7:30 – Hong Kong Vase (Gr.1, 2400 m, 16.500.000 HDK)
Nejdelší ze čtveřice hongkongských vrcholů byl od roku 2002 výhradně evropskou záležitostí, ale loni kralování koní ze starého kontinentu utnul australský Dominant (Moreira, 15:1). Ten ale na svůj senzační úspěch, který vybojoval s kurzem 34:1, dosud navázat nedokázal, zatímco evropská ekipa má velkou sílu. V jejím čele je FLINTSHIRE (Guyon, 2,75:1), jenž se bude snažit prolomit sérii tří druhých míst. Zvlášť jeho poslední dvě stříbra ovšem mají vysokou hodnotu. Vybojoval je totiž v Prix de l’Arc de Triomphe, v níž nestačil pouze na suverénní Treve, a v Breeders‘ Cup Turfu. Sezónu svěřenec Andre Fabreho zahájil až v červnu a v jejím průběhu absolvoval pouze pětici startů, což je na jejím sklonku rozhodně výhodou. Na startu nebude chybět ani už osmiletý veterán Red Cadeaux (Mosse, 7:1). Ten je v Hong Kongu pravidelným hostem od roku 2011, přičemž v Hong Kong Vase obsadil postupně třetí, první a čtvrté místo. Že ještě nepatří do starého železa, dokázal druhým v listopadovém Melbourne Cupu, v němž už potřetí skončil těsně pod vrcholem. Ze zbylé trojice Evropanů zmiňme ještě v St Legeru třetího Snow Sky (Moore, 7,5:1) a vítěze Preis von Europa Empoliho (de Vries, 15:1). Japonci své naděje vkládají do Curren Mirotica (Ikezoe, 7:1), který ve své domovině skončil koncem června druhý v Gr.1, a největší šancí domácích je Willie Cazals (Whyte, 11:1). (jf)
7:40 – Hong Kong Sprint (Gr.1, 1200 metrů, 18.500.000 HDK)
Nejkratší ze čtveřice místních prestižních dostihů je zároveň závěrečným dostihem mezinárodní série Global Sprint Challenge, zahrnující sprinterská klání po celém světě. Na startu se střetne několik koní zvučných jmen s domácími, nám méně známými soupeři. Největší hvězdou klání je bez pochyb držitel titulu Kůň roku 2014 v Irsku, sedmiletý Sole Power (7:1). Nestárnoucí hnědák pod Richardem Hughesem letos posbíral dva Gr.1 triumfy a dá se čekat, že dobře půjde i tentokrát. Že mu dráha v Sha Tin sedí, ukázal už v minulém roce, kdy tradičně strávil většinu dostihu na chvostu pole, v cílové rovince přepnul na úplně jiný rychlostní stupeň a stihl předběhnout téměř všechny soupeře. Nechytil pouze japonského Lord Kanaloa, dvojnásobného vítěze tohoto dostihu. Dalším v Evropě velmi známým jménem je Gordon Lord Byron (Lordan, 9:1), schopný slušně absolvovat dostihy od 1200 do 1600 metrů. Dvakrát zde totiž doběhnul čtvrtý v Mile, nyní se po jistém vítězství v ascotském sprintu Gr.2 pokusí uspět mezi rychlíky, což vzhledem k jeho očividné formě nemusí být nesplnitelná mise. Ovšem pozici favorita číslo jedna zaujímá domácí AEROVELOCITY (Purton, 5:1), který má na kontě sice poslední místo z minulého startu, ovšem v cílové rovince neměl pořádně kudy útočit a dvakrát jej žokej musel brát razantně zpátky. Premiéra na scéně Gr.1 by mu měla vyjít lépe. V onom dostihu tehdy slavil triumf tříletý Peniaphobia (Whyte, 6:1), jenž využil mizerného průběhu jak u Aerovelocityho, tak Lucky Nine (Prebble, 5,5:1), který rovněž neměl dlouho kudy útočit a z beznadějné pozice nakonec vybojoval alespoň páté místo, takže ani tohoto vítěze Hong Kong Sprintu z roku 2011 nelze podceňovat. (mm)
8:50 – Hong Kong Mile (Gr.1, 1600 metrů, 23.000.000 HDK)
Na míli konaný dostih disponuje menším počtem startujících známých po celém světě, ovšem minimálně mezi domácím publikem je velmi populární osmiletý rekonvalescent Ambitious Dragon (15:1). Dvojnásobný Kůň roku vyhrál Hong Kong Mile 2012, v následujícím roce se ovšem zranil a na dráhu se vrátil až letos v říjnu, aby ukázal, že ze své výkonnost nic neztratil. V obou letošních startech totiž obsadil třetí místo, naposledy za dvěma soupeři, kteří se s ním utkají i v neděli. Kurz Ambitious Dragona napovídá, že by na ně opět stačit neměl, v jeho sedle se ovšem objeví momentálně zřejmě nejlepší žokej planety, Ryan Moore. Zmíněnými dvěma soupeři byli vítězný ABLE FRIEND (Moreira, 2:1) a druhý Gold-Fun (Whyte, 4:1). První jmenovaný se zde prosadil jistě o 2 a ¼ délky, už v květnu ale doběhl druhý v Champions Mile, Gold-Fun byl tehdy pátý. Titul bude pak obhajovat Glorious Days (M. Demuro, 10:1), jenž má ale nevýhodou absence startu v nohách. Z japonské dvojice vypadá lépe Fiero (Fukunaga, 8:1), reparát za minulý dostih, který pro něj prakticky skončil po opožděném startu, by ale mohl složit World Ace (Purton, 16:1). (mm)
9:30 – Hong Kong Cup (Gr.1, 2000 m, 25.000.000 HDK)
Nejbohatší dvoukilometrový dostih na trávě ovládly v předchozích třech letech domácí koně a letos mají dobré šance na tyto úspěchy navázat. Favoritem dostihu je Designs On Rome (Moreira, 4,3:1), který své jarní vítězné tažení korunoval koncem dubna, kdy na Gr.1 scéně svedl úspěšný souboj s Military Attackem. Jeho podzimní výsledky sice tak slavné nejsou, ovšem v před třemi týdny konaném trialu ztrácel z pátého místa jen délku na vítěze. Tím se stal BLAZING SPEED (Callan, 6,5:1) a druhý skončil Military Attack (Purton, 5,5:1). Oba se Hong Kong Cupu zúčastnili už loni, přičemž obsadili šesté a čtvrté místo. Evropu bude reprezentovat dvojice koní. Farraaj (Atzeni, 6:1) sice letos na anglických drahách zvítězil pouze ve dvojici nabitých dvojkových handicapů, ale v listopadu své skóre vylepšil v Austrálii, když tam vybojoval třetí příčku v Gr.1. To Cirrus Des Aigles (Soumillon, 9:1) už se na nejvyšší scéně pohybuje řadu sezón. Vždyť na prosincové mezinárodní dostihy odcestoval do Hong Kongu už popáté, přičemž jeho maximem je loňská třetí příčka. Posledně sice neuspěl v ascotském Champion Stakes, ovšem na základě jednoho výsledku ho nelze odepisovat, protože předtím podával výborné výkony. Vždyť letos zaznamenal trojici Gr.1 vítězství. Japonský Archimedes (Iwata, 11:1) naposled podlehl pouze výbornému krajanovi Just A Wayovi, takže i s ním je třeba počítat, i když na start půjde po delší pause. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.