O kvalitách pětiletého Dux Scholara svědčilo, že od prestižního britského listu Racing Postu obdržel už pětkrát vysoký rating 115 liber. Na středoevropských drahách pak do včerejška absolvoval trojici startů, z nichž prohrál pouze jediný, když v loňské Ceně města Karlovy Vary nestačil o půl délky na méně zatíženého stájového druha a Gr.3 vítěze Green Destinyho. V posledních dvou ročnících Bratislavské míle ovšem s přehledem zvítězil, a slušné aktuální formě přesvědčil před třemi a půl týdny, kdy doběhl v Baden-Badenu pátý v největší německé míli.
Trenér Šavujev sice avizoval, že jde především o přípravný start před za dva týdny konaným Arc mítinkem a i pohled do paddocku prozrazoval tréninkové rezervy, přesto na dráze nenechal Dux Scholar nikoho nepochybách o své převaze. V jeho první polovině se pohyboval před středem jedenáctičlenného pole, a protože už 800 metrů před cílem ho potlačil zvenčí se lepšící Roches Cross, ocitl se už na začátku cílové roviny na čele. S velkým přehledem jezdící Bauyrzhan Murzabayev počkal s pobídkami až do její druhé poloviny a i poté jezdil pouze rukama. V závěru se sice finišující Talar dostal k favoritovi na půl délky, ale žádné drama se nekonalo.
„Na lepším koni jsem ještě v dostihu neseděl. Kdyby na něj přišel kůň, ještě by dokázal zrychlit,“ sdělil Murzabayev, který tak týden po triumfu v největším českém sprintu s Cut Me Loosem ovládl největší komparační test na mílové distanci. Arslangirej Šavujev, který namísto návštěvy Chuchle zamířil s Meandrem do Kolína nad Rýnem, v pondělí poznamenal: „My jsme chtěli, aby šel v klidu bez biče jenom pro práci. Nadále ho totiž připravujeme do Paříže.“
Ve Velké ceně Prahy se tříletým zdaleka nedávaly takové šance jako ve Velké ceně českého turfu, ovšem i mezi mílaři se ukázala síla letošního klasického ročníku. Jeho zástupce Talar (Korečková, 10:1) totiž finišoval na druhém místě, přičemž svým projevem naznačil, že jeho optimem budou o pár set metrů delší distance. Stejně jako při vítězství ve Velké jarní ceně sedla měkká dráha. „V cílové rovině se mi stále schovával za koně, ale jinak šel super,“ sdělila Vendula Korečková.
Medailové pořadí doplnil Roches Cross (3,5:1), v jehož sedle byl premiérově Petr Foret. Svěřenec Josefa Váni se už na konci oblouku posunul blízko špice a dlouho se snažil hrozit Dux Scholarovi, ale v posledních metrech mu došly síly. „Předvedl dobrý výkon, akorát jsem se dostal moc brzo dopředu a to ho stálo druhé místo,“ poznamenal Foret
Senzací je čtvrté místo Nyani Tomby (Mach, 50:1), který přes léto získal dvojici dotací ve dvojkových handicapech. V minulosti svěřenec Heleny Blažkové několikrát sahal po vítězství, o nějž vždy přišel vinou nevyzrálého projevu a nyní konečně ukázal své možnosti. V oblouku sice rozdal nejvíce metrů, ale vnější stopy volili i všichni jeho přemožitelé, takže na rozbité dráze to nebylo nevýhodou.
Tabuli uzavřel vítězství obhajující All The Evil (Havlík, 7:1), který stejně jako mezi vytrvalci startující tréninkový druh Mister Aviation rychle odskočil z boxů, ale také jeho poté stáhl žokej Ján Havlík až příliš dozadu. Své přemožitele tedy i proto ohrozit nedokázal.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.