Jindřich Fabris se vyhoupl do sedla desetiletého We’ll Coma a v dostihu na 1400 metrů proti nim stála devítka soupeřů. „Kůň vypadal super – ohromnej, nasvalenej. Například vedle mě ve dvojce stál takovej poník, jehož francouzský jezdec Maxime Denuault, který loni skončil druhý v pardubické překážkové amatérce, byl asi o půl metru níže než já,“ sdělil Fabris. Koneckonců pohled na kariéru We’ll Coma prozrazuje, že toho v minulosti neuměl málo. Vždyť před pěti lety se po vítězství v Ascotu vyšplhal jeho rating až na 108 liber.
„V paddocku mně bylo řečeno, že kůň je po startu sice strašně pomalý, ale že mám sedět asi tak na třetí pozici, takže ho mám hned po odskoku vystrkat, jak to jen půjde. Výhodou bylo, že jsme měli jedničku, i když se startovalo asi 600 metrů před obloukem. Po startu to byl strašný rachot. Dostal jsem se jenom na čtvrtou pozici, což sice stálo dost sil, ale po 200 metrech se první trojice srovnala na hlava hlava a já za nimi krásně odpočíval. Na začátku roviny jsem se pak protáhnul mezi soupeři dopředu a v cíli jsem měl náskok asi pěti délek. Už když jsem se nějakých 400 až 500 metrů před cílem dostal dopředu, byl jsem si hodně jistý, že to nepustím,“ popsal své dojmy z dostihu Jindřich Fabris. A na co by We’ll Come stačil u nás? „To nedokážu odhadnout, ale pro mě to byl podobný dostih, jako když jsem vyhrál ve Slušovicích s Retournem.“
„Sezóna probíhá v Ománu od 21. října a končí zítra. Většinou běhají po týdnu, někdy po dvou a celkem mají 18 dostihových dnů. Závodiště mají celkem pěkné. Stojí osamoceně v poušti a nejbližší domy jsou asi pět kilometrů daleko. Všechny dostihy se konají na písku. Celé závodiště je hodně rozlehlé, ale my jsme šli po menší dráze, která má dokola zhruba 1700 metrů. Zázemí pro koně asi nemají nic moc, protože je vykládali kousek od nás a žádné stáje jsem neviděl. Co se počtu diváků týče, tak ten nedokážu odhadnout. Přirovnal bych to k mostecké návštěvě, když tedy zrovna není Oaks,“ shrnul Fabris nabyté poznatky o Ománském turfu a k samotnému státu pak dodal: „Na Ománu je vidět, že je to bohatá země. Vše je čistý a udržovaný. Je to sice defakto poušť, ale všude jsou vysázený trávníky, palmy a jiná zeleň.“
A kam ve své kariéře staví Jindřich Fabris své druhé zahraniční vítězství? „Těžko říct, jestli je tohle mé nejcennější vítězství, ale vzhledem ke vzdálenosti státu asi jo.“ Mužská část seriálu Fegentri má ještě šestnáct dílů, přičemž ten následující je na programu 1. května v německém Düsseldorfu. „Kam se podívám příště, netuším. Kalendář je dlouhý a tohle byl teprve druhý dostih pro muže. Vím, že následují dostihy v Německu, Španělsku a Švédsku, ale nikdo mi zatím neřekl, kdo kdy kam pojede. Akorát jsem se před dostihem bavil s předsedou švédských amatérů a ten mi řekl, že mají dostih v polovině června a byl by rád, kdybych se ho mohl zúčastnit.“
Zítra se v dostihu zařazeném do dámské části seriálu Fegentri představí Radka Hradcová, která koncem února získala v katarském Dauhá šestou příčku. Zmiňme, že dostih amatérek pod záštitou Fegentri je také součástí rámcového programu Českého derby.
Blanka Marečková
11.4.2014, 11:28