Dostihová sezona 2013 vstupuje do své poslední části, jak jste zatím spokojen s jejím průběhem jako jeden z největších českých majitelů?
Myslím, že dostihová sezóna je v tomto roce v České republice stabilizovaná, a to i přes neočekávané problémy způsobené povodní ve Velké Chuchli, které situaci jen velmi ztížily. Ukázalo se, že zaměstnanecký aparát Jockey Clubu odvádí stabilně skutečně profesionální práci a na volených orgánech není až tak příliš závislý.
Pokud se týká naší stáje, důvodů ke spokojenosti příliš není. Očekávám, že druhá polovina sezóny bude lepší. Dostanou se ke slovu koně, kteří neběhali tolik v první polovině jako Demon Magic nebo My Old Husband.
Zároveň už mám z krku všechny sliby různým trenérům, že jim koupím koně, a proto se nyní můžu chovat racionálněji. Důsledkem této racionality je větší koncentrace koní ke dvěma trenérům. Z druhé strany nutno říct, že jsem dostihům nepropadnul natolik, abych si vybudoval vlastní tréninkové centrum a bohužel ani natolik, abych k trenérům nebo na dostihy dlouhé vzdálenosti často cestoval. Je mi padesát jedna roků, pracovně cestuji od svých 24 let počínaje Sibiří, přes Afriku až na pomyslný el fin del mundo v Patagonii.
Navíc mám malé děti. O víkendech chci být doma. Tímto aspektem je tedy míra mé racionality a dostihové úspěšnosti výrazně omezena.
Je to právě půlroku, kdy nastaly podstatné změny v Českém svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (ČSCHPMDK). Co se za tu dobu podařilo a kde vás v současné době nejvíce „tlačí bota“?
Hlavním důvodem změny personálního obsazení Svazu chovatelů byla skutečnost, že lidé, kteří do toho chtěli vstoupit, a byly ochotni finančně přispět, požadovali mít vliv na dostihové dění. Proto muselo k této změně dojít. Tímto způsobem přišla do dostihů částka kolem 3 milionů korun, která by tu jinak nebyla. Já osobně přesná čísla neznám.
V Napajedlích byl v březnu letošního roku deklarován vznik fondu „Podpora 2013“ pro české chovatele a dostihy. Kolik se v tomto fondu podařilo nashromáždit finančních prostředků a kde se s nimi majitelé, trenéři a jezdci mohou setkat?
Vznik fondu „Podpora 2013“ právě úzce souvisí s personálními změnami ve Svazu chovatelů. Klíčem pro výši příspěvku u lidí propagujících změnu byl počet jejich dostihových koní. Každý potom následně uzavřel dohody s konkrétními závodišti, kam byly tyto peníze konkrétně určeny. Z mých, konkrétně určených 300 000 Kč byly navýšeny dotace 3 rovinových dostihů v den před Velkou pardubickou a podle mne je skutečně velkým rozdílem, jestli se běhají o 140 nebo o 340 tisíc korun. Obdobným způsobem přispěl na dostihy v Chuchli pan Jandejsek a tak bych mohl jmenovat dále. Chci jen upřesnit – cílem tohoto fondu bylo pomoci majitelům a chovatelům, ne organizátorům dostihů.
V sobotu byla v Brně na programu Brněnská steeplechase - Cena společnosti Charvát Group s. r. o. Do tohoto dostihu jdou finance z fondu „Podpora 2013“ nebo jsou to peníze nad rámec deklarované pomoci?
Osobně vůbec nerozlišuji, jestli jsou v tomto roce dotace dostihů, které financujeme z fondu „Podpora 2013“ nebo ne. Vedle dotace Brněnské steeplechase, jsme sponzorovali hlavní dostih v Kolesách a budeme sponzorovat ještě v Benešově. Beze změn ve Svazu chovatelů a vzniku onoho fondu „Podpora 2013“, které dávají jakousi naději do budoucna, by nebylo z naší strany ani těchto dotací. Ono není po určitém čase vždy příjemné přijít na dostihy a slibovat – tak tu fakturu pošli, já Ti ji zaplatím.
Pět členů prezídia ČSCHPMDK je také členem Rady Jockey clubu České republiky. Dostihová veřejnost je občas znepokojena informacemi, které z jednání prosáknou. Bohužel oficiální informace nejsou k dispozici, můžete tedy prozradit, co v současné době řešíte z pohledu budoucnosti českého turfu?
Nejde o to, jaké informace z jednání Rady Jockey Clubu prosáknou, jednat se může o čemkoliv, názory mohou být jakékoliv. Rozhodující jsou oficiální výstupy, které, myslím si, snad zveřejňovány jsou. Jako hlavní problémy vidím dva následující:
1. Jednání Rady Jockey Clubu jsou málo kompetentní. Velmi často se jedná o příliš konkrétních odborných otázkách, na které nejsou účastníci zpravidla připraveni. Chci jen věřit, že jednání Prezidia Jockey Clubu, kterého nejsem členem, je odbornější. V této souvislosti chci zopakovat: „Zaplať pánbůh za profesionální aparát.“
2. Pro příští sezónu se může stát problémem pořádání dostihů ve Velké Chuchli. Dnes dostihy organizuje TMM s. r. o., dceřiná společnost Turf Praha a. s. Vedle Jockey Clubu jsou akcionáři společnosti Turf Praha a. s. zpravidla lidé, kteří se deklarují, že společnost založili a objekty na závodišti koupili s cílem uchování dostihů.
Ukazuje se, že pořádání dostihů není výnosné a akcionáři nic nevydělávají. Ale vždyť přece většina z nich tvrdí, že investovali právě proto, aby dostihy v Praze zachránili. Dnes nabízíme těmto akcionářům, že jejich podíly může Jockey Club za původní cenu odkoupit, právě s cílem abychom dostihy v Praze zachovali. Za této situaci považuji za nemožné, aby dva nejvyšší představitelé dostihového sportu u nás: pan Luka a pan Drahoš se zaklínali altruistickou pomocí dostihům na Radě Jockey Clubu a o pár místností dál na zasedání Valné hromady společnosti Turf Praha a. s. byli vehementně pro to, aby společnost, potažmo její dceřiná společnost, už dostihy neorganizovala a závodiště pronajala.
Z této schizofrenní situace existuje jen jedno východisko: jejich odchod nebo přesvědčení i ostatních akcionářů, do prsou se bijících koňáků, o nutnosti konání dostihů, i když na jejich pořádání nic nevydělávají. Každý pronájem totiž jen zvýší náklady a pro příští rok i s novým vedením bude finanční zajištění úkol mimořádně těžký.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.