Vrcholem odpoledne na dráze v Seidnitz byla tradiční Herbstpreis letos pod patronátem společnosti J. J. Darboven, listed dostih na 2200 metrů s desítkou účastníků. Trojice českých zástupců nastupovala do dostihu v roli outsiderů, jejíž totalizátorové kvóty se pohybovaly okolo 40:1. První fáze dostihu nebyla z českého pohledu příliš optimistická, neboť všichni tři, Equestr, Omnibus i Saltanat cválali na konci pole, Před koncem cílové rovinky si začal zlepšovat pozici Equestr a v cílové rovině ukázal pěkné zrychlení i Omnibus. Na nejlepší čeští zástupci nestačili, ale páté místo Equestra a šesté Omnibuse nejsou ostudou a propadákem. Zklamáním bylo pouze daleké poslední místo Saltanat. Překvapivým vítězem se stal čtyřletý hřebec Superflex, kterého trenér Waldemar Hickst nasedlal pro Alexandra Pietsche. Superflex v koncovce zdolal desetinovou favoritku Wunder, která obsadila druhé místo. Na třetím místě doběhl Born to Run. „Jsem spokojen, v koutku duše jsem doufal ve čtvrté místo, ale ostudu neudělal. Věděli jsme, že distance dostihu je delší než jeho optimum, 2200 metrů je přece jenom nad síly. Jeho optimem budou dostihy na 1600 až 2000 metrů, bude se v nich střídat s Tannhauserem,“ sdělil po doběhu trenér Tomáš Váňa. Equestr překvapil žokeje Petra Foreta. „Hodnotím dostih pozitivně, dokázal si poradit s Tempem, distancí dostihu i půdou a ukázal, že má svou třídu. O čtvrtém místo jsem mohl bojovat jen na začátku cílové roviny, potom už jsem k němu měl daleko.“ Spokojenost byla znát i na tváři trenéra Josefa Bartoše, který připravuje Omnibuse. „Jsem vcelku spokojen, víme, že na něj je 2200 metrů málo, navíc měl dlouhou přestávku, ale dokázal si s tím poradit a podal dobrý výkon. Pomýšleli jsme s umístěním na tabuli.“ Jednoznačné hodnocení měl i žokej Bajuržan Murzabajev, který byl v sedle Saltanat. „Vůbec se jí nechtělo závodit, celou dobu jsem ji musel tlačit. O dostih neměla zájem.“
Papírově největší českou šancí byla čtyřletá Nee l’Amour v závěrečném bodě programu na 1900 metrů. Trenér Pavel Hlavatý viděl šance na třetí místo reálně, nebylo k němu daleko, ale rozhodlo posledních tři metrů. „Měli jsme smůlu v posledních tři sta metrech,“ říkal po doběhu žokej Petr Foret a dodal: „Dostal jsem se na vnější bariéru, ale tam mě zavřeli a bylo po nadějích. Pokud by tam bylo místo, věřím, že mohla bojovat o třetí místo.“ Nee l’Amour se tak musela spokojit se šestým místem. V sedle pětiletého hřebce Nirona završil listopadový hattrick žokej Andre Best. Druhé místo vybojoval Songan, třetí Vincita a čtvrté Emma. Kdo vsadil pořadí čtyř koní, 6,5,1,10, odnášel si 10 tisíc euro za jedno vsazené.
Trojice dvouletých koní se postavila na start 1900 metrů dlouhého dostihu, rozhodně nepatřili k favoritům. Velice aktivně začala potřetí startující Svitava, která byla v prvním oblouku na špici, ale na protilehlé rovině se začala propadat a nakonec dokončila na posledním místě z jedenácti startujících. „V předchozích dvou startech se jí nepodařil start, dneska vyskočila dobře. Podle mého ji dnes nevyhovovala měkká dráha,“ sdělil po odběhu trenér Karel Germič. Od startu se na předním pozicích pohybovala také podruhé startující Tabaluga trenéra Albrechta, ale v cílové orvi ně se také ona propadla na šesté místo. Český prapor tak nejvýše držel počtvrté startující Fabrisco reprezentující oranžové barvy stáje Vocetka. V cílové rovině se zdálo, že svítivý dres bude hodně vysoko, ale nakonec to stačilo pouze na čtvrté místo, tedy nejnižší honorář. „Myslím, že předvedl solidní výkon,“ hodnotil výsledek majitel. Žokej Jan Rája měl rozporuplné pocity. „Třetí místo bylo blízko, to zamrzí. Fabrisco šel podle mého moc dobře. Sice jsou za námi teprve tři dostihy, ale dráha už je hodně rozbitá, proto jsme šli hodně zvenčí.“ Po dostihu si ještě Rája něco vysvětloval německou jezdeckou jedničkou Andraschem Starkem. Vítězství vybojoval debutující Space Cowboy se Stephanem Hellynem, druhá doběhla rovněž premiérově startující Shivajia a třetí místo bral Fair Mountain.
Jako první se z koní v českém tréninku představil šestiletý valach Yes Man v sedle s Bajuržanem Murzabajevem na distanci 1900 metrů. Nepodařilo se mu ideálně odskočit a do oblouku za cílem vbíhal jako poslední. Na protilehlé rovince si začal polepšovat, ale více než páté, bohužel nedotované místo to nestačilo. „Dostih byl od startu pro Yes Mana moc rychlý, ani na chvíli si nemohl odpočinout, neměl jsem ho kam schovat, přitom jsem potřeboval, aby si alespoň na dvě stě metrů odpočinul,“ sděloval dvojnásobný český žokej-šampion Bajuržan Murzabajev.“ Nevýhodou Yes Mana byla nejvyšší váha v poli, 60 kilogramů, sedmička soupeřů nesla minimálně o dva kilogramy méně. Druhé vítězství v průběhu odpoledne si připsal žokej Andre Best, který zvítězil v sedle tříletého valacha Molly Macho z tréninku paní Barsigové. Druhý honorář vybojovala Tiangua a třetí Lepanosie.
Česko-německou radost přinesl handicap kategorie E na 1500 metrů, kde se představili čeští odchovanci France Extreme a Izidor a také Southern Dancer trenéra Vinklárka. Čtyřletý Izidor trenérky Claudie Barsigové byl jedním z favoritů dostihu a svou roli splnil po boji Misterem Mickym. V sedle Izidora byla česká rodačka Nathalie Arendsen, která dlouhodobě působí v Německu. „Věřila jsem si, že bychom se mohli prosadit. Izidor má v současné době dobrou formu, což potvrdil posledním vítězstvím. Myslím si, že v budoucnu půjde ještě nahoru,“ sdělovala s úsměvem na tváři Arendsen a dodala: „Na prodeji Izidora do Německa jsem se podílela. S Monikou Pospíšilovou jsme dlouholeté kamarádky, tak jsem věděla, že je na prodej a skončil tady.“ Trenérka Claudie Barsigová, u které Nathalie Arendsen v současné době působí, si připsala již třetí dnešní vítězství. Podepsána je i pod úspěchy New Jersey a Molly Macha v prvních dvou dostizích.“ Za Misterem Mickym na třetím místě dokončil druhý český odchovanec, již osmiletý France Extreme. Šestiletému Souther Dancerovi se nedařilo, dokončil dostih na posledním, desátém místě.
Úvod odpoledne patřil handicapu na 2200 metrů s půltuctem startujících, ve kterém se prosadil tříletý New Jersey vedený Andre Bestem. Filip Minařík v sedle čtyřleté Ramoy finišoval na druhém místě a trojici nejlepších doplnila Coca. Druhým kláním bez české účasti byl dostih na 1900 metrů, kategorie D s osmičkou koní. Do posledních metrů bojoval o vítězství Filip Minařík v sedle pětileté Ustany, ale nakonec podlehl o délku A Miraclovi v sedle s Tomem Schurigem. Minařík si podruhé v rámci odpoledne připsal druhou příčku. Třetí místo bral aktivní Oscar.
Josef Spilka
19.11.2014, 20:59Josef Spilka
19.11.2014, 20:55