Jak náročný byl přestup do Francie?
Těžký! Nejhorší je jazyková bariéra. Když jsem šel do Anglie, tak jsem alespoň základy řeči znal a rychle jsem se do toho dostal, ale francouzštinu jsem nikdy nestudoval. Nyní už jsem tam 10 měsíců, a tak se to zlepšilo, už rozumím a na základní věci dokážu odpovědět.
Jaký je největší rozdíl mezi Francií a Anglií?
Naprosto jiný je životní styl. Tomu se přizpůsobit, to mi dělá největší problémy. Půlhodina není pro ně žádná míra, na všechno mají dost času. V minulosti jsem byl také trochu flink, ale měl jsem v sobě určitou přesnost. Zdejší volnost mi zatím dělá problémy, nevím, jestli si na to někdy zvyknu.
Kde přesně ve Francii působíte?
Působím na základně La Palmyre u trenéra Guillaume Macaira, asi 150 kilometrů severně nad Bordeaux. Ve stáji máme více než 100 koní. Našemu trenérovi projde stájí během roku 230 až 250 koní. Záleží na tom, kolik máme koní na startce, někdy jezdím i pětkrát v týdnu, jindy jen jednou. Cestování je ve Francii poměrně náročné.
Jak jste spokojen s vaší bilancí? Šesté místo v šampionátu je vynikající.
Kdyby mi někdo říkal, když jsem sem přišel, že budu mít takovou bilanci, tak bych si ťukal na hlavu. Jsem rád, že dostávám šance, i když jezdím spíše na menších závodištích. Samozřejmě, že s jídlem roste chuť a rád bych se podíval i na větší dráhy, ale musím se hlavně soustředit na svoje výkony.
Neláká vás Auteuil, hlavní francouzské překážkové závodiště?
Rád bych se tam pravidelně prosadil, ale nemá cenu na to tlačit. Zatím se v Auteuil ani neběhá, až se začne, tak uvidíme. Musí to přijít samo.
V tak velké stáji se běhá celý rok, to nebudete mít ani žádnou přestávku.
Ve Francii se sice běhá celý rok, ale přes zimu pouze v Cagnes sur Mer a v Pau a tam náš boss neběhá, je to tam hodně náročné.
Dostáváte i nabídky na ježdění od jiných trenérů než svého domovského?
Na jaře nějaké nabídky byly, nikdo mi nic nezakazuje, ale nyní nemám skoro žádné, ale nestěžuju si. Vytížen jsem přiměřeně.
Je Francie výhodnější i po finanční stránce než Anglie?
Ve Francii jsou dotace někde jinde než v Anglii, ale zase tu má být vyšší zdanění, a tak se uvidí, až to všechno vykalkuluju, jestli je to i z finančního hlediska lepší. Kdyby vypadala v Anglii finanční situace jinak, tak bych do Francie neodcházel.
Jaká je atmosféra mezi jezdci ve Francii, už vás jako cizince berou?
Jako na konkurenta na mě nekoukají, normálně mě berou, vědí, kdo jsem. Vztahy jsou normálně kolegiální jako u nás nebo když jsem jezdil do Itálie.
Co Francouzi a Velká pardubická, znají ji?
Každý z dostihového světa ji zná. Velice dobře vědí, že minulý ročník vyhrála Orphee des Blins, protože si ji ještě pamatují, když běhala ve Francii a co vyhrála. Znají také Váňu a vědí, co dokázal.
Guillaume Macaire patří k elitě francouzských překážkových trenérů, co on a Velká pardubická?
Je to jeden z jeho cílů a rád by u nás vyhrál. Všechno pečlivě sleduje a ví, o co jde. Už to plánoval v letošním roce, ale zdravotně na tom nebyl kůň, jak měl, tak to letos nebude, ale možná už za rok, nebo za dva, třeba i za pět. Já si myslím, že ho Pardubicích uvidíme. Boss také ví, že je to strašně daleko a nemůže sem jet jenom na výlet.
Co vy a Velká pardubická, nebudete mít problém s uvolněním?
Pokud se nic závažného nestane a budu zdráv, tak bych měl jet Orphee des Blins. Nepředpokládám, že by měl být nějaký problém ze strany bosse. Je to velký profesionál a ví, o co go. Kdybych měl jet jezdit například do Lysé, to by mohl být problém, ale Pardubice a Velká pardubická to je jiná stránka.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.