Při pohledu do dostihové ročenky z roku 1985 můžeme zjistit, že se dostihy v Karlových Varech v červenci konaly, a to pravidelně, ale žádný z dostihů jméno festivalu nenesl. O pět let později, v roce 1990, hostilo závodiště ve Dvorech Handicap MFF v neděli 8. července, jednalo se o jedničkový dostih na mílové distanci pro tříleté a starší koně. Na startu bylo jedenáct koní a jistě o tři a půl délky zvítězil tříletý ryzák Dustin reprezentující stáj K. p. Tlumačov –Napajedla. V sedle byl legendární Vlastimil Smolík a trenérem Jaroslav Mašek. Dustin nastupoval do dostihu v roli favorita nabízený 16 za 10.
V neděli 2. července 1995 se konal dokonce Zlatý pohár filmového festivalu na distanci 1000 metrů s celkovou dotací 70 tisíc korun. Na startu bylo 9 koní a jistě o délku a čtvrt zvítězila tmavá hnědka Gorgonia, kterou pro žokeje Tomáše Váňu nasedlal Jan Palyza. Gorgonia reprezentovala stavební firmu Barsini. Na druhém místě doběhl Trelleborg a třetí Tall Cotton. V roce 2000 se v Karlových Varech běhalo 6. července a vrcholem programu byl Pohár filmového festivalu, dostih první kategorie na 1400 metrů s jedenácti účastníky. Celková dotace byla 108 tisíc korun a velmi lehce o tři a čtvrt délky zvítězil čtyřletý hnědák Lascar žokeje a trenéra Tomáše Váni. Na druhém místě dokončil Vokativ a třetí Vendulka.
Z předešlých řádků je patrné, že se dostih s filmovým festivalem v názvu se běhal, ale distance a kategorie se měnily. Posledních deset ročníků, od roku 2005, přineslo jistou stabilitu, ale i změn najdeme dost. V letech 2005 až 2009 se jednalo vždy o dvojden zpravidla o svátečních dnech 5. a 6. července. Kromě roku 2005 se vždy běhalo šest dostihů za odpoledne, pět rovinových a jeden překážkový. V letech 2005 až 2007 se první den konal Pohár filmového festivalu, rovina nejvyšší kategorie na 1200 metrů. V prvních dvou sledovaných letech měl sprint dokonce dotaci 170 tisíc korun. V roce 2007 se dotace snížila na 120 tisíc korun. V roce 2005 vyhrál Oro Verde, o rok později Certus a v roce 2007 Aryman. První dva zmiňované koně vedl Jan Rája, třetího Václav Janáček.
Vrcholem druhého dne se v roce 2006 stává Letní cena klisen, dostih na dva kilometry pro tříleté a starší klisny. Tento dostih napíše v letošním roce jubilejní desátou kapitolu. První vítězkou se stala pětiletá Play Station připravovaná Františkem Vocáskem a v sedle byl Jan Rája. Play Station nastupovala v roli favoritky 2,3:1. Od roku 2006 žádná klisna nevyhrála Letní cenu dvakrát, u devíti vítězek najdeme i devět jmen trenérů. Jen jména vítězných jezdců se v několika případech opakují. Václav Janáček vyhrál dostih třikrát po sobě v letech 2008 až 2010, Jan Rája kromě Play Station vítězně dovedl do cíle i Carrie v roce 2013. Po jednom vítězství mají na kontě Tomáš Vraj, Jiří Chaloupka, Jan Verner a Petr Foret.
V roce 2008 došlo k prohození hlavních dostihů, Letní cena se běhala první den a sprint den druhý. Distance 1200 metrů zůstala zachována, ale dostih se změnil v handicap a dotace se snížila na 100 tisíc korun. V roce 2008 dokonce zmizel název festivalu ze jména dostihu, neboť nesl název „Cena k 650. výročí založení města Karlovy Vary“. O rok později se festival do názvu sprintu vrátil, ale sprinterské klání napsalo svoji derniéru. Posledním vítězem se stal sedmiletý El Hadji z tréninku Ivana Kuba v sedle s Václavem Janáčkem.
Od roku 2010 se festivalový mítink opět změnil v jeden dostihový den s vrcholem v podobě Letní ceny klisen, stále dostihu druhé kategorie na 2000 metrů. V letech 2008 až 2011 byla celková dotace 85 tisíc korun a v posledních třech letech byla zvýšena na 90 tisíc, letos poběží o 100 tisíc korun. V dostihu se zatím prosadily klisny ve věku tři až šest let, nejvíce triumfů mají na svém kontě pětileté, které vyhrály třikrát, zbylé tři ročníky se prosadily dvakrát. Nejrychlejší Letní cena byla k vidění v roce 2011, kdy vyhrála Apinoa v čase 2:05,07. Dvě třetiny vítězek dosáhlo čas v rozmezí 2:05 a6 2:10. Ještě můžeme doplnit průměrný kurz vítězky Letní ceny klisen, který dosahuje hodnoty bezmála 5:1. Čtyři vítězky měly kurz 3:1 a méně, jedinou dvoucifernou vítězkou je Rabbit Motivator z roku 2012, která odskočila v poměru 12:1.
Aby byl výčet vrcholů posledních „festivalových dní“ kompletní, musíme zmínit ještě poslední dva ročníky, kdy je součástí také jedničková steeplechase. V roce 2013 se konala pod názvem Dostihový pohár Josefa Váni, v minulém roce to byl jen Pohár Josefa Váni. První rok byla dotace milión korun, v minulém roce pětina této sumy a letos bude ve hře 400 tisíc korun. První ročník se běžel na distanci 4200 metrů, loni i letos je dostih vypsán na distanci o 300 metrů delší. V prvním roce vyhrál Khalshani (2,2:1), loni Gejzir (1,5:1).
Při pohledu na názvy dostihů letošního dostihového dne opět nenajdeme žádný s názvem filmového festivalu. Spojení dostihy a festival je tak hodně volné i v současnosti.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.