Svěřenec Mouse Morrise o sobě dává vědět už několik sezón, když před třemi lety na Cheltenhamském Festivalu nestačil v Neptune Investment Management Novices' Hurdle pouze na výborného The New Ona. Následně byl sice v Punchestownu kvůli zlomenině pánve zadržen, ale za půl roku se vrátil na dráhu a pokračoval ve sbírání cenných výsledků. Nad těžké skoky byl přesměrován na konci roku 2014, a i když nad nimi až do dneška na vítězství nedosáhl, podával obdivuhodně spolehlivé výkony. Ve třinácti startech ve steeplechase totiž finišoval sedmkrát jako druhý a do cíle se nedostal pouze jednou kvůli smolnému podklouznutí. Že má dostatek vytrvalosti pak dokázal v loňské edici Irish Grand National, v níž získal právě jedno ze svých druhých míst. Tento výsledek navíc vybojoval na měkké půdě a poslední starty absolvoval na ještě těžším podkladu, takže podmínky mu tentokrát hrály do karet. Dráha v Aintree byla totiž už před prvním dostihem označena jako měkká a v průběhu odpoledne vydatně pršelo.
Celý dostihu cválal Rule The World v první čtvrtině devětatřicetičlenného pole, takže od dění na špici nebyl příliš vzdálen. Na čtvrté překážce před cílem sice chyboval, ale výrazněji ho to nerozhodilo a před předposledním skokem se posunul na třetí příčku. S útokem na vedoucí duo počkal až za poslední překážku, od níž do cíle schází dlouhých 452 metrů, během nichž Rule The World přešel do vedení a nastřádal 6 délek na druhého The Last Samurie (Bass, 9:1).
Ten odskakoval v pozici spolufavorita, což bylo způsobeno především tím, že ze všech koní byl právě u něj největší rozdíl mezi ratingem pro Grand National a tím oficiálním (konkrétně 12 liber). Suverénní vítězství v Doncasteru totiž zaznamenal až po uzávěrce vah pro Velkou Národní. Dnes se od startu pohyboval poblíž čela a už při vbíhání do druhého kola se posunul do první vlny. V cíli byl jediným domácím koněm mezi šesticí nejlepších, takže podobně jako v Gold Cupu měli výrazně navrch Irové.
Senzační bronz vybojoval už třináctiletý Vics Canvas (Dunne), který odskakoval v poměru 101:1. S kurzem Grand National se přitom úspěšně seznámil v prosincové Betcher Chase, v níž obsadil blízké páté místo. Při prvním překonávání Becher’s Brooku každopádně jeho příznovcům pořádně zatrnulo, když nechybělo mnoho, aby on nebo jeho žokej skončili na zemi. V závěru pak naděje na vítězství živil ještě 200 metrů před cílem, ale poté mu došly síly.
Čtvrtý skončil Gilgamboa (Power, 29:1), který se na měkké dráze jako jediný z devatenáctky koní nesoucích přes 67,5 kilo vešel mezi sedmičku nejlepších. Tabuli pak doplnil Goonyella (Burke, 13:1). Ten předposlední skok překonával jako devátý, ale ve zbytku dostihu potvrdil, že vytrvalosti má na rozdávání.
Spolufavorit a obhájce vítězství Many Clouds (Aspell, 9:1) dlouho vypadal dobře a ve druhém kole se dokonce posunul na špici. Po chybě na 26. překážce ale začal vyklízet pozice, když se na něm začala podepisovat kombinace nejvyšší váhy a měkké dráhy. Do cíle se tak dostal na posledním šestnáctém místě. Největší hvězda sestavy Silviniaco Conti (Fehily, 13:1) se začal propadat už na konci prvního kola a záhy byl zadržen.
„Měl dobrou váhu a je to třídový kůň. Do dneška sice čekal na první vítězství ve steeplechase, ale startoval ve velkých dostizích, Gr.1 dostizích, a byl v nich blízko. Musí být železným koněm, když vyhrál Grand National po všem, co má za sebou. Dvakrát měl totiž zlomenou pánev. Před tímto zraněním jsem si myslel, že je nejlepším koněm, jaké jsem trénoval a je tedy otázkou, čeho všeho by dosáhl, kdyby ho to nepotkalo. Každopádně několik posledních týdnů je jako příběh od Disneyho. Nemůžu tomu uvěřit,“ sdělil viditelně dojatý trenér Mouse Morris, jehož syn Christopher před rokem tragicky zahynul při cestování v Jižní Americe. „Když do cíle zbývalo půl míle, byl jsem šťastný za třetí příčku, ale někdo se na nás zřejmě ze shora znovu díval. Nechtěl jsem se ke Christopherovi obracet dvakrát, když už jsme zvítězili v Irish Grand National. Myslel jsem, že bychom tak vyčerpali všechno naše štěstí,“ dodal vítězný trenér. Ten tak připomněl také své dva týdny staré vítězství z irské analogie dostihu, v níž o úspěchu Rogue Angela rozhodl pouhý nos. Mouse Morris se navíc zařadil mezi elitní společnost trenérů, kteří vedle Grand National získali i Cheltenham Gold Cup, v němž se před deseti lety prosadil jeho svěřenec War Of Attrition. Dodejme, že prvního vítěze na Cheltenhamském Festivalu připravil už před dlouhými třiatřiceti lety.
V docela jiné fázi je zato kariéra žokeje Davida Mullinse. Synovci trenéra Willieho Mullinse je totiž teprve devatenáct let. Už na sebe nicméně dokázal upozornit zkraje sezóny, když zvítězil v sedle Nichols Canyona v Morgiana Hurdle, tedy v dostihu, ve kterém jedinou životní porážku utrpěl výtečný Faugheen. K dnešnímu úspěchu poznamenal: „Je to neuvěřitelné, ale vše se vyvíjelo lépe, než bych očekával. Měl jsem jeden menší problém na čtvrté překážce před cílem, ale díky bohu jsem to vyseděl. Všechno šlo opravdu podle plánu. Poděkování patří Mousovi, který ho výborně připravil a měl odvahu ho sem poslat, přestože nikdy nezvítězil ve steeplechase. A pak jsem tu byl já, tedy někdo, kdo si ani nikdy neobešel kurz Grand National. Tohle byla nejlepší jízda mého života a zároveň ten nejlepší pocit. Bylo to prostě skvělé.“
Plný emocí byl také majitel vítěze a letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary: „Myslel jsem, že dnes nemáme šanci. Chtěl jsem vyhrát Gold Cup a vyhrát ještě Gran National je víc, než o čem jsem snil. Vždycky byl dobrým koněm, ale když si dvakrát zlomil pánev, nemyslel jsem si, že by mohl mít na vítězství v Grand National. Mouse je každopádně génius, když ho po zranění znovu dostal do takovéhle formy. David zase ukázal velkou zralost, protože v závěrečné fázi dostihu málem spadl, ale nezpanikařil a zůstal velmi klidný, což je zřejmě jejich charakteristickým rodinným rysem. Byla to mistrovská jízda. Nebýt zranění, mohl být koněm pro Gold Cup. Co s ním bude dál, ale aktuálně nevím. Klidně může skončit, protože co ještě může dokázat? Teď nicméně nezáleží na tom, jestli ještě někdy vyhraje nebo poběží.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář.