Dvojnásobný vítěz Dubai World Cupu Thunder Snow končí kariéru stejně jako Vino Rosso
Ohlédnutí za minulým týdnem začneme návratem ke čtveřici zpráv, jež se týkala konců kariéry výborných hřebců a jejich následného odchodu do chovu. Hned dvojice z nich se vítězně představila v rámci letošního mítinku Breeders‘ Cup na dráze v Santa Anitě, přičemž hlavní dostih v podobě Breeders‘ Cup Classic zcela suverénně ovládl čtyřletý VINO ROSSO. Rezavý syn Curlina předváděl pěkné výkony už jako tříletý, na vrchol svých sil se ale v péči Todda Pletchera dostal až letos, a tak je docela škoda, že mu nebylo dopřáno, aby ukázal ještě něco víc, neboť popravdě řečeno, letošní Classic byl poměrně slabě obsazen. Vítězství Vino Rossa je tedy cenné, ale rozhodně zde v minulosti více zaujal kupříkladu Gun Runner.
Osmý za Vino Rossem doběhl v Santa Anitě pětiletý Yoshida z lotu Williama Motta, který během své kariéry triumfoval ve dvou kláních Gr.1 kategorie, mezi elitou se ale spíše jen umisťoval. Naopak ve společnosti sprinterů se na pozici šampiona vypracoval o rok mladší MITOLE trenéra Stevena Asmussena, jenž letos vyhrál 6x, a z toho 5x v Gr.1. Posledně s jistotou ovládl Breeders‘ Cup Sprint na 1200 metrů.
Do chovu do Japonska pak odchází zástupce stáje Godolphin, a sice pětiletý THUNDER SNOW. Toho k prvnímu Gr.1 vítězství ve dvou letech připravil Saeed bin Suroor, jak tříletý vyhrál hnědák Gr.1 ve Francii, načež se zapsal do historie tím, že jako první kůň dokázal dvakrát vyhrát Dubai World Cup na dráze Meydan. Poprvé vyhrál vcelku jasně, letos pak musel o vítězství bojovat s Gronkowskim, ale nakonec zápis do historie pod Christophe Soumillonem o nos vybojoval. Poté doběhl ještě třetí právě za Mitolem v Belmont Parku, čímž opět potvrdil, že na amerických drahách také umí, nicméně místním se do paměti spíše zapsal tím, když v Kentucky Derby 2017 vyskočil z boxů a svého žokeje shodil. Od té doby se ale líbivý syn Helmeta (který stojí v Německu), choval na dráze lépe a pouze dvakrát skončil mimo tabuli.
Magic Wand se dočkala Gr.1 vítězství
V tréninku jako pětiletá naopak zůstává klisna MAGIC WAND trenéra Aidana O’Briena, jež v Austrálii konečně dostala šanci předvést se v nejlepším světle. Dcera Galilea je totiž velmi závislá na povrchu a k optimálnímu výkonu potřebuje pevnější podklad, na němž letos neuspěla především v Ascotu. Exponovaná kobylka vloni absolvovala devět startů, přičemž novou sezónu začala druhým místem v lednu v rámci Pegasus World Cup Turfu za Bricks And Mortar. Poté se v březnu ukázala v Meydanu, následně v Belmont Parku, Ascotu, Curraghu, Arlingtonu, Leopardstownu, načež pro devátý start roku zamířila do australského Mooney Valley, kde získala čtvrté místo. Poté doběhla desátá v Melbourne Cupu, načež si ve svém 21. startu kariéry připsala první Gr.1 vítězství, a to pouze deset dní po účasti v Melbourne Cupu. Ve Flemingtonu v Mackinnon Stakes na 2000 metrů triumfovala o jednu délku. Třetí skončil s kariérou rovněž se loučící Hartnell.
Enable znovu zvolena koněm roku
Za námi jsou už i letošní Cartier Awards, neboli oceňování nejlepších ostrovních koní za proběhnuvší rovinovou sezónu. Komentář k jednotlivým vítězům najdete na následujících řádcích:
Cartier Kůň roku/Nejlepší starší kůň: Enable – pětiletá hnědka získala tento titul již před dvěma lety, přičemž letos se ho dočkala podruhé, a to přestože teprve podruhé v kariéře odešla poražena. Svěřenkyně Johna Gosdena triumfovala v Coral-Eclipse Stakes, King George VI & Queen Elizabeth a Yorkshire Oaks, načež skončila druhá v Prix de l’Arc de Triomphe za již uchovněným Waldgeistem. Enable zůstává v tréninku i pro příští sezónu.
Nejlepší vytrvalec: Stradivarius – Také tento svěřenec Johna Gosdena po dlouhé sérii vítězství letos utržil porážku, když po obhajobě zisku bonusu pro vítěze čtyř velkých vytrvaleckých zkoušek skončil o pouhý nos druhý v Long Distance Cupu na 3100 metrů za Kew Gardensem. Rovněž pětiletý ryzák by měl v tréninku setrvat i pro sezónu 2020.
Nejlepší tříletý hřebec: Too Darn Hot – Poměrně těžké rozhodování muselo být v kategorii tříletých hřebců, neboť v nominovaném kvartetu Too Darn Hot, Japan, Circus Maximus, Logician nikdo příliš nevyčníval. Ačkoliv všichni čtyři něco ukázali, přeci jen je možná fakt, že titul získal zpočátku trochu matný Too Darn Hot, poněkud překvapivým. Nakonec ale i tento svěřenec Johna Gosdena triumf na Gr.1 scéně získal, a to velmi cenný díky úspěchu v Sussex Stakes i mezi staršími koňmi. Po zranění byl hřebec uchovněn.
Nejelpší tříletá klisna: Star Catcher – John Gosden a Frankie Dettori doslova vládli letošní rovinové sezóně v Evropě, není tedy divu, že ke zmíněným oceněním přidali ještě páté díky klisně Star Catcher, která je letos na dráze neporažena. Po úspěchu v menším klání a Listed vyhrála Gr.2, aby následně přidala tři Gr.1 vítězství v Irish Oaks, Prix Vermeille (kde 2400 metrů ovládla stylem start-cíl) a BC Fillies & Mares Stakes.
Nejlepší sprinter: Blue Point – Neporažen odešel letos do chovu pětiletý Blue Point z lotu Charlieho Applebyho, jenž nejprve dominoval ve třech startech v Dubaji, načež v rámci Royal Ascotu vyhrála oba dva Gr.1 sprinty, tedy 1000 metrů dlouhé King’s Stand Stakes a o čtyři dny později také Diamond Jubilee Stakes na 1200 metrů.
Nejlepší dvouletý hřebec: Pinatubo – Druhý titul stáj Godolphin brala zásluhou výborného dvouletka Pinatubo, který získal za svou demolici soupeřů ve Vincent O’Brien National Stakes větší známku, než jakou ve dvou letech obdržel Frankel. Kromě toho hnědák ovládl ještě Gr.1 Dewhurst Stakes či Gr.2 Vintage Stakes.
Nejlepší dvouletá klisna: Quadrilateral – Frankelova dcera trenéra Rogera Charltona absolvovala letos trojici startů. Při debutu triumfovala jen těsně, následně ale uspěla rozdílem 9 délek, aby sezónu korunovala vítězstvím o hlavu v Gr.1 Fillies‘ Mille.
Cenu s názvem Award of Merit, tedy Cenu za přínos, obdržel bývalý žokej Pat Smullen, jenž byl kvůli rakovině nucen opustit dostihové sedlo.
AdamS
14.11.2019, 15:25