126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 metrů – kros)
Charme Look (9letý tmavý hnědák valach, Look Honey – Charmaine, ž. Jan Faltejsek, trenérka Martina Růžičková, Orling)
Odchovanec napajedelského hřebčína absolvoval ve Velké pardubické dvacátý životní start a podesáté vyhrál. Na rovinách se mu tolik nedařilo, ale na skocích exceluje. Čtrnáct startů, devět vítězství a tři pády. Vítězství ve Velké pardubické pro něj bylo třetím mezi elitou. Poprvé jedničkové vítězství vybojoval loni v Ceně Vltavy, druhé přidal letos ve třetí kvalifikaci a třetí triumf je ten nejcennější, jaký se dá na českých překážkových drahách získat. Od května 2013 do srpna 2015 zastavilo Charme Looka zranění, ale díky realizačnímu týmu z Pohoří jižně od Prahy se vrátil ve velkém stylu, a tak se český chov dočkal po patnácti letech v nejprestižnějším tuzemském překážkovém dostihu.
Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (3300 metrů – kros)
Tarant (7letý ryzák valach, Bachelor – The Girl, žák Pavel Složil, trenér Pavel Poles, Nýznerov)
Sedmiletý Tarant absolvoval 23. životní start v překážkových dostizích a podruhé vyhrál. První triumf ještě není ani rok starý, zrodil se loni na konci října. Letos se na dráze představil čtyřikrát a obsadil druhé, třetí, čtvrté a páté místo, jen vítězství mu chybělo. To přidal v nejprestižnějším klání, ve kterém se letos představil. Od loňského září je stabilním partnerem Taranta Pavel Složil mladší. Jako dvouletý byl Tarant talentovaným koněm, ze čtyř startů vybojoval čtyři druhá místa, ale ve třech letech své ambice nepotvrdil, proto se od čtyř let věnuje překážkám.
Cena společnosti VCES – Cena Labe (5200 metrů – kros)
Delight My Fire (6letá tmavá hnědka, Way of Light – Darmagi, ž. Niklas Lovén, trenér Radim Bodlák, DS Pod Buchlovem)
Svěřenkyně trenéra Radima Bodláka startuje především v polské Wroclawi, kde také sbírá velké úspěchy. Loni vyhrála nejprestižnější polský překážkový dostih, Velkou wroclawskou, letos byla v dostihu Crystal cupu i ve Velké wroclawské na druhém místě, když podlehla pouze Sergeant Thunderovi. Svou třídu ukázala v Pardubicích už v minulém roce, kdy byla druhá v Ceně Laty Brandisové pro klisny. Tentokrát už se dokázala prosadit i mezi zdejší elitou. Delight My Fire vyhrála ve své kariéře již sedm dostihů.
Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (4500 metrů – kros)
No Time To Lose (7letý hnědák valach, Authorized – Ballymore Celebre, ž. Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa, DS Paragan)
Patnáctý start v českém tréninku absolvoval anglický rodák No Time To Lose. Josefem Váňou byla zakoupen na překážkové dostihy, a ty také v České republice až s jednou výjimkou absolvuje. Krosům se věnuje až od letošního roku a zatím se mu příliš nedařilo, byl čtvrtý a šestý. Klíčovým partnerem No Time To Lose je žokej Jan Kratochvíl, se kterým se čtyřikrát prosadil, s jiným jezdcem se mu „vítězit nechce“. Triumf v Ceně Vltavy byl pro No Time To Lose prvním na nejvyšší scéně.
Cena portálu Kudy z nudy – Cena ČASCH (4200 metrů – kros pro 4 leté)
Napastnik (4letý tmavý hnědák valach, Tempelwächter – Narracja, žokej Jan Faltejsek, trenér Michal Lisek, DS Pegas)
Polský rodák se na dráze představil už jako dvouletý a ve druhém startu na mostecké dráze uspěl. Jeho kariéra měla vést do klasických dostihů, ale to se nepodařilo, a tak v září loňského roku debutoval na skocích. První dva starty byly průměrné a v letošním roce mířil do zahraničí, ve Štrasburku byl desátý, ve Wroclawi nejprve šestý, ale koncem května již finišoval na druhém místě. Následovala více než čtyřměsíční přestávka, ale ta šla hnědákovi k duhu a v den Velké pardubické ukázal nesporný talent, proto se ho v dalších startech vyplatí sledovat.
Cena Pivovarů Staropramen – Cena Laty Brandisové (4200 metrů – kros pro klisny)
Bugaboo (8letá tmavá hnědka, Magnus – Britain, žokej Jaroslav Myška, trenérka Veronika Lempochnerová, Pálenice Pavlovice)
Odchovankyně pana Kovaříka z Velkého Újezda startovala poprvé až ve čtyřech letech na skocích, druhý životní start proměnila ve vítězství na dráze ve Slušovicích, to byl v sedle klisny také žokej Jaroslav Myška. Druhého vítězství dosáhla o dva roky později s Jakubem Spáčilem. Na další vítězství čekala opět dva roky, do dne Velké pardubické. To je samozřejmě vítězství nejcennější, neboť se zrodilo v nejvyšší kategorii, ta předchozí byla čtyřková. Bugaboo zatím absolvovala 24 překážkových startů a třikrát se prosadila.
Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice – Cena Jana Kašpara (4400 metrů – kros pro 5 leté)
Vajgaros (5letý tmavý hnědák valach, Rosensturm – Vajgara, žokej a trenér Jaroslav Brečka, DS Re&LA Frančák SK)
Odchovanec paní Gregůrkové začal svou dostihovou kariéru v dubnu roku 2014 v rovinovém dostihu ve Velké Chuchli, o měsíc později vyhrál a dotáhl to dokonce na start Českého derby, kde skončil sedmý, stejně jako v St. Legeru. Ve čtyřech letech začal s překážkami a hned při prvním startu v Pardubicích vyhrál. Následovala přestávka, rovina na Slovensku a letos už plete hlavu trenér Jaroslav Brečka. „Je to kůň, který byl hodně hektický, proto mu měníme typy dostihů a dráhy, aby se udržel v pozornosti. Ani dnes to nebylo ideální, nastoupil jsem moc brzy,“ říkal po doběhu trenér a jezdec v jedné osobě Jaroslav Brečka.
Stříbrná trofej podporovaná společností Bohemia Sekt (4400 metrů – klasická steeplechase)
Anaking (6letý hnědák valach, Astarabad – Toutevoie, ž. Jaroslav Myška, trenérka Štěpánka Myšková, Dr. Charvát)
Šestiletý francouzský rodák se v České republice objevil v průběhu letošního roku. V Pardubicích absolvoval druhý tuzemský start a stejně jako ve Velké Chuchli byl vítězný. Ve Francii byl v tréninku trenérů Orteta a Clayeuxe, absolvoval tam celkem 25 startů, z nichž bylo sedm v grupových dostizích a třikrát se představil v listed. Na francouzských drahách se Anaking prosadil třikrát a patnáctkrát se dokázal umístit. Maximální handicap měl 69,5.
Křišťálový pohár města Pardubic – Premio Ippodromo di Merano (4100 metrů – proutěné překážky)
Chicago (7letý tmavý hnědák valach, Montjeu – Lady Karr, ž. Josef Váňa mladší, trenér Josef Váňa, Joly)
Sedmiletý reprezentant stáje Joly Chicago se v sobotu odpoledne poprvé představil na českých drahách a debut to byl vítězný. Josef Váňa ho zatím menežoval především na italské, případně německé dráhy. Loni Chicago vyhrál v Meranu dva dostihy, mezi nimi i grupu 1 na 4000 metrů. Letos se mu ovšem nedařilo, až se Josef Váňa mladší vrátil opět k taktice start-cíl a ta se mu v Pardubicích vyplatila. Všech jedenáct životních startů Chicago na proutěných překážkách dokončil.
Zlatá spona tříletých – Cena Arnošta z Pardubic podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic (3200 metrů – proutěné překážky)
Koenigin Mum (3letá ryzka, Samum – Königin Arte, ž. Josef Váňa mladší, trenérka Pavla Váňová, Gestüt Elsetal)
Tříletá ryzka francouzského chovu se poprvé na dostihové dráze objevila v letošním roce, nikoliv na rovinách, ale rovnou na proutěných překážkách v italském Meranu. Ze tří startů ovšem byla dvakrát zadržena a jednou doběhla na sedmém místě. Následovala dvouměsíční přestávka a s ní zásadní obrat. V srpnu v Kolesách vyhrála o devět délek a o měsíc později si vítězství zopakovala i v Pardubicích. V září zvítězila o necelé tři délky, tentokrát bojovala se Santosem a prosadila se o půl délky po divácky atraktivním souboji. Z šesti startů má tak svěřenkyně Pavly Váňové padesátiprocentní úspěšnost.
Foto: Bohumil Křižan a Šárka Votavová
Fotografie vítězů jsou v opačném pořadí než texty.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.