V celkovém i rovinovém pořadí Fegentri si obsadil druhé místo. Jak tento úspěch hodnotíš a necítíš trochu zklamání, že si o vítězství v rovinové části přišel velmi těsně a až v posledním dostihu?
Celou sezonu hodnotím jednoznačně jako svoji nejlepší. Samozřejmě mě ten poslední dostih trochu mrzí, ale on byl celý takový podivný. Nejdříve totiž škrtli koně, kterého jsem měl původně jezdit, a který je v péči nejlepšího katarského trenéra. Na poslední chvíli jsem tedy dostal jiného. Před dostihem jsme byli hned čtyři jezdci, kteří se mohli stát rovinovým šampiónem a nakonec z toho byl nejtěsnější rovinový šampionát za šedesátiletou historii Fegentri (první čtyři jezdce dělilo 6 bodů). Když se na to tedy kouknu z druhé strany, nechybělo moc a skončil jsem čtvrtý. Já a Francouz Denuault jsme získali stejně bodu i vítězství, takže mě porazil až na druhá místa, kterých měl o jedno víc. A ještě bych podotknul, že z prvního kvarteta jsem absolvoval nejméně dostihů, přičemž už pouhá účast je hodnocena jedním bodem.
Jak hodnotíš úroveň svých soupeřů? Je to asi něco jiného, než jezdit amatérky v Česku…
Samozřejmě je to něco jiného. Jsou to většinou amatérští šampióni svých států, kteří ročně absolvují více než sto dostihů. Například sedmnáctiletý Vinzenz Schiergen letos v Německu odjel 244 dostihů, z nichž 32 proměnil ve vítězství. Každý, kdo si na internetu pustí například nějakou francouzskou amatérku, tak musí uznat, že to vypadá lépe než většina profi dostihů v Česku.
Naposled jsme spolu dělali rozhovor před tvou cestou do Ameriky, kde si získal druhé a třetí místo. Jaký na tebe tamní dostihy udělaly dojem?
Ameriku jsem si užil úplně nejvíc. Žokej tam má mnohem lehčí práci než v Evropě. V paddocku tě vodí, pak si tě odchytne jezdec na koni, který s tebou absolvuje přehlídku i zkušební cval a pak tě předá zavaděči, který si vyleze na boxy a pustí tě až v momentu startu. A když někdo nemůže po dostihu zastavit, tak si tě zas odchytí jezdec na koni. V šatně ti zase všechno přichystá pomocník. Ten se postará o sedlo a dokonce ti i nadá čapku a brýle na helmu. A výborný jsou samozřejmě americký burgery!
A předpokládám, že velkým zážitkem byly také dostihy v Kataru.
Katar má s Amerikou hodně společného. Nikdo moc netaktizuje a jede se od startu naplno. A protože Katařani mají peníze, tak tam běhají pouze koně z Francie nebo z ostrovů. Prostě jen ti nejlepší. Peníze jsou tam vidět v podstatě na každém kroku a Katařani je rádi dávají na obdiv. Strávil jsem tam pět dní a s podobným luxusem jsem se dosud nesetkal.
Kvůli účasti ve Fegentri si nebyl příliš k vidění na českých drahách, na nichž si naposledy startoval začátkem srpna. Jak tedy svou českou sezónu hodnotíš?
Česká sezóna byla špatná, ale už na začátku roku jsem si řekl, že vše podřídím Fegentri. V Česku jsem kvůli tomu přišel o hodno koní, a to především v srpnu a v září, kdy bylo dostihů Fegentri nejvíce. Priority sice zůstávají pro příští rok stejné, ale v Česku bych každopádně rád jezdil více.
Takže jak bys shrnul své cíle pro následující sezónu?
Vypadá to, že Česko zůstane ve Fegentri a rád bych tedy navázal na letošní povedenou sezónu. Musím ještě zmínit, že účast ve Fegentri si moc užívám. Je super, že i když jsme jen amatéři, tak cestujeme po celém světě a máme možnost vidět na vlastní oči nejlepší žokeje. Rád bych tedy poděkoval všem, díky nimž se může Česko i já osobně dostihů Fegentri zúčastnit. Také mě potěšilo, kolik lidí mé starty sledovalo a drželo mi palce.
Popisky ke galerii:
1. až 4. foto: USA
5. až 10. foto: Katar
Zatím nebyl přidán žádný komentář.