St. Cloud je krásné závodiště umístěné nad moderní čtvrtí La Defense, odkud k němu jede autobus. Ze samotného závodiště se vám nabízí zajímavý pohled na moderní architekturu francouzské metropole.
Program nabízí osm rovinových klání, z pohledu anglických plnokrevníků, žádné vybrané lahůdky, vrcholem je listed klání Prix Scaramouche na 2800 metrů s osmičkou startujících. U takového dostihu mě vždy napadá, který z českých koní by se mohl postavit na start. Koně listed-úrovně v české kotlině máme, a tak proč je nevyzkoušet den před evropským dostihovým svátkem roku.
Žádný český trenér tuto možnost nevyužil, ač bylo ve hře 52 tisíc eur, tedy 1,3 milionu korun. Naopak chtěla startovat čtyřletá Flamengo Fantasy německého kouče Smrczka. Bohužel měla problémy se vstupem do startovního boxu, vzpříčila se v něm a narychlo povolaní veterináři start nedoporučili.
O tempo dostihu se staral Aviator, který zavedl pole do cílové roviny, ale tam začal slábnout. Dotáhla se na něj trojice koní, a tak si to kvartet rozdával o vítězství až k cílovému mezníku. Rozhodovaly doslova milimetry. Nakonec se z vítězství radoval realizační tým čtyřleté Quiz Mistress, v jejímž sedle byl Ioritz Mendizabal. Tři pronásledovatelé skončily o „krátké“ nosy za ní. Tak vyrovnaný doběh kvarteta koní se vidí málokdy.
Pokud jste milovníci dostihů arabských koní, tak jste si v St. Cloud přišli na své. Program nabízel dvě klání Gr. 1 určené nejprve tříletým hřebcům a poté stejně starým klisnám. Ve hře bylo 100 tisíc eur. Mezi hřebci se prosadil Nushrae v sedle Christophem Soumillonem a mezi klisnami ukázala dobrou koncovku Djainka des Forges se Stephanem Pasquirem.
Ukrátit volnou chvíli před víkendem mělo v plánu i mnoho dalších diváků z různých zemí světa, a tak se v St. Cloud sešla poměrně zajímavá společnost.
Pokud si však páteční dostihovou Paříž chcete užít plnými doušky, nekončil pro vás program v půl šesté v St. Cloud, ale o hodinu a půl později startoval klusácký nášup na hipodromu ve Vincennes. Ani tady nebyla o velká jména nouze a rozhodně se neběhalo o drobné.
Na realizační týmy, které pomýšlejí na start v lednové Ceně Ameriky, už začíná tlačit čas. Za šest týdnů bude na programu první z kvalifikačních dostihů. Vzhledem k tomu, že program nabízel dvě mření sil i pro evropské koně, přijela i zajímavá jména z Itálie nebo Švédska. Není se co divit, Francie je skutečně zemí koním zaslíbenou. V sedmi dostizích bylo rozděleno 260 tisíc eur (6,5 milionu korun). V tu chvíli si čeští trenéři a majitelé mohou povzdechnout, kéž by se o takovou sumu běhalo u nás, alespoň celý rok. Přitom toto byl jeden ze 159 dostihových dní konaných na dráze ve Vincennes v roce 2012…
Klusácké dostihy za umělého osvětlení mají své kouzlo a navíc se konají v čase po práci, kdy si návštěvu může dovolit i pracující člověk. Navíc před víkendem. Tribuny nejsou obzvlášť plné, ale jak už je francouzskou tradicí, sází se o sto šest. Už po několika málo dostizích jsou podlahy plné nevyhrávajících tiketů.
Program ve Vincennes končí 80 minut před půlnocí, a tak rychle spát. Vrcholný mítink sezony začíná v Longchamp v pravé poledne…