Začneme třeba britskými 1000 Guineas, tedy klasikou pro tříleté klisny na distanci 1600 metrů. Zde je prozatím favoritkou ryzka Quadrilateral (Frankel), jež jako dvouletá absolvovala trojici startů, přičemž po trojicí vítězství byla zvolena nejlepší dvouletou klisnou roku 2019. Svěřenkyně Rogera Charltona nejprve vyhrála těsně při debutu, poté zdemolovala konkurenci v klání na 1400 metrů rozdílem 9 délek, načež v roli favoritky připravila svým příznivcům horké chvilky v Fillies‘ Mile. Tehdy totiž zůstala v závěru zavřená a vedoucí Powerful Breeze musela nahánět na poslední chvíli, nakonec svou soupeřku ale o hlavu udolala. Ačkoliv kobylka není potomkem vytrvalců, nyní je favoritkou i pro červnové Epsom Oaks.
Zmíněná Powerful Breeze (Iffraaj) z lotu Huga Palmera byla až do střetu s Quadrilateral neporažená ve dvou startech, když triumfovala o délku v Gr.2 May Hill Stakes. Nicméně i ve Fillies‘ Mille šla velmi dobře, když za sebou nechala mimo jiné i lysinatou ryzku Love (Galileo) trenéra Aidana O’Briena. Zatímco Powerful Breeze na delší tratě nevypadá, právě Love působila, že by jí metry navíc mohly sednout, a tak není divu, že pro Epsom Oaks je nyní druhou šancí. Nicméně mohla být také již unavená, neboť Fillies‘ Mile pro ni byl již sedmým dostihem v sezóně, když předtím kromě triumfů v Gr.3 dokázala zvítězit také na nejvyšší scéně v irském Curraghu, kde triumfovala o ¾ délky před Daahyeh (Bated Breath).
Zmínku si určitě zaslouží také ryzka Albigna (Zoffany) v péči Jessicy Harrington, jež po triumfu při debutu triumfovala v Gr.2 na dráze v Curragh, poté ovšem zklamala v Moyglare Stud Stakes na 1400 metrů, kde skončila šestá, ovšem jen o 2 a ½ délky od první Love. Poté si ale připsala největší úspěch kariéry, když na velmi měkké dráze uspěla v Gr.1 Qatar Prix Marcel Boussac na 1600 metrů. Po startu v Longchamp ještě kobylka vycestovala do Santa Anity, kde rovněž neběžela špatně a v Breeders‘ Cup Juvenile Fillies Turf obsadila čtvrté místo.
Vyzývatelkou z Francie by pak mohla být Khayrazaan (Kingman) z lotu Freddyho Heada. Do 1000 Guineas pak nemíří Domino Darling (Golden Horn) trenéra Williama Haggase, leč je viděna jako slušná šance pro Epsom Oaks, ačkoliv má prozatím na kontě jen jediný start, v němž těsně na těžké půdě triumfovala.
Jelikož pro St Leger kurzy vypsány nejsou, také mezi hřebci a valachy se podíváme na dva klasické dostihy, přičemž logicky začneme u květnových 2000 Guineas na 1600 metrů, jež se stejně jako 1000 Guineas tradičně běhají v Newmarketu. Favoritem zde pak není nikdo jiný, než nejvýše hodnocený dvouletek loňské sezóny Pinatubo (Shamardal) trenéra Charlieho Applebyho, který všech šest startů proměnil ve vítězství. Po dvou menších úspěších triumfoval na scéně Listed, následně o 5 délek vyhrál Gr.2, aby v polovině září doslova fascinoval 9délkovým úspěchem v Gr.1 Vincent O’Brien Stakes. Poté ještě ovládl Dewhurst Stakes a získal titul Nejlepší dvouletý hřebec. Zástupce stáje Godolphin by pak mohl být hráčem i v rámci Investec derby v Epsomu, leč rozhodnutí, jakým směrem se budou kroky Pinatuba ubírat, se ještě nějakou dobu počkáme.
Godolphinu pak patří také další dva zajímaví koně pro 2000 Guineas, kteří jsou také potomky Shamardala, a sice dvojice Gr.1 vítězů Earthlight a Victor Ludorum. První zmíněný svěřenec Earthlight ovládl vloni Prix Morny na 1200 metrů na těžké půdě, načež o krk vyhrál Middle Park Stakes v Newmarketu, tedy rovněž dostih úrovně Gr.1. Jeho tréninkový kolega je ve třech startech neporažen, když hattrick završil vítězstvím o ¾ délky v Prix Jean-Luc Lagardere na dráze v Longchamp. Neporažen je rovněž svěřenec Gera Lyonse jménem Siskin (First Defense), jehož největším úspěchem v rámci čtyř startů byl zásah v irských Phoenix Stakes na scéně Gr.1.
Co se týče Aidana O’Briena, ten pochopitelně počítá se svými koňmi i pro 2000 Guineas, leč momentálně jeho svěřenci spíše vypadají dobře pro Epsom Derby, kam míří kupříkladu třikrát na nejvyšší scéně umístěný Armory (Galileo), v Gr.2 vítězný Innisfree (Galileo) či hnědák Mogul (Galileo). Pravý bratr Japana získal například triumf v Gr.2 v Leopardstownu, nicméně při čtvrtém životním startu poněkud zklamal ve Vertem Futurity Trophy na 1600 metrů, kde skončil až čtvrtý. Tehdy se ovšem běhalo výjimečně na all-weather povrchu, kde si lépe vedl druhý Innisfree a především pak vítězný Kameko (Kitten’s Joy) z lotu Andrew Baldinga, leč na kovaného vytrvalce úplně nevypadá.
S vytrvalostí by pak mohl mít problém i svěřenec Johna Gosdena jménem Palace Pier (Kingman), který má za sebou lehké vítězství v menším dostihu, přičemž možná úplně nejzajímavějším z celého pole by mohl být jeho tréninkový kolega Waldkonig (Kingman). Polobratr vítěze Prix de l’Arc de Triomphe Waldgeista sice doposud vyběhl také jen jednou, leč na distanci 1700 metrů zdemoloval konkurenci rozdílem 9 délek a rozhodně zanechal výborný dojem.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.