Účastníky nejprestižnějšího dostihu pro dvouleté nečeká nic snadného, protože se dá očekávat měkká a po předchozích šesti rovinových dostizích tedy i rozbitá dráha. Podmínky by tak měly sedět koním s vytrvaleckým potenciálem. Takovým je bezpochyby Trip To Sidney (Koplík, 3,75:1), který je polobratrem aktuálně nejúspěšnějšího koně v českém tréninku Trip To Rhodose. Svěřenec Pavla Tůmy, a tedy tréninkový druh vítězky Ceny zimní královny Skary, oba své starty absolvoval na mílové distanci mezi nezvítězivšími a předvedl v nich mohutnou koncovku. Ta ve Varech stačila na třetí místo, ale následně už se v Chuchli prosadil naplno. Je tak bezpochyby koněm s velkým potenciálem, ovšem ten by měl plně rozvinout až v dalších letech, přičemž s elitou ročníku se utká poprvé a jeho jezdec má odejmutý bič.
Stejný počet startů absolvoval také Lagaro (Verner, 3,5:1), který dosud nepoznal hořkost porážky a druhý ze svých triumfů získal v jedničkovém Gerschově memoriálu. V něm stejně jako při debutu získal převahu až v závěrečných metrech. Reprezentant stáje DAR, jejíž barvy se zásluhou Sirius Shina prosadily v loňské edici dostihu, je prvním startujícím potomkem trojkové vítězky Lady Kristinne a může tak ukončit devítileté čekání českých odchovanců na vítězství v Ceně zimního favorita.
Také pro třetího z favoritů Grace Of Gracieho (Palík, 4:1) platí, že jeho hlavní zbraní je silná koncovka. Tu dosud předváděl na bratislavské dráze, kde naposled finišoval těsně druhý v Karpatské ceně, tedy tamní analogii Ceny zimního favorita. Jeho matkou je v Gr.3 umístěná Golden Harvest a otcem pouze ve dvou letech startující Zanzibary. Ten v roli plemeníka debutoval před čtyřmi lety s připouštěcím poplatkem pouhých 1.000 euro, ale přes slabší příležitost si první ročníky jeho potomků nevedou špatně a například jeho syn Baghadur letos zvítězil v grupové společnosti v Longchamp.
Vysoko může zamířit i Dame Van Winkle (Murzabayev, 5:1). Svěřenkyně Václava Luky se totiž na dráhu vrátila po letní pauze třetí příčkou v Ceně zimní královny a její start tak nabídne srovnání špičky dvouletých klisen a hřebců. To by pro slabší pohlaví přitom nemuselo dopadnout vůbec špatně, protože před třemi týdny nestačila pouze na suverénní vítězku Ceny Masise Skaru a Sedmikrásku, která debutovala snadným vítězstvím před Trip To Sidney nebo Sosonem.
Zmíněný Soson (Rája, 6:1) sice ve třech startech mezi nezvítězivšími vždy odešel poražen, ale umísťoval se nedaleko kvalitních soupeřů. Vždyť v průběhu září nejprve o 1 a ¼ délky prohrál s Lagarem a následně ho Trip To Sidney chytil až v posledních metrech o půl délky. Tabulové ambice má jistě také dcera výborné Vapety Vaneta (Palík, 7,77:1), která se v závěru Gerschova memoriálu dostala na třetí místo o hlavu před Montjeu Thirda (Laube, 7,77:1). Ten je reprezentantem stáje Rabbit Trhový Štěpánov, její zelenobílé barvy bude reprezentovat také Mikrop Dear (Chaloupka, 13:1), který v Karpatské ceně po aktivním průběhu odcouval na šesté místo.
Z dosud nejmenovaných koní dokázal zvítězit ještě Rumpl Cimpr Campr (Havelková, 10:1). Ten se prosadil ve slabší konkurenci na domácí lysolabské dráze, a i když progresem nepřekvapí, tady to bude mít složité. Syn výborného Fastnet Rocka Santos (Foret, 13:1) už sice zamířil i do Francie, jenže tam skončil stejně jako při karlovarském debutu daleko od nejlepších a může tak především překvapit. Největšími outsidery dostihu pak jsou Johnny Whistle (Mach, 22:1), kterému se zatím nedaří navázat na slibný bronz ze Simsonovy ceny, a ve dvou startech nevýrazný Zaffer (Zatloukal, 22:1).
foto: Lagaro vítězí v Gerschově memoriálu
Zatím nebyl přidán žádný komentář.