Reprezentantka DS Pegas Orphee Des Blins (Faltejsek, 1,8:1) už přes dva roky nepoznala na pardubické dráze přemožitele, přičemž za tu dobu se na ní představila šestkrát. Nejsuverénnější výkony vždy podala ve vrcholu sezóny, když předloňskou Velkou ovládla o 16 a tu loňskou dokonce o více jak 20 délek. Zato nejblíže se k ní některý ze soupeřů dostal před čtyřmi týdny v závěrečné kvalifikaci, v níž zvítězila o „pouhé“ 1 a 3/4 délky před Zarifem. Žokej Jan Faltejsek na ní dokonce vytáhl bičík, ale už před startem trenér Grzegorz Wroblewski avizoval, že po delší pause není ve stoprocentní formě. Navíc tehdy dostih absolvovala trochu přibržděně, takže na trávu vbíhala většina koní v kompaktním uskupení. V neděli ovšem zřejmě zvolí své oblíbené selektivní tempo, díky němuž se zrno od plev v minulých letech oddělilo už před závěrečnou fází dostihu.
Ještě o rok více než Orphee Des Blins, tedy třináct let, je jejímu předchůdci na krosovém trůnu Tiumenovi (5:1). Vítěz Velké pardubické z let 2009 až 2011 je sice už za zenitem, ale stále nepatří do starého železa, což dokázal v obou letošních startech. V nich volil hodně defenzivní taktiku, ale na trávě se vždy prohnal kolem řady soupeřů a ve třetí kvalifikaci bral čtvrtou dotaci. V jeho sedle znovu bude už jednašedesátiletý Josef Váňa, kterého čeká další rozlučka s mimořádně úspěšnou jezdeckou kariérou.
V roli trenéra figuruje Váňa u dalších dvou koní, a i když ti jsou ve Velké nováčci, tak také mají vysoké ambice. Stájový druh Tiumena Zarif (Stromský) totiž v červnu prohnal krále kvalifikací Trezora a jak už bylo výše zmíněno, úplně snadné to s ním posledně neměla ani Orphee Des Blins. Toho si všimli i sázející, takže jeho kurz v tomto týdnu stlačili z 25:1 až na 10:1. Soros (Váňa ml., 15:1) sice nemá tolik zkušeností s krosy, ale pokud se dostane na trávu v dobré pozici, může být právě on největším soupeřem favoritky. Jako někdejší vítěz Polského derby má totiž výbornou rovinovou třídu, což dokázal i při zisku třetí příčky v srpnové kvalifikaci.
Už čtvrtý pokus o úspěch ve Velké pardubické absolvuje Trezor (Velek, 8:1). Svěřenec Hany Kabelkové absolvoval za poslední tři roky osmičku dostihů, mezi nimiž je pět vítězných startů v kvalifikačních dostizích a také tři neúspěchy ve Velké. V té se pro něj vždy lámal chleba na Havlově skoku, kde dvakrát upadl a předloni mu zhruba u této překážky došly síly. To napovídá, že bezmála sedmikilometrová distance pro něj není tou pravou, ale díky očekávané pevnější dráze by si s ní tentokrát mohl poradit lépe.
Dobře se letos ukazuje také čtveřice koní, které před rokem za Orphee Des Blins doplnila tabuli. Tři z nich se představili už v úvodní kvalifikaci, v níž zvítězil druhé místo obhajující Nikas (Andrés, 12:1), přestože jeho forma vždy gradovala na podzim. Ve třetí kvalifikaci pak ztratil Dušana Andrése za Velkým anglickým skokem po kontaktu s chybující Zulejkou. Tehdy se z vítězství radoval před rokem čtvrtý Kasim (Novák, 20:1), jehož zdobí vyrovnanost výkonů. Pouze stříbrný start v úvodní kvalifikaci letos absolvoval Peintre Abstarait (Matuský, 16:1), zatímco v květnu za ním blízko čtvrtý Klaus (Myška, 16:1) ukončil v létě tříleté čekání na vítězství, když splnil roli favorita dvojkového krosu.
Vedle něj pošle trenér Čestmír Olehla na start také Pareta (Boyer, 21:1). Ten sice svou pardubickou krosovou premiéru absolvoval teprve letos, přesto v nadstandardně obsazené závěrečné kvalifikaci skončil třetí před úsporně ježděnou Zulejkou (30:1). Její velkou devízou je přítomnost Josefa Bartoše v sedle. Kurzy pod 50:1 vlastní ještě letos nenápadný Al Jaz (Sovka, 35:1) a ve třetí kvalifikaci senzačně druhý Gauner Danon (Kratochvíl, 40:1).
Z ostatních zmiňme ještě dvojici cizinců mířících do Velké pardubické. Z Anglie přicestoval Lambro (Grant, 60:1), který na ostrovech vlastnil dokonce rating 144 liber, což je známka vysoké kvality, jenže je s ním spojeno hned několik mínusů. Jednak se ve dvojici svých startů po letní pause a zároveň po přestěhování k trenérovi Charlie Mannovi ke svým někdejším formám zdaleka nepřiblížil, kvalifikační podmínky splnil pouhých deset dnů před dostihem a nikdy neabsolvoval cross-country ani dostih delší než pět kilometrů. O poznání blíže to měl do Pardubic slovenský Cardam (Brečka, 100:1), který dříve sbíral úspěch v krátkých krosech.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.