Josef Váňa, trenér Rabbit Wella, Hipo Japa a Zarifa
„Já myslím, že všechno v posledních dnech proběhlo v pořádku, žádná výjimečnost se nestala. Tím, že u nás spadlo pár kapek, tak jsme si ještě ve čtvrtek byli skočit. Všichni jsou v pořádku. V neděli tady byl jak Petr Tůma, tak Bartoš, aby si koně osahali, a jsem moc rád, že Petr Tůma viděl, jaký je to rozdíl, když jde Hipo Jape zepředu, a jaký za koňmi. Já osobně bych preferoval zkušenost v dostihu, ale myslím si, že právě Hipo Jape může být černým koněm dostihu. Samozřejmě jezdci to nebudou mít jednoduché, jezdí před Velkou ještě dost dostihů, ale je to jejich práce. V Pardubicích zatím nepršelo, tak to může být v oranicích hodně náročné, když se bude hodně prášit, uvidíme, jaká bude dráha.“
Josef Váňa je legendou Velké pardubické, jako jezdec ji absolvoval 28krát a osmkrát vyhrál. Od devadesátých dvacátého století je úspěšný také jako trenér. Čtyřikrát byl v sedle svého svěřence sám a pětkrát svěřil důvěru někomu jinému, Vladislavu Snitkovskému, Peteru Gehmovi, Josefu Bartošovi (2x) a Dušanu Andrésovi. Už více než dvacet let vyhrává trenérské překážkové šampionáty. Za 22 let, kdy je vedena statistika Jockey Clubu ČR jeho svěřenci vydělali na dotacích více než 193 miliónů korun.
Stanislav Kovář, trenér Ribelina
Vyjádření poskytl majitel stáje Karel Jalový: „Příprava probíhala v pořádku, nebyl žádný problém. Samozřejmě nervozita stoupá. Před deseti lety jsme na Kameňáku začínali s koňmi u Stanislava Kováře a jsme rádi, že se nám po deseti letech podařilo vygenerovat koně pro Velkou pardubickou. Už loni jsme byli blízko startu ve Velké zásluhou Borderlanda, ale nakonec to nevyšlo. Ribelino je teprve sedmiletý kůň, a tak je důležité, aby se vrátil zdravý, potom bude moci ještě několikrát v dostihu startovat. Je to specifický kůň, který potřebuje jít zepředu, stejně jako v kvalifikaci. Letos si s Pavlem Kašným sedli, tak snad to vydrží. Pokud doběhneme tak, jak nás vidí bookmaker, tedy okolo pátého místa, budeme spokojeni, pokud to bude lépe, budeme šťastni.“
Stanislav Kovář vlastní trenérskou dostihovou licenci devátou sezónou, zatím jeho svěřenci vyhráli osm dostihů, jeden rovinový a sedm překážkových. Největším trenérským úspěchem bylo vítězství Ribelina v Úvodní cross country Koroka letos osmý květnový den v Pardubicích. Stanislav Kovář připravuje své svěřence v Doubravicích.
Lenka Syslová, trenérka Sherarda
„Sherardo je zdravý a nic ho nebolí. Poslední práce byla stejná jako předchozí, on je takový kliďas, jezdím ho já nebo kolegyně Petra Svrčková. Strašně moc se na dostih těšíme a byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo doběhnout do sedmého místa a získat a nějakou dotaci. Lukáš Sloup si ho vyzkoušel v kvalifikaci a to myslím, že je dostatečné. Letos to beru daleko klidněji než v minulém roce, kdy jsem měla koně ve Velké poprvé. Zatím jsem úplně v klidu a beru to jako dostih každý jiný.“
Téměř dvacet let se věnuje trenérskému povolení Lenka Syslová, která působí v Klokočově – Františkově Dvoře. Patří mezi menší tuzemské trenéry, v přípravě má pět koní a během své praxe získala 27 vítězství, 12 rovinových a 15 překážkových. Zatím žádný z jejích svěřenců nevyhrál dostih nejvyšší kategorie.
Stanislav Popelka, trenér Nikase a Modeny
„Nálada ve stáji je dobrá, příprava také proběhla podle plánu a o ambicích nechci moc mluvit, uvidíme v neděli. U Nikase letos zatím moc štěstíčko nestálo, tak snad to nebude až do konce sezóny. Při jezdeckém obsazení rozhodly větší zkušenosti. Probíral jsem i to s majiteli. Marek Dobře zná Nikase, vyhrál s ním loni jednu kvalifikaci. Dušan lépe zná Modenu, jezdil jí v minulém roce, jezdil ji už jako čtyřletou ve steeplechase ve Světlé Hoře, zná ji lépe než Marek, proto dostal v jejím sedle přednost. V neděli večer budu spokojený, když dovezu všechny koně zdravé a domů a rajťáci budou také v pohodě.“
V tréninkové základně Srdéčko u Hvozdu navazuje na trenérskou praxi svého otce. Stanislav Popelka se spíše specializuje na překážkové dostihy. Ze 124 vítězství jich je 98 z překážek, navíc každé páté vítězství je z dostihu nejvyšší kategorie. Na překážkách jeho svěřenci vydělali téměř 13 miliónů korun. Ve Velké byli jeho svěřenci již několikrát mezi nejlepšími, ale na vítězství zatím čeká.
Jiří Kousek, trenér Universe of Gracie
„Kůň je na tom dobře, příprava proběhla přesně podle plánu, přálo nám počasí. Proti minulému roku se zdá být klidnější, přece jen v loňském roce to pro něj bylo nové, nebyl zvyklý pracovat na tak dlouhých distancích, letos už si zvykl a ukázal to i v dostizích, že se dokáže lépe pošetřit. V práci ho jezdím já nebo moje manželka. Na podzim všechny koně u nás dostávají jako doplněk k ovsu a granulím mrkev, dostává ji i Universe, ale na žádné rozmazlování není prostor.“
Bývalý výborný překážkový žokej Jiří Kousek se trénování věnuje dva roky, Působí ve stáji BORS Břeclav v Nových Dvorech na Břeclavsku. Ze 117 dostihů vyhráli jeho svěřenci 22, mezi nimi i tři klání nejvyšší kategorie. Letos přenechal Universe of Gracie žokeji Janu Faltejskovi, který s ním absolvoval všechny čtyři starty a dvakrát vyhrál. Minulý rok dovedl Universe of Gracie ke čtvrtému místu ve Velké Kousek sám.
Antonín Novák, trenér Templáře a Ter Milla
„Příprava obou koní proběhla úplně bez problémů, i když se na nich trochu začínají objevovat zimní chlupy, s počasím nic neuděláme, i když se je snažíme dekovat a udržet v nejlepší kondici. Uvidíme, jak si Ondřej Velek poradí s Ter Millem, byl si sice na něj sednout v práci, ale v dostihu ho ještě nejezdil. Škoda, jak to dopadlo s Köhlem, je to smůla. Majitel Luka si posadil dokonce Francouze, tak uvidíme, jak to dopadne. Já osobně budu spokojen, když oba přijdou za peníze, tedy do sedmého místa. Ač jsou polobratři, každá je trochu jiný, Ter MIll je trochu nervóznější, naopak Templář je klidnější.“
Trenér z Malé Morávky v předhůří Jeseníků Antonín Novák patří v tuzemsku k elitním překážkovým trenérům. Za dvacet let jeho svěřenci vyhráli 109 překážkových dostihů a vydělali více než 8,5 milionu korun. Jedenáctkrát vyhráli svěřenci Antonína Nováka dostih nejvyšší kategorie, ale poslední zápis už je čtyři roky starý. V minulosti Antonín Novák jezdil Velkou pardubickou jako amatérský jezdec.
Čestmír Olehla, trenér Pareta a Klause
„Koně jsou ostříhaní, okovaní a v pohodě. Oba před dostihem pracovali trochu jinak. Klaus startoval v září, tak to bylo o tom, ho udržet ve formě a při chuti. Pareto musel pracovat trochu víc. S ambicemi je to těžké, ale chceme být co nejlépe. S jezdci to také takové drama nebylo. S Raffaelem Romanem už jsem byl dohodnutý od Gran premia, ale nebyl napsán na startovní listinu, protože se čekalo na potvrzení z Říma, to přišlo na poslední chvíli. Ještě bylo ve hře, zda nedohlásí koně Paolo Favero, ale to se nestalo. S Rigem jsem byl také domluvený rychle. V sobotu si kurz s Raffaelem Romanem projdeme, stejně jako s Rigem, budeme připravení.“
Čestmír Olehla je druhým nejlepším trenérem Velké pardubické, jeho svěřenci vyhráli šestkrát. Čtyřikrát Železník a dvakrát Registana. Během své kariéry trénoval mnoho velmi dobrých koní, kteří se dokázali prosazovat i v zahraničí. Daří se mu i v rovinových dostizích, kde jeho svěřenci vyhráli několik klasických dostihů. Za 22 let jeho svěřenci vyhráli 307 překážkových dostihů a vydělali více než 78 milionů korun.
Pavel Poles, trenér Amaragona
„Amaragon strávil start ve čtvrté kvalifikaci velmi dobře, zdravotně je na tom v pořádku. Myslím si, že čtvrtí kvalifikace byla jedna z nejlepších na letošní Velkou pardubickou, proto si myslím, že je dobře připraven. Zatím jsem se v něm nemýlil a myslím si, že ten kilometr navíc mu ještě pomůže, protože to je skutečný vytrvalec. Letos k kvalifikacích podal dobré výkony byl pátý a sedmý, a tak bych byl spokojen, kdyby i v neděli odpoledne byl do sedmého místa a získal nějakou dotaci. Myslím si, že je tom lépe než v minulém roce, kdy se mu nepodařilo přejít celý kurz, věřím, že když přejde, bude moci ukázat svou vytrvalost.“
Pavel Poles připravuje své svěřence v Olešnici na Moravě a patří spíše k menším trenérům, kteří se specializují na překážkové dostihy. Zatím ve své kariéře připravil devatenáct překážkových vítězů a jeho svěřenci na skocích vydělali 1,75 milionu korun. V minulosti působil jako překážkový jezdec.
Jan Blecha, trenér Al Jaze
„Poslední kvalifikace se nám vůbec nepovedla, teď už by Al Jaz měl být v pořádku, nebojíme se toho. Napracováno má stejně jako v minulém roce, forma by měla být také stejná jako loni, ale jednotlivé ročníky nechci srovnávat, protože každý je jiný. Myslím si, že v neděli bude úplně ideální dráha, pan doktor udělá všechno proto, aby to bylo ideální. Včera v Pardubicích trochu zapršelo, to by tomu také mělo prospět. Ohledně ambicí bych nerad odpovídal, to si nechám pro sebe.“
Dvanáctou sezónu se věnuje tréninku dostihových koní Jan Blecha. Letos zatím prožívá nejúspěšnější sezónu, neboť jeho svěřenci vyhráli už patnáct dostihů. Připravuje rovinové i překážkové koně, ale více vítězství zatím posbíral na překážkách (63), na rovinách (31). V nejvyšší kategorii zatím zaznamenal tři vítězství, jedno překážkové. Překážkové koně připravuje v Polance, rovinové v Zámrsku.
Radek Holčák, trenér Peintre Abstrait
„Peintre Abstrait je takový dělník, který potřebuje v průběhu sezóny pošetřit, aby pak ve vrcholném dostihu mohl podat maximální výkon. Proto jsme tak brali i letošní sezónu trochu sportovněji. Nyní absolvoval tvrdou přípravu a posunulo ho to nahoru. Samozřejmě v průběhu dostihu bude také záležet na štěstí. V pondělí, když mi Lukáš Matuský zavolal, že nebude moci jezdit, tak mi začal hodně hektický týden, který byl hodně na nervy. Vybrali jsme mladého Angličana Toma Cannona, který mě již průběhu minulého roku oslovil, že by si upravil program přes léto, aby mohl jezdit na kvalifikace a rámcové dostihy, s tím, že by jednou rád odjel Velkou pardubickou. Vzpomněl jsem si na něj, zájem měl, tak přijede v sobotu a projdeme si kurz dostihy. Uvidíme, jak se s tím pobije, Peintre Abstrait je na tom lépe než při své první Velké pardubické.“
Syn úspěšného otce Radek Holčák působí také ve Velkých Karlovicích, ale v jiných stájích. Především v překážkových dostizích se vydal v otcových stopách. Za osmnáct let s licencí připravil celkem 236 překážkových vítězů, z toho 57 bylo v nejvyšší kategorii. Připravil k jednomu ze dvou triumfů ve Velké Maskula. Od loňského roku se více věnuje rovinovým dostihům a loni připravil k vítězství v Českém derby Cheeky Chappieho.
Lenka Horáková, trenérka Orixe
„Orix je před Velkou pardubickou v pořádku, má dost nacváláno, skáče dobře. Ambice? Patří mezi outsidery, tak uvidíme, jak to v neděli odpoledne dopadne. Velkou půjde poprvé tak s tím musí také trochu zabojovat. Mrzí mě, že jsem na poslední chvíli musela měnit jezdce, ale s tím se nedá nic dělat.“
Lenka Horáková je podepsána pod trojicí vítězství Peruána ve Velké pardubické v letech 1998 až 2000. Své největší úspěchy sbírala jako trenérka V dostihovém centru Zámrsk, nyní již několik let působí na volné noze ve východních Čechách. V současné době připravuje v Závrši 14 koní. Během své kariéry připravila 198 vítězů, 115 na rovině a 83 na překážkách. Její svěřenci vydělali více než 20 miliónů korun.
František Holčák, trenér Gauner Danona
„Gauner Danon pracoval společně s Peintre Abstrait, a tak si myslím, že je na tom vcelku dobře, ale bude záležet na tom, jaký to bude dostih, v letošním roce je tam více zahraničních jezdců, bude také záležet na tom, jak se bude startovat, přece jenom jsou to Pardubice, tam se může stát mnoho věcí. My máme také méně zkušeného jezdce, ale něco v Pardubicích odjezdil a v sedle koně je každý den, tak uvidíme, jak se s tím popasuje. Na dostih se těším, bude to drama jako každý rok.“
Velkokarlovický mág, jak se mu dostihových kruzích přezdívá, František Holčák připravil pět vítězů Velké pardubické, Valencia, Libentýnu, Rigoletta, Erudita a Maskula. František Holčák se se dmi triumfy rekordmanem Českého derby, v Polistopadových dobách patří k nejlepším tuzemským trenérům. Jeho svěřenci vyhráli celkem 636 dostihů, z toho bylo 246 v nejvyšší kategorii, na dotacích vydělali více než 95 miliónů korun.
Přemek Kejzlar, trenér Kasima
„Kasim na tom není špatně, jeho forma je stabilní, ale trápí nás obrovské sucho. U nás od května nepršelo. Kasim je kůň, který má rád měkkou dráhu, tak je trochu otrávený z toho, že stále chodí po tvrdu. Po psychické stránce se na něm projevuje. A ambicemi to máme stejné jako vždy, rádi bychom sportovně potrápili koně vepředu a umístili se co nejlépe. Věřím, že doktor Janda opět dráhu připraví velmi dobře a nebude to tak tvrdé. Oběma našim koním vyhovuje měkká dráha, ale nyní musí chodit stále po tvrdém, což je problém.“
Přemek Kejzlar je tak zvaným trenérem-majitelem. V Dolanech připravuje pouze koně ve svém majetku. V současné době se stará o čtyři koně. Trenérskou licenci vlastní čtrnáctý rok, za tu dobu mohl oslavit devět vítězství. O dvě jedničková vítězství se postaral právě Kasim v posledních dvou sezónách.
Michal Lisek, trenér Sokola
„Sokola je na tom dobře, závěrečná příprava proběhla podle plánu. Stejně jako všichni i my jdeme do Velké s cílem získat, co nejlepší umístění. Já budu spokojen podle průběhu dostihu, nerad bych předbíhal.“
Michal Lisek vlastní trenérskou licenci od roku 1999 a patří tak k mladší trenérské generaci. V Česku trénoval do roku 2012, to se věnoval spíše rovinovým dostihům a připsal si i klasické vítězství. Roky 2013 a 2014 strávil v Anglii, odkud se vrátil na sklonku loňského roku a stal se trenérem v DS Pegas, kde se věnuje rovinovým i překážkovým koním. Letos jeho svěřenci získali jedenáct vítězství.
Štěpánka Myšková, trenérka Loraina
Vyjádření podal její asistent a jezdec Jaroslav Myška: „Goscater nám trochu zahaproval zdravotně, nebylo to nic fatálního, ale v takovém stavu nemůže kůň jít Velkou pardubickou. Goscater již ukončil kariéru. Lorain pracoval s ním, věřím mu, i práci, kterou jsme s ním udělali, proto jsem sesedl z jednoho ze spolufavoritů a jsem v sedle outsidera. Ale musím se také daleko více věnovat týmu, který máme doma, a připravil koně do Velké pardubické. Lorain je zdravý a prvním úkolem v dostihu je dokončit Velkou pardubickou. Pokud se nám to podaří, bude rozhodovat, jakým to bylo způsobem, zda má smysl o startu uvažovat i v budoucnosti. Dostih ukáže jeho vytrvalecké schopnosti.“
Pátou sezónu se věnuje tréninku dostihových koní bývalá jezdkyně Štěpánka Myšková. Koně připravuje ve Valech u Přelouče společně se svým manželem Jaroslavem, výborným překážkovým jezdcem. Svěřenci manželů Myškových vyhráli za pět let 23 dostihů, z toho 20 na překážkách. Solidní výsledky dosahují i v rovinových dostizích.
Pavlína Sůrová, trenérka Nebria
„Nebrius startoval v zářijové kvalifikaci, tu zvládl dobře, potom si trochu odpočinul, popracoval a v současné době je na tom dobře, stejně jako jezdec. Podle mého je nálada ve stáji až moc natěšená, chceme samozřejmě dosáhnout, co nejlepší výsledek, ale bereme to jako seznamovací ročník, který nám ukáže, jestli jít touto cestou i v budoucnosti nebo nikoliv. Důležité je, aby se vrátil z dostihu zdravý kůň i zdravý jezdec.“
Jedenáctou sezónu vlastní trenérskou licenci Pavlína Sůrová, trenérka z Koles u Kladrub nad Labem. Sama se dříve věnovala millitary, kterému byla Velká pardubická v minulosti podobná. Její doménou jsou překážkové dostihy, kde se její svěřenci představili ve 292 kláních a zaznamenali 23 vítězství. Zatím ještě nedosáhla na triumf v nejvyšší kategorii.
Patrice Quinton, trenér Pasquini Rouge
Vyjádření podal Pavel Vítek, trenér, u kterého se kůň připravuje na dostih. „Z Francie přijel v neděli večer, nejdřív na něm byla trochu znát únava, ale nyní už je v pořádku. V pátek si pojedeme do Pardubic zaskákat, je potřeba, aby se seznámil s Irskou lavicí a dropem, to jsou překážky, které jsou poněkud odlišné, od těch, které jsou součástí francouzských krosů. Po technické stránce je to velmi dobře připravený kůň, asi by mu moc nevyhovovala měkká dráha, je to spíš vyšší lehčí kůň, který má s krosy bohaté zkušenosti. Ambice jsou být mezi nejlepšími, trenér s i to tu zkusil už s Tropic de Brion. Stálý jezdec přijede ve čtvrtek.“
Patrice Quinton patří do širší francouzské trenérské špičky. Od roku 2011 vyhráli jeho svěřenci 281 překážkových dostihů. V tréninku se stará přibližně o sto koní v Normandii u zámku Mont St. Michel. Letos mu patří ve francouzském šampionátu deváté místo, předchozí čtyři ročníky skončil ve druhé desítce. Krosům se věnuje intenzivně, jeho koně v tomto typu dostihu nastupují pravidelně a letos vyhráli již tři dostihy Crystal cupu, ve Švýcarsku, Belgii a Itálii.