O šampionském titulu je v Německu pro letošní rok už dlouho rozhodnuto. Nizozemec Adrie de Vries má na kontě 99 triumfů. „Moc tu nebyl, jezdil vlastně jen neděle, přesto vyhrál téměř sto dostihů, využil toho, že letos moc nejezdil Andrasch Starke, který má zdravotní problémy,“ vysvětluje Minařík. Sám je v současném době na třetím místě se 73 triumfy. „Se sezónou jsem spokojen. V Německu se běhá za rok sedm grup jedna, mě se podařilo vyhrát dvě a celkově v kariéře jsem jich vyhrál devět, takový rok musím hodnotit jako úspěšný,“ říká Minařík.
„Snažím se jezdit zhruba čtyřikrát v týdnu, tak jak jsem si řekl po loňských zdravotních problémech,“ říká Minařík a doplňuje: „Už toho mám poměrně dost, ale do konce listopadu musím vydržet. Do konce roku asi budu jezdit. Dovolenou mám naplánovanou na druhou polovinu ledna do Thajska. Potom už se zase musí jezdit.“ Cestu domů zatím Filip Minařík neplánuje. „Tři roky už jsem doma nebyl a zatím cestu domů neplánuju,“ přiznává Minařík. Letos ani příliš nestartoval na německých závodištích, v jeho bývalé východní části. „Nic mě na východ netáhlo, dával jsem přednost jiným dostihům nebo odpočinku,“ vysvětluje.
Na dlouhou východní cestu se Filip Minařík vydá už příští středu. Poslední listopadový den v bude v sedle Ivanhowa v Japan cupu. „Přijel k nám agent z Japonska, a pokud neměl příslib startu Ivanhowa v Japan cupu, tak neodjel. Všechno zaplatil a vyřídil,“ vysvětluje Minařík, jak došlo k lanaření ke startu v jednom z nejlépe dotovaných dostihů světa. Ivanhowe v letošním roce v Německu vyhrál dva dostihy grupy 1, v obou byl v sedlech Filip Minařík. „Po neúspěchu v Ceně Vítězného oblouku se docela dost řešilo, proč došlo ke změně jezdce, a tak před Japan cupem už žádné diskuze nebyly a byl jsem potvrzen,“ doplňuje k nominaci do Tokia.
Parťák Ivanhowe se vydal na cestu už ve středu devatenáctého, kdy Minařík jezdil v Drážďanech. „Jel do Amsterdamu a letí přes Moskvu do Tokia,“ přibližuje Minařík exotickou cestu a dodává: „Ideální pro Ivanhowa by bylo měkko, ale to asi nebude, spíše tvrdo, což moc nemusí. Navíc v poslední době se tam cizinci moc neprosazují, spíše domácí. Letos tam budou cizinci jen tři. Já bych byl spokojen se sedmým místem, za které jsou tam peníze a je to víc než za vítězství v grupě jedna v Mnichově.“ Na zpáteční cestě z Tokia se Minařík ještě na týden zastaví v Hong Kongu, kde bude na programu mezinárodní týden.
Podle Minaříka německým dostihům pomáhá zařazení do programu PMU, nyní se dá sázet každé úterý na rovinové dostihy z Neussu. Francouzská strana posílá do Německa tři procenta z tamního obratu. „Zvýšil se počet dostihů, běhá se o více peněz, ale v současné době nemáme tolik koní, je potřeba, aby zase lidé investovali do nákupů,“ říká Minařík k současné německé dostihové situaci. Spolupráce s PMU je na jednu stranu pozitivní, ale na druhou stranu je přece jen nižší obrat v domácích sázkách. „Lidé začínají více sázet u PMU, tím klesá obrat v domácích sázkách, což také není ideální,“ ví Minařík. „Uvidíme, jak dlouho tento trend vydrží,“ uzavírá Minařík, který končí v Německu již devatenáctou sezónu.
Josef Spilka
20.11.2014, 12:49