Tentokrát naše historické ohlédnutí není za jedním konkrétním dostihem, ale je to spíše pohled na tradici karlovarských dostihů na začátku července, tj. v čase, kdy se v lázeňském městě v posledních letech tradičně koná festival, který přitahuje širokou pozornost české veřejnosti. Když mluvíme o spojení dostihů a filmu, tak přidáme i několik filmových zajímavostí.
1977 V tomto roce se filmový festival v Karlových Varech nekonal. V té době se Karlovy Vary střídaly v pořádání s Moskvou. Dostihový den se na závodišti v Karlových Varech konal jeden, a to v neděli 7. srpna, kdy bylo na programu šest dostihů, tři rovinové a stejný počet překážkových. Vrcholem rovinového programu byla Cena MěNV Karlovy Vary na 2200 metrů a překážkovým Velká karlovarská steeplechase na 4500 metrů. Prvně jmenovaný dostih vyhrál napajedelský Velehrad s Košťálem a druhý slušovický Azat s Heldem.
1982 V roce 1982 se 23. ročník Mezinárodního filmového festivalu konal od 3. do 15. července a Velkou cenu obdržel snímek sovětského režiséra Sergeje Bondarčuka Mexiko v plamenech – Rudé zvony, který vznikal v sovětsko-mexické koprodukci. Na závodišti ve Dvorech se toho roku konaly tři dostihové dny a první z nich tři dny po festivalu, v neděli 18. července. Vrcholy tehdy byly dva, na distanci 2200 metrů odběhnutá Cena Gradiva a na trati 1400 metrů odběhnutá Cena Faktotum. O Dva týdny později byla upřena hlavní pozornost na Velkou karlovarskou steeplechase na 5000 metrů, kterou vyhrál netolický Santiago s Kasalem. Dvě steeplechase byly odběhnuty v Karlových Varech ještě v neděli 12. září.
1987 V lichých letech se filmová smetánka sjížděla do Moskvy, a tak české lázeňské město žilo bez celebrit stříbrného plátna. Dostihový kalendář nabídl celkem šest dostihových dní, během kterých se uskutečnilo 47 dostihů, 42 rovinových a pět překážkových. Dráha ve Dvorech byla v permanenci od konce června do začátku září.
1992 Rok 1992 byl posledním rokem Československa a Mezinárodní filmový festival se konal od 9. do 18. července. Hlavní cenu Křišťálový glóbus obdržel film Krapačuk, který vznikal ve španělsko-francouzsko-belgické koprodukci. Dostihy se v Karlových Varech konaly čtvery, první 21. června, druhé 12. července, třetí o týden později a závěrečné 26. července. Hned první dostih v neděli 12. července se jmenoval Cena Filmového festivalu, byla to třetí kategorie na 1400 metrů a po tuhém boji o nos se prosadila dvouletá černá hnědka Sulka, kterou nasedlal Jaroslav Drlík pro žokeje Tomáše Váňu.
1997 Od roku 1994 už se koná Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech každoročně. Cenu za mimořádný přínos světové kinematografii dostal Miloš Forman a Křišťálový glóbus za nejlepší film si odnesl snímek Můj růžový život režiséra Alaina Berlinera. V rámci festivalu, konaného od 4. do 12. července, se uskutečnil dostihový den v neděli 6. července. Vrcholem osmibodového programu byl Pohár filmového festivalu firmy Mattoni na 2000 metrů pro tříleté a starší. Po boji o půl délky vyhrál tříletý hnědák Botswel trenéra Tomáše Šatry v sedle s Karolem Šarinou. Na druhém místě finišovala Palomia a třetí Caravel. V roce 1997 se uskutečnilo na dráze ve Dvorech celkem pět dostihových dní.
2002 V roce 2002 se konal v Karlových Varech dokonce festivalový mítink. Běhalo se od 5. do 7. července tři dny po sobě, každý den bylo na programu šest klání. Vrcholem prvního dne byl opět Pohár Filmového festivalu – Cena Transgas na 1400 metrů pro tříleté a starší koně. Na startu bylo osm koní a jistě o délku a půl vyhrál sedmiletý hnědák Lymond z tréninku Pavly Váňové a v sedle byl Josef Bartoš. Na druhém místě doběhl Sammetsman a třetí Silnar. Druhý den byla odběhnuta Velká karlovarská steeplechase a třetí den Cena Nadace Filmového festivalu – Cena Živnobanky a Amati na 2400 metrů, jednalo se o klání druhé kategorie, které vyhrál Labrador. Celkem se v roce 2002 uskutečnilo ve Dvorech osm dostihových dní. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si tehdy odnesl český snímek režiséra Petra Zelenky Rok ďábla. Filmové produkce se konaly od 4. do 13. července.
2007 Před deseti lety se Filmový festival konal od 29. června do 7. července, jedním z hlavních hostů byl herec, režisér a producent Danny DeVito a hlavní cenu dostal německý snímek Severní blata režiséra Baltasara Kormákura. Dostihy měly na programu dvojden 5. a 6. července. Vrcholem prvního odpoledne byl Pohár Filmového festivalu – Cena společnosti Karel Holoubek Trade group, tentokrát handicap na 1200 metrů. Vítězem se stal pětiletý Aryman v sedle s Václavem Janáčkem. Druhý doběhl Acoss a třetí Daidalos. Vrcholem druhého dne byla Letní cena klisen – Cena společnosti Sokolovská uhelná na distanci 2000 metrů. V klání druhé kategorie se prosadila svěřenkyně Filipa Neuberga a v sedle byl také Václav Janáček.
2012 Krátké ohlédnutí za filmy a dostihy končíme v roce 2012, kdy se festival konal opět od 29. června do 7. července a dostihový den byl na programu první červencový den, byl to jeden ze čtyř, které se v tom roce ve Dvorech konaly. Křišťálový glóbus za nejlepší dílo si odnesl norský film Henrik. Žádný ze sedmi dostihů již nenesl název festivalu v názvu, pozornost se soustředila především na Letní cenu klisen – Pohár Velta Tea, opět se jednalo o rovinu druhé kategorie na 2000 metrů pro tříleté a starší klisny. Po boji o půl délky vyhrála Rabbit Motivator, kterou pro Rabbit Trhový Štěpánov připravoval Allan Petrlík a v sedle byl Jan Verner. Druhá doběhla Carrie a třetí Siran.
Letní cena klisen Prvním vrcholem nedělního programu bude Letní cena klisen, už tradiční karlovarský dostih. První ročník dostihu pro tříleté a starší klisny druhé kategorie na distanci dvou kilometrů se konal 19. června 2004 a o dva roky později dostal název Letní cena klisen a jeho konání se přesunulo na první červencové dny (tedy dostihové dny konané v rámci Mezinárodního filmového festivalu…). Letos tedy uvidíme 14. ročník dostihu, kterého se průměrně účastní téměř deset zástupkyň slabšího pohlaví. Nejvíce se v něm daří pětiletým klisnám, ty se zatím prosadily pětkrát, tři triumfy mají na svém kontě tří a čtyřleté kobyly. Jezdeckými rekordmany jsou Václav Janáček a Jan Rája, prvně jmenovaný vyhrál v letech 2007 až 2009 a Rája v letech 2005, 2006 a 2013. S nejvyšší nesenou hmotností 62 kilogramů se prosadila v roce 2011 Apinoa, naopak nejnižší hmotnost, pouhých 52 kilogramů nesla v roce 2004 Nana d’Anjou. Jedinou dvojnásobnou vítězkou je Play Station (2005 a 2006), kterou pro stáj Zeas Staré Hradiště připravoval František Vocásek. Apinoa je také rekordmankou dostihu, co se týká času. Dva kilometry zvládla za 2:05,07. Počtvrté v historii bude celková dotace dostihu 100 tisíc korun, potřetí za sebou se poběží pod patronátem primátora města Karlovy Vary. V šesti případech byl rozdíl mezi první a druhou klisnou v cíli maximálně půl délky a ve stejném počtu případů naopak více než dvě a čtvrt délky. Jedinou klisnou s dvouciferným kurzem (12:1), která zvítězila, byla Rabbit Motivator v roce 2012. V devíti případech se prosadily klisny s maximálním kurzem 4:1.
Steeplechase „Pohár Josefa Váni“ Druhým vrcholem odpoledne bude steeplechase s názvem Pohár Josefa Váni, stejně jako předchozí tři ročníky se uskuteční na distanci 4500 metrů. Pouze první edice v roce 2013 se konala na distanci o 300 metrů kratší. Stejně jako v loňském roce bude v banku 250 tisíc korun. V předchozích čtyřech ročnících dvakrát zvítězil běloluš Khalshani (2013 a 2015, shodou okolností ve stejných letech vyhrál pardubický Zlatý pohár), v roce 2014 se prosadil Gejzir a v minulém roce Manifestation. Loni zvládl svěřenec Pavla Tůmy dostih v čase 5:21,44, což je rekord „delšího“ dostihu. V prvních třech ročních vyhráli favorité s nízkými kurzy (od 1,5:1 po 2,2:1). Loni Manifestation odskočil v kurzu 14:1.
Foto: Loňští vítězové Letní ceny klisen - Dally Hit a Poháru Josefa Váni - Manifestation
Kmxiob
5.3.2024, 03:00