1994 Píše se rok 1994 a diváci mohou sledovat inaugurační ročník Zlatého poháru. Tehdy je otevřen i čtyřletým koním a překvapivě se v něm prosazuje čtyřletá Starting Order, francouzská rodačka, kterou pro žokeje Jana Havlíčka nasedlal Václav Chaloupka. Tehdy se běželo na distanci 4400 metrů a celková dotace dostihu činila 530 tisíc korun. Na startu bylo dvanáct koní.
4400 Přesně tolik metrů měří Zlatý pohár v letošním roce. Distance, na kterou se běhal, se v minulosti několikrát měnila. Jak již jsme zmiňovali, první ročník byl na 4400 metrů, další tři byly o sto metrů kratší, pátý a šestý ročník se konaly na distanci 4700 metrů, rok 2000 byl přestupný nejen v kalendáři, ale distance byla protažena na 4800 a od roku 2001 až do roku 2012 se běhalo na distanci rovných pěti kilometrů. Od minulého roku se distance vrátila na 4400 metrů, ale důvod je neznámý.
1 200 000 Pokud se dostihu měli účastnit zahraniční koně jezdci, bylo snahou pořadatelů zajistit zajímavou dotaci, která by lákala i případné zahraniční hosty. V letech 2001 a 2002 se běhalo o zmiňovanou sumu 1,2 milionu korun. Miliónová dotace byla ve hře v letech 1998 až 2000. Od prvního ročníku do roku 2002 dotace stoupala. V roce 2003 se začalo běhat o 600 tisíc korun, tato dotace zůstala zachována až do roku 2012 a poslední dva ročníky jsou vypsány o 300 tisíc korun. Z druhého až třetího nejbohatšího překážkového dostihu v sezóně se Zlatý pohár dostal na úroveň kvalifikací na Velkou pardubickou.
15 Maximální počet koní se na startu Zlatého poháru objevil v roce 1996, kdy startovalo patnáct koní. O starty v klasické steeplechase nikdy nebyl velký zájem, což dokládá i průměrný počet devíti startujících ve dvaceti ročnících. V letech 2003, 2004 a 2007 bylo na startu pouze šest koní. Deset a více koní bylo na startu sedmkrát, a tak letos budeme svědky nadprůměrného ročníku, co se týká počtu startujících.
6 Velká pardubická je přístupná koním od šesti let věku, není dávno doba, kdy to bylo dokonce od sedmi let. Ve Zlatém poháru naopak šestiletí dominují. Z dvaceti ročníků vyhráli jedenáct. O anomálii prvního ročníku, kdy vyhrála čtyřletá klisna, jsme se zmiňovali. Pětiletí se prosadili čtyřikrát a sedmiletí a osmiletí, každý ročník dvakrát. Devítiletého a staršího vítěze Zlatý pohár nepamatuje. V sobotu odpoledne může změnit historii desetiletý Sherardo a šestileté reprezentuje pouze slovenský Oldfieldroad.
2 Maximálně dva zahraniční účastníci se postavili na start Zlatého poháru v některých ročnících. Účastníky z dostihově vyspělých zemí spočítáme na prstech jedné ruky. Většinou se o zahraniční nádech starají slovenští hosté, většina ročníků se však odehrála bez zahraničních účastníků.
4 Rekordmanem dostihu je nezapomenutelný anglický rodák Royal Mougins, který reprezentoval stáj Jiřího Charváta. Royal Mougins vyhrál Zlatý pohár čtyřikrát, nepřetržitě od roku 2007 do roku 2010. Ke čtyřem vítězstvím ho dovedli tři jezdci, Jaroslav Myška, Marek Stromský a Jiří Kousek. Dvě vítězství má na kontě svěřenec Josefa Váni Ner, vítězný v letech 2003 a 2004. Nikomu jinému se triumf zopakovat nepodařilo. Khalshani může být třetím koněm v historii, kterému se podaří vítězné repete.
3 Listina vítězů Zlatého poháru čítá čtrnáct vítězných jezdců, na prvním místě najdeme dvojici Dušan Andréa a Jiří Kousek, kteří se prosadili třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Radek Havelka a Peter Gehm. Zajímavostí je, že mezi jezdeckými vítězi Zlatého poháru nenajdeme Josefa Váňu, legendu českých překážkových dostihů.
5 Trenérským rekordmanem dostihu je František Holčák. První místo mu patří zásluhou čtyř triumfů Royal Mouginse a ve druhém ročníku se prosadil jím připravovaný Scater. Mezi vítěznými trenéry najdeme celkem deset jmen. Druhé místo patří Josefu Váňovi se čtyřmi triumfy a na třetím je Čestmír Olehla, který připravil tři vítěze. Dva vítěze připravila také jediná žena na listině vítězů Pavlína Baštová.
2 Za dvacet let se ve Zlatém poháru prosadili pouze dva čeští odchovanci, a to ještě v prvních letech konání dostihu. Prvním byl v roce 1996 Barrow a druhým o tři roky později Lisharp. Ostatní ročníky skončily triumfem importů. Nejvíce vítězů dostihu, šest, se narodilo v Polsku. Druhé místo s pěti úspěchy patří anglickým rodákům.
13:1 Největším outsiderem, který vyhrál klasickou steeplechase, byl v roce 2006 slovenský Vulkán, který byl nabízen v poměru 13:1. Vulkán je také jediným dvouciferným vítězem dostihu od roku 2002, v drtivě většině se prosazují favorité nebo koně s nízkými kurzy. Od roku 2002 vyhráli desetkrát koně, jejichž kurz na vítězství byl do 4:1. V roce 2003 byl nabízen Ner na vítěze 6:1.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.