Karoly Kerekes (Navika) Pětatřicetilý Maďar v současnosti působící v Německu jako volný jezdec. V roce 2001 se stal maďarským šampiónem a potom odešel do Mnichova k trenéru Figgemu. Na kontě má necelých pět set vítězství a také několik vyhraných grup. V roce 2009 vyhrál s fenomenální Night Magic německé Oaks alias Preis der Diana na 2200 metrů. V letech 2003 a 2012 vyhrál Maďarské derby a v roce 2010 vyhrál Rakouské derby.
Dušan Andrés (Le Conte Noire) Zřejmě nejlepší univerzál v historii českého a československého turfu. Více než tři stovky vítězství posbíral na rovinách i na překážkách. Vyhrál České derby (1998 Temirkanov) i Velkou pardubickou (2007 Sixteen). Českým rovinovým šampiónem se stal v roce 2003. V letošním roce se dvakrát zranil, v neděli v Karlových Varech se vrátil do sedla. „Letos jsem toho opravdu moc nenajezdil a v neděli mi volali, že nemají nikoho do derby, tak jsem kývl. Ani nebudu nervózní, protože kůň může jen překvapit. Loni špatný nebyl a překvapit mohou i outsideři. Samozřejmě se ještě podívám na video, už jsem se koukal na Velkou červnovou cenu. V sobotu jezdím v Brně, tak přípravu moc neřeším.“
Jan Rája (Jambul) Vítěz Českého derby s Roches Crossem v roce 2011, dvojnásobný český žokej-šampion z let 2004 a 2005. Patří mezi desítku nejlepších rovinových jezdců historie. Letos dvaačtyřicetiletý muž se postaví na start podvanácté. „Snažím se připravovat stejně jako před každým jiným derby, ani nevím, kolik jsem jich jel. Samozřejmě je cítit větší zodpovědnost než například při dostihu páté kategorie v Kolesách. Životosprávu se snažím dodržovat více než jindy. Jambula jsem jezdil v červnové a v neděli si poslechnu pokyny od Artura a budu se jich snažit držet.“
Zdenko Šmida (New Attack) Ostřílený čtyřicátník, který se vyučil autoklempířem. První dostih odjel před sedmnácti lety, od té doby nasbíral tři stovky vítězství. Jeho obrovskou výhodou je fakt, že odjezdí 51 kilogramů, takových jezdců se ve středoevropském regionu mnoho nenajde. Je pětinásobným slovenským žokejem-šampiónem (2004, 2005, 2007, 2008 a 2013). V minulém roce vytvořil rekord v počtu vítězství za sezónu, když se prosadil 26krát. V roce 2010 vyhrál Maďarské derby. V Českém derby se představí pošesté.
Tomáš Lukášek (Win Front) Příslušník nejužší tuzemské žokejské špičky, který současnosti pracuje ve středisku Darhorse v Krabčicích. S Najinskou vyhrál letošní Jarní cenu klisen, v první klasice roku se prosadil již potřetí. Pravidelně také startuje na závodišti ve Varšavě. Na kontě má dvě stovky vítězství a na startu derby se objeví pošesté. Derby se mu podařilo vyhrát v Malajsii. „Na vrchol se připravuje normálně, nic zvláštního. Koně špatnýho nemám, navíc je dobře připravený. Byli jsme si to vyzkoušet i na trávě v Praze, abychom nebyli překvapený a líbilo se nám to. Žádné zvláštní rituály před dostihy nemám, jen budu doufat, aby to dobře dopadlo.“
Jaromír Šafář (Buonarroti) Osmadvacetiletý žokej, který byl tuzemským šampionem v letech 2011 a 2012. Na kontě má vice než dvě stovky vyhraných rovinových dostihů. Čeká ho pátý start v Českém derby. Stále čeká na první tuzemské klasické vítězství. V současné době vede jezdecký šampionát před Jiřím Chaloupkou. V letošním roce spolupracuje s několika trenéry. „Na derby se těším, mám docela dobrýho koně, který sice nemá v nohách přípravný start, ale myslím si, že to koni z tréninku Josefa Váni nevadí. Já se připravuju normálně, nic neobvyklého, jen si toho víc vážím, že je to derby. Teď jsem si nebyl na Buonarrotim sednout, byl jsem tam před Velkou jarní a potom jsem ho jezdil ve Velké jarní. Ještě se v rámci přípravy podívám na ostatní koně, abych věděl, co můžu čekat v dostihu.“
Petr Foret (Love Me) Jeden z úspěšných mladíků, který vtrhl do jezdecké špičky v posledních letech, na startu derby bude počtvrté, loni dokončil s Beryaskou na čtvrtém místě. Jediný klasický triumf vybojoval v sezóně 2012 s Merlyp na mostecké dráze v Oaks. V současné době působí ve Zhoři v dostihové stáji Pegas.
Bauyrzhan Murzabayev (Castellon) Kometa z Kazachstánu. Do Česka se dostal v roce 2009, ale poprvé se dostihové dráze objevil až v roce 2012. O rok později už se stal šampionem mezi rovinovými jezdci a získal titul žokeje. Patří k nejlepším jezdcům, kteří jezdí v České republice. Působí u trenéra Arslangireje Šavujeva. „Nervózní nejsem, připravuji se v klidu a těším se na start v derby. Ve čtvrtek si jedu na Castellona sednout, tak se spolu projedeme. Určitě máme velké ambice, chceme vyhrát, myslím si, že je to kůň, který může potrápit favority. Když budeme mít lepší průběh než v červnové, může být vysoko.“
Patrick Dobbs (Zakhar Star) Anglická posila svěřence trenéra Šavujeva. Přes zimu jezdil v Dubaji, kde dosahuje zajímavých výsledků. Ve statistikách v kolébce turfu, Anglii, má na svém kontě více než 500 vítězství. V současné době v Anglii jezdí pro trenéra Richarda Hannona vedle jedničky Richarda Hughese. V zimě se objevoval v sedlech koní jako Meandre nebo Dux Scholar při jejich působení v Dubaji. V letošní sezóně má na kontě 18 vítězství a patří do páté desítky ostrovních žokejů.
Jan Verner (Tannhaeuser) Třiadvacetiletý žokej působí v Pičíně ve stáji Rabbit Trhový Štěpánov, ale letos byl od prvního startu v sedle Tannhaeusera, a tak mu bylo umožněno, aby se mohl do jeho sedla vyšvihnout i ve vrcholu sezóny. Tři vítězství mu chybějí do stovky vítězství. Nejlepším žákovským jezdcem byl v letech 2008 a 2009. „Připravuji se pracovně, těším se na derby, protože mám dobrého koně. Nijak zvlášť se připravovat nebudu, Tannhaeusera znám. Jsem rád, že mi ve stáji povolili sednout si na něj. Zatím ani nejsem nervózní, derby je štěstí, tak věřím, že bude na naší straně.“
Patrick Cosgrave (Vainakh) Irský žákovský (učňovský) šampión, který od roku 1999 do roku 2004 jezdil v domovském Irsku a od roku 2004 jezdí v Anglii, také on má na svém kontě více než 500 vítězství. V letošním roce se v Anglii prosadil pouze osmkrát, ale měl problém s dlouhodobým zákazem startu, ale Britové jej nakonec neakceptovali. V letech 2008 až 2011 vyhrál tři grupy 1. Zatím poslední vítězství dosáhl v pátek v Chepstow a v pondělí se představil ve Windsoru.
Radek Koplík (Dekatmie) Nejmladší a nejmenší z rodinného klanu Koplíků, který dlouhodobě spolupracuje se svým bratrem Zdenem. V roce 2006 vyhrál Slovenské derby s Normenem, vyhrál i další klasické dostihy. Letos absolvuje jubilejní desáté České derby, už byl dvakrát druhý a jednou třetí. Na svém kontě už má více než 220 vítězství, což ho řadí mezi nejlepší žokeje historie.
Milan Zatloukal (Vajgaros) Šestadvacetiletý žokej, který dokázal vyhrát několik klasických dostihů. V loňském roce na podzim vyhrál s Always on Sunday St. Leger. Dařilo se mu také v jarních klasikách s Brittany, Chardonney Tcheque nebo Mystic Swingem. V derby se představí popáté, v roce 2011 finišoval s Averem na druhém místě. Na kontě má více než 150 triumfů. „Připravuji se naprosto normálně jako každý jiný týden. Do středy mám relax a potom chodím běhat, nějakých šest nebo sedm kilometrů. Na práci žádné jsem nebyl, znám ho z dostihu, tak nebylo, co řešit. Domluvený jsme byli už před Velkou červnovou, kde bylo cílem, dostat ho do derby, a když se to podařilo, tak bylo jasný, že ho pojedu.“
Jiří Chaloupka (Cheeky Chappie) Jeden z nejlepších rovinových jezdců historie, letos se dostal do TOP 10 historických tabulek, má na svém kontě už více než 350 vyhranných dostihů, od loňského roku se také věnuje trenérskému řemeslu. První klasický dostih St. Leger vyhrál už v roce 1997. Letos absolvuje patnácté České derby. V roce 2012 zvítězil s Kadynym a v loňském roce byl těsně druhý s Talarem. Se Simply Ozzy vyhrál v květnu Velkou jarní cenu. „Připravuji se úplně normálně, video už jsem skouknul před Velkou červnovou cenou, kdy jsem i viděl i jak startoval v Anglii, teď už počkám až na pokyny, co mi řekne v neděli trenér. Trochu nervózní jsem, ale je to taková ta zdravá nervozita, to je normální, protože je to vrchol sezóny, je i větší odpovědnost, ale když se otevřou dvířka, tak je to pryč.“
Martina Havelková (Honzik Chipera) Jediná žena na startu derby. Premiérově absolvovala vrchol sezóny v minulém roce, kdy se Reglisse skončila v poli poražených. Letos zvítězila devětkrát a během své kariéry, kterou dvakrát přerušila kvůli mateřským povinnostem, nasbírala více než osmdesát vítězství. Od letošního roku působí u Tomáše Šatry ve Velké Chuchli a je jednou z nejlepších českých a československých žen v sedle. „Připravuji se normálně, zatím je to v klidu, s Honzikem Chiperou jsem v kontaktu pořád, ráno, odpoledne, zatím je všechno v pořádku. Já to moc neprožívám, samozřejmě derby je adrenalin, ale jakmile si sednu na koně, tak si jdeme to svoje. Já jsem se neptala, jestli pojedu nebo ne, asi před dvěma týdny mi pan doktor říkal, že bych měla jet, já jsem mu říkala, ať si to dobře rozmyslí, ale nakonec jsem dostala důvěru, tak jsem ráda.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář.