Ten se s Honzikem utkal už před třemi týdny ve zmíněné Ceně Masise, kde na něj ze čtvrtého místa ztrácel čtyři délky, jenže tehdy na rozdíl od něj teprve debutoval a jeho projev dával prostor ke zlepšení. Tentokrát měl být jejich souboj vyrovnanější i díky protáhnutí distance o 200 metrů. Navíc Buonarroti následně v bratislavské Velké ceně BBAG Baden-Baden získal třetí místo zásluhou dobré koncovky, takže dlouhá pražská rovina byl další z faktorů, který mu hrál do karet.
To také potvrdil průběh dostihu, v jehož úvodu se Buonarroti držel v šestičlenném poli na předposlední příčce a v cílové rovině přišel s úderným spídem. Na žokeje Petra Foreta, který byl v jeho sedle poprvé, udělal výborný dojem: „Ani neví, že zvítězil. Jen to tady prostě odběhl. Je to ještě hříbě, takže si myslím, že to bude pro příští rok velmi dobrý kůň.“ V podobném duchu promluvila i trenérka Pavla Váňová: „Kupovali jsme ho do velkých dostihů tříletého ročníku. Zatím si spíše ze všeho dělá srandu, ale dneska už ukázal dostihový projev. Jeho další start bude závislý na zdravotním stavu a také na tom, jak si s dnešním dostihem poradí.“
Původ Buonarrotiho na první pohled slova svého realizačního týmu příliš nepotvrzuje, ovšem na ten druhý už ano. Jeho matka Boccassini sice už jako dvouletá v červenci ovládla Prix Robert Papin (Maisons-laffitte, Gr.2, 1100 m), takže ranosti a rychlosti měla evidentně dost, ale o jejím prvním potomkovi tříletém Broughtonovi to neplatí. Ten totiž, přestože je synem raného Teofila, předvedl ve dvou letech jen dva nevýrazné starty, za které shodně obdržel Racing Post Rating 58 liber. Letos ovšem zvítězil na mítinku Glorious Goodwood ve dvojkovém dvoukilometrovém handicapu, za což od prestižního britského serveru obdržel o plných 37 liber vyšší hodnocení – tedy 95 liber.
Navíc vyloženým producentem raných koní není ani otec Buonarrotiho New Approach. Nejvýraznějším členem prvního ročníku jeho potomků je sice ve dvou letech neporažený šampión Dawn Approach, ale nachází se v něm také druhý z epsomského Derby Libertarian, který jako dvouletý vůbec nestartoval, nebo vítězka Oaks a druhá ze St. Legeru Talent, jejímž juniorským maximem je těsné vítězství na all-weather povrchu. Na loňské bádenské dražbě za 85.000 euro stájí Jasna zakoupený líbivý hřebec je tedy rozhodně velkým adeptem klasických úspěchů.
O porážce Honzika (Mach, 1,5:1) především rozhodlo, že zatímco Petr Foret po vytočení oblouku nasměroval Buonarrotiho vně od soupeřů, Michal Mach se rozhodl útočit po bariéře, přestože nepočetné a roztahané pole mu nebránilo ve výběru jiné varianty. Honzik se tak v polovině cílové roviny ocitl zavřený za duem Vainakh-Love Me a prostor mezi mini nalezl až zhruba o 200 metrů později. Poté sice dokázal znovu akcelerovat, ale na rozjetého Buonarrotiho už to nestačilo. Žák Michal Mach letos tak už poněkolikáté marně sahal po největším vítězství kariéry, když jen těsně prohrál také ve „dvojkojedničkách“ Memoriálu Rudolfa Deyla a Ceně Masise, přičemž lze podotknout, že všechny tyto dostihy se daly vyhrát.
K porážce Honzika přispěla také kilová penalita, kterou propozice předepisovala všem zvítězivším koním. Sporné je jednak samotné nastavení penality, protože jakýkoliv provinční vítěz by byl podle ní znevýhodněn oproti stříbrnému ze sebelepšího dostihu, ale především pak její samotná existence. V propozicích druhé nejvýznamnějšího dostihu pro dvouleté hřebce totiž nemá co pohledávat. Vrcholné ročníkové i meziročníkové zkoušky by totiž měly odhalit nejlepší koně na daných distancích a místo pro nějakou „sociální spravedlnost“ v nich tedy není.
Pomyslné stupně vítězů doplnil Vainakh (Murzabayev, 5:1). Svěřenec Arslangireje Šavujeva, jehož vítězka Ceny zimní královny Miss Kruk po víkendu kraluje juniorskému handicapu, by toho měl podobně jako Buonarroti více ukázat až v následující sezóně. Do dvou a půl délek od vítěze se vešel i čtvrtý Love Me (Verner, 7,8:1), který je pravnukem výborné Latiny a postaral se o rychlé tempo dostihu.
terda
30.9.2013, 21:39