cupu, mu hrály do karet metry navíc i delší cílová rovina. Díky tomu také v posledních metrech dostal hlavu před po vítězství sahajícího Let Fira. Poté se vrátil do Bratislavy na Velkou cenu BBAG Baden-Baden. V dostihu pro koně nabízené na dražbě v Baden-Badenu, kde byl King Heart zakoupen za 36.000 euro, vybojoval další triumf, když za sebou nechal i českou zimní královnu Love Connection.
Třetím jedničkovým vítězem je svěřenec Pavla Tůmy Res Judicata, který stejně jaký výše jmenovaný vytěžil ze třech startů dvojici vítězství. První z nich zaznamenal v Karlových Varech, kde se při točení do cílové roviny protáhl podél bariéry a ve vyrovnaném doběhu čtveřice koní měl půl délky navrch. O nominaci si ale řekl především v Karpatské ceně. V ní do cílové roviny točil na předposledním sedmém místě, a přestože menší bratislavská dráha příliš nepřeje koncovým koním, dokázal jistě zvítězit před Quinterem. Odchovanec svého majitele Jiřího Charváta zamířil po slovenském juniorském vrcholu i do toho českého a v Ceně zimního favorita obsadil třetí příčku.
Stájového druha Sagara Dragona jsme sice letos na našich drahách neviděli, ale jeho francouzské formy rozhodně stojí za připomenutí. Při debutu v Deauville sice skončil mezi poraženými, a i když následně ukázal zlepšení čtvrtým místem v Lyonu, ani tento výsledek by ho neřadil mezi nejlepší české juniory. Další progres ovšem ukázal na sklonku října v Chantilly, kde v dostihu na 1800 metrů dlouho cválal v zadní části třináctičlenného pole, ale silnou koncovkou stihl třetí příčku. Do dostihu přitom odskakoval v kurzu 52:1. Za tento výkon obdržel solidní francouzský handicap 36,5 kg.
Ve dvojkových dostizích dokázali zvítězit Golden Alighieri, Mont Q, Quintero a Black Bard, z nichž do naší nominace vybíráme posledně jmenovaného, protože tomu se tento úspěch podařil dvakrát. Svěřenec Ludvíka Harise si při prvních dvou startech neřekl o výraznější pozornost. Poté si přivezl čtvrtou příčku z Merana, což je forma, která se těžko zařazuje. Do zářijové lysolabské dvojky nastoupil poprvé s beránky, a i když se i s nimi v cílové rovině kroutil, porazil nejlepšího ze čtveřice soupeřů o 2 délky. V Pražském zimním favoritovi narazil na kvantitativně i kvalitativně silnější společnost, přesto jeho vítězný náskok zůstal stejný. Dostih se navíc odehrál zcela v jeho režii, když volil taktiku start-cíl.
V naší anketě můžete hlasovat po dobu deseti dnů, takže vítěze vyhlásíme 9. prosince.
Předchozí vítězové ankety: 2012 – Renny Storm, 2013 – Jambul, 2014 – Artaban, 2015 – Lagaro, 2016 – Irwin Forge
foto: Sagar vítězí v Ceně zimního favorita
Ywbzpc
6.3.2024, 21:17Pavla Pechmanová
15.12.2017, 15:37