13 koní se postavilo na start letošního Investec Derby (Gr.1, 2400 metrů), přičemž pozici favorita si udržel pouze dvakrát vyběhnuvší, avšak neporažený hřebec Sir Dragonet (Moore, 3,75:1). Trenér Aidan O’Brien měl však v dostihu dalších šest koní, z nichž minimálně tři mohli pomýšlet na příčky nejvyšší, přičemž jedním z nich byl také Galileův syn ANTHONY VAN DYCK (7,5:1). Po barokním malíři pojmenovaný hnědák vloni ze sedmi startů jednou vyhrál na scéně Gr.2, o kategorii výše se „jen“ umístil, a tak v rámci Epsom Derby útočil i na premiérový úspěch v Gr.1, jehož se také dočkal. Pod Seamusem Heffernanem odskočil do dostihu jakožto O’Brienova třetí šance za zmíněným Sir Dragonetem a Broomem (D. O’Brien, 5:1), v průběhu cválal uprostřed pole, nicméně v cílové rovince jej nečekala snadná práce. Žokej nejprve chtěl Anthonyho Van Dycka vytáhnout úplně ven, v čemž mu ale zabránila hradba soupeřů, vzápětí nemohl přes další účastníky ani zpět k bariéře, nakonec ale hřebce Seamus Heffernan nacpal do prostoru mezi koně a následně poslal do vnitřní stopy. Opřen o bariéru, Anthony Van Dyck přešel do vedení a skupinku bojujících soupeřů nechal jistě za sebou.
„Věděl jsem, že to zvládne. Už vloni dokázal bojovat s velmi dobrými koňmi, ale on potřeboval delší distanci,“ řekl po doběhu poprvé v Epsom derby vítězný žokej Seamus Heffernan. Spokojen byl pochopitelně také trenér Aidan O’Brien: „Byl to moc hezký dostih a žokej odjel koně velice dobře. Jsem rád, že Seamie konečně vyhrál derby už jen vzhledem k tomu, jak dlouho je součástí našeho týmu. Jsem moc vděčný celému našemu týmu, že se nám něco takového povedlo.“
O druhé místo bojovalo v posledních metrech hned kvarteto koní, z nichž jediný nepatřil k O’Brienově ekipě, a sice hnědák Madhmoon (Hayes, 11:1) z lotu 86letého Kevina Prendergasta, který nicméně potvrdil absolutní převahu irských koní v Investec Derby. Madhmoon také potvrdil, že s koňmi umístěnými v jarních klasikách, se pro derby musí počítat, neboť syn Dawn Approache absolvoval poslední start před modrou stuhou právě v 2000 Guineas, kde obsadil čtvrtou příčku. Hřebec se v průběhu sobotního dostihu pohyboval v druhé části pole, v cílové rovince pak v pohodě našel prostor k útoku a dokonce přešel na první místo. S blížícím se závěrem mu ale očividně ubývaly síly a stříbrnou příčku vyloženě vybojoval před dotírajícími koňmi Aidana O’Briena. Zprvu jej atakoval favorit Sir Dragonet, blížila se také dvojice Broome-Japan (Lordan, 21:1), přičemž v cíli zmíněnou čtveřici dělily centimetry. Na druhého Madhmoona ztrácel třetí Japan nos, za ním o krátkou hlavu finišoval čtvrtý Broome a o další krátkou hlavu zpět zůstal Sir Dragonet.
Poslední dotované, šesté místo bral s odstupem Circus Maximus (Dettori, 11:1), sedmý Humanitarian (Havlin, 34:1) byl nejúspěšnějším britským koněm v letošním derby. Godolphinský Line of Duty (Doyle, 26:1) neukázal nic extra a doběhl devátý, vítěz hlavního trialu v podobě Dante Stakes, Telecaster (Murphy, 6:1), měl vcelku ideální průběh, leč v cílové rovince jen couval a cílem proběhl jako úplně poslední.
Ačkoliv první klasické vítězství v roli otce získal neporažený Frankel už v roce 2017 zásluhou klisny Soul Stirring, která vyhrála Japonské Oaks, tak na první evropské klasické vítězství v roli otce dosáhl až v letošním Investec Oaks (Gr.1, 2400 metrů), v němž se prosadila jeho dcera ANAPURNA (9:1). Hnědka z lotu Johna Gosdena do dostihu odskočila jako čtvrtá šance a pod Frankiem Dettori měla v podstatě ideální průběh, když cválal na třetí příčce u bariéry, načež v cílové rovince předvedla pěkné zrychlení. Zvenčí však finišovala také původní favoritka Pink Dogwood (Moore, 4:1) trenéra Aidana O’Briena, nicméně Anapurna o vítězství zabojovala a nakonec si je o krk také připsala, čímž získala třetí prvenství v řadě. Za druhou Pink Dogwood finišovala z konce pole další O’Brienova klisna, hnědka Fleeting (Lordan, 26:1), již se sice nepovedl start do sezóny, bronzovou příčku ale nyní brala vcelku jistě před čtvrtou Manuela de Vega (Bentley, 17:1). Pátá byla Delphinia (Heffernan, 67:1), zatímco favoritka Mehdaayih (Havlin, 3,75:1) skončila sedmá, Maqsad (Crowley, 5:1) neprostála vytrvaleckou distanci a doběhla osmá.
Součástí pátečního programu byl také Coronation Cup (Gr.1, 2400 metrů), kde se podobně jako v Oaks musel svěřenec Aidana O’Briena spokojit s druhým místem. Původně preferovaný Kew Gardens (Moore, 4,33:1) sice v závěru přišel s finišem z konce pole, kterým se na chvíli dostal v cílové rovince na první místo, nicméně podceňovaný DEFOE (12:1) byl překvapivě lepší. Pětiletý valach trenéra Rogera Variana se na nejvyšší scéně pohybuje třetím rokem, doposud se mu ale nepodařilo získat na scéně Gr.1 vítězství, když v minulosti vyhrál „pouze“ jeden dostih se statusem Gr.2, přičemž výše zvládl sbírat umístění, včetně dvou druhých míst na německých drahách. V pátek pak pod Andreou Atzenim neměl v Coronation Cupu nejlepší start, pročež se usadil na chvostu pole a ani v cílové rovince nevypadal, že by měl útočit na příčky nejvyšší, ovšem 150 metrů před cílem se bělouš protáhl mezi slábnoucími soupeři a následně o ½ délky porazil i Kew Gardense. V průběhu aktivní dvojice Salouen (Murphy, 11:1) – Communique (Norton, 26:1) udržela třetí, respektive čtvrté místo, přičemž tabuli doplnil druhý z Melbourne Cupu Marmelo (Mossé, 13:1). V pozici favoritky do dostihu odskočivší Lah Ti Dar (Dettori, 3,75:1) stačila pouze na šesté místo, Gr.1 vítěz z Dubaje Old Persian (Doyle, 4,33:1) nedokázal v závěru adekvátně zrychlit a musel se spokojit se sedmou příčkou.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.