Přední osobnosti dostihového sportu v České republice tak podaly pomocnou ruku obětavým lidem kolem karlovarského závodiště v čele s panem Karlem Holoubkem a správcem dráhy Ivanem Janatkou, díky nimž se v posledních deseti letech podařilo slavnému závodišti vrátit jeho někdejší lesk. Podobně jako už několikrát v minulosti to jsou samotní aktéři dostihů, kteří zachraňují dostihové dění v Česku. Na udržení letošních karlovarských dostihů výrazně přispěli pan Jiří Trávníček, jenž zachránil celý dostihový den při Ceně Masise. Na mítink při Lázeňské míli přispěli dr. Jiří Charvát, pan Julius Hájek – Hotel Meran, dále firmy Lokotrans, BORS Břeclav a majitelé dostihových stájí YOKO, Stáj Monika Agro P.,Jasna, Estrella a Statek Chyše.
Karlovarská iniciativa je dalším důkazem, že dostihový sport v Česku stojí na majitelích stájí, kteří často také sponzorují jednotlivé dostihy, platí za vysoké přihlášky a také vysoké importní poplatky. Často tak vkládají do koní miliony korun.
Závodiště Karlovy Vary Dvory
Založeno v roce 1899, je považováno za nejkrásnější závodiště v Česku a jedno z nejkrásnějších ve střední Evropě, neboť si jako jedno z mála zachovalo svůj historický, secesní ráz. Vybudoval jej tehdejší spolek Böhmischer Rennverein jako svou výkladní skříň a rovinový protějšek překážkové dráhy v Pardubicích. Až do konce 30. let se zde v letních měsících odbývaly mnohadenní mítinky, během kterých se dostihové dění v českých zemích přesouvalo výhradně do Karlových Varů. Po druhé světové válce byl dostihový provoz za zdecimovaném závodišti, které přišlo o jednu ze tří tribun, obnoven a postupně se ustálila dnešní podoba karlovarského programu. Ročně bývá naplánováno 4 – 6 dostihových dnů převážně během léta s řadou tradičních a prestižních dostihů jako Lázeňská míle, Cena Masise pro dvouleté koně či jeden ze dvou nejdelších rovinových dostihů roku Karlovarská dvojnásobná míle. Opakovaně se na závodiště vrací také Den evropské šlechty.
Vedle Velké Chuchle, Pardubic, Mostu a Slušovic patří Karlovy Vary ke klíčovým drahám českého turfu a v minulosti opakovaně pomáhaly zachraňovat dostihový provoz. Přesouvala se sem nemalá část termínů v době přestavby chuchelského závodiště na přelomu 80. a 90. let a také při pozdější změně pořadatelů v hlavním městě. Karlovy Vary jsou jediné mimopražské závodiště, kde se běželo České derby (1995).
Josef Váňa
Šestinásobný vítěz Velké pardubické v sedle Železníka, Vronskyho a Tiumena, mnohonásobný šampion překážkových trenérů. Už řadu let trénuje koně v Mlýncích/Bohuslavi na Karlovarsku.
Tomáš Janda
Bloodstock agent, zabývající se komplexním poradenstvím v oblasti dostihového sportu a chovu anglického plnokrevníka, spolupořadatel Středoevropské dražby anglického plnokrevníka v Pardubicích. Více informací na www.jandabloodstock.cz.