Českým stájím se sice kousek za našimi hranicemi nikdy moc nedařilo a při pohledu na startovní listiny je jasné, že ani tentokrát je nečeká nic snadného. Kdo si ale udělá ve středu volno, jistě nebude litovat, k vidění bude pár opravdu kvalitních koní. Nejlépe obsazen je samozřejmě hlavní dostih, tradiční Dresdner Herbstpreis (listed, 2200 m), kde se na startu sejde hned čtveřice koní, kteří už mají ve své kariéře triumf z „Gruppe“ úrovně.
Podle předběžných kurzů sázkové kanceláře Racebets je favoritkou hlavní zkoušky tříletá Wunder (2,1:1). Ta možná své jméno „Zázrak“ dostala i kvůli neobvyklému zbarvení, ale i její kariéra stojí za to. Ze čtyř startů zvítězila třikrát a největším úspěchem je triumf z Gr. 3 pro tříleté klisny v Chantilly, Prix Chloe. Začátkem srpna nastoupila jako favoritka německého Oaks, po nešťastném průběhu kdy pulovala a v rovině měla kolizi, ale dokončila „jen“ pátá. I když tato forma by tady asi na vítězství stačila, od té doby se na start nepostavila a otázkou je tedy, jak bude fit a jak si poradí s přepokládanou měkkou dráhou (hlavní dostih je až předposledním bodem programu). Do jejího sedla se vyšvihne žokejská superstar Andrasch Starke a zajímavostí je, že kdyby klisna v listed zkoušce zvítězila, posunulo by to do čela chovatelského šampionátu hřebčín Gestüt Görlsdorf (jenž odchoval i Derby vítěze, Sea the Moon).
Na její zaváhání by měl čekat hlavně Superplex (3,25:1). Ten se vloni zúčastnil i francouzského Derby, kde dokončil přibližně v polovině pole. Následně zvítězil v Gr. 3 dostihu v Compiegne na 1800 metrů, a i když vstup do letošní sezóny mu úplně nevyšel, poslední běhání hovoří o vzestupu formy. Koncem října finišoval čtvrtý v listed zkoušce ve Strasbourgu, a přestože v dalším startu nepotvrdil na mílové trati v Maisons – Laffitte roli favorita, stále drží velmi slušný francouzský rating 43. Záležet bude i na tom, jak si poradí se zatím nejdelší distanci, na jaké se v kariéře představil.
Své příznivce si najde jistě druhý tříletek v poli, Born to Run (7,5:1), vítěz loňské edice německého Zimního favorita. Ten se následně etabloval i v trialech pro klasický ročník, kde obsadil dvě čtvrtá místa (ve Frankfurtu za Sea the Moon, v Mnichově porazil i nám známého Lac Lemana). Od června až do začátku listopadu se ale na dráze neobjevil a comeback mu vůbec nevyšel. V Grosser Preis von Bayern Gr. 1 sice narazil na tvrdou konkurenci v čele s vítězným Ivanhowe, jeho tým si ale jistě představoval víc než vzdálené poslední místo. Na start půjde tentokrát po výrazně kratší pauze a trenér Dzubasz se dušuje, že už je na tom úplně jinak.
Posledním z „grupových“ koní na startu je už sedmiletý Runaway (7,5:1), který vloni zvítězil v Hamburku v Idee Hansa Preis (i když až po diskvalifikaci Berlin Berlin). Ten se letos ukázal na dráze až v září a přesto, že na dřívější formy zatím nenavázal, jistý vzestup lze vysledovat. Faktem zůstává, že jeho parketou byly vždy spíš o trochu delší dostihu, může mu ale pomoci měkčí podklad, a i to, že nastoupí k teprve čtvrtému letošnímu startu.
Podceňovat ale nelze ani další reprezentantku stáje trenéra Kluga, který kromě favorizované Wunder pošle na start i pětiletou Santillanu (13:1). Ta byla vloni v tomto dostihu čtvrtá, a i když má letos na kontě obdivuhodných 11 startů, při posledním vystoupení v jedničkovém handicapu v Baden baden přišla o vítězství až po rozhodnutí komisařů. Její německý GAG 80 ale vzbuzuje respekt a nebylo by divu, kdyby dokázala loňské umístění vylepšit.
Ostatní v poli už se musí spoléhat na „wunder“, aby mohli přemýšlet o dotaci. Dvojice klisen Wanda´s Girl a Sarisha (obě 51:1) se zatím prezentovala ve dvojkových handicapech a z našeho pohledu je tak zajímavé, že v jejich sedlech bude česko – slovenští žokejští vyslanci, Minařík a Bojko. Co se týče „koňské“ reprezentace, z výše uvedených řádků je patrné, jak nesnadná úloha na ně čeká.
Saltanat (29:1) vloni v tomto dostihu dokončila na předposledním místě, když značnou ztrátu nabrala už v prvním oblouku, dá se ale říct, že aspoň papírově vypadala v lepší formě, než je tomu letos. Její poslední představení vyvolává rozpaky a v Drážďanech jí bude čekat i podobná půda jako v Pardubicích. Omnibus (21:1) sice v létě nezklamal v tradičním dvoumílovém Langer Hamburger, od té doby se ale na startu neobjevil, takže o jeho momentální formě se lze jen dohadovat. Equestr (51:1) sice asi nemá tolik třídy jako dva předchozí jmenovaní, ale aspoň lze u něj vystopovat jistý progres. Špatné nebylo jeho vystoupení ve Zlatém poháru a dobrý výkon podal i na pardubické těžké dráze. Německý Sportwelt o něm sice napsal: „z českého tria jistě ten nejslabší“, nebylo by ale velké překvapení, kdyby z českých vyslanců dorazil do cíle jako první.
Nic snadného nečeká na „naše“ ani v rámcových dostizích. Ve druhém dostihu se představí pod nejvyšší váhou Yes Man, váhově zvýhodněni jsou ale koně vlastnící německý GAG okolo 58, Molly Macho je dokonce ještě o 10 kg výš. Protože ten ale v poslední době nevykazuje bůhvíjakou formu, favoritkou bude pravděpodobně v tomto dostihu debutující Tiangua, která je polosestrou Toughness Dannon (třetí z německého Derby 2009).
Tradičně silně je obsazen dostih pro dvouleté koně na 1900 metrů, kde vloni zvítězil Lac Leman. Tam půjde na start naše trojice, Fabrisco, Svitava a Tabaluga. Všichni už sice při svých startech dokázali vydělat peníze, tady na ně ale čeká jistě nejtvrdší konkurence kariéry. Trenér Wöhler posílá na start Fair Mountain, který je synem trojnásobné grupové vítězky. Dvojici koní vyšle trenér Dzubasz a i oni jistě stojí za zmínku. Space Cowboy (ze stejné stáje jako Sea the Moon) je vlastníkem Derby přihlášky a Let´s Dance je pravou sestrou letošního vítěze rakouského Derby, Liebesbriefa.
Možná největší šanci na úspěch tak může mít v posledním dostihu nedávná dvojnásobná vítězka Nee l´Amour, která nastoupí v handicapu IV. kategorie na 1900 metrů. Té by mohlo pomoci i to, že má už s německými drahami značné zkušenosti, a také to, že německý handicaper na její české úspěchy nereagoval. Jelikož je v poslední dostihu vypsán v „čtyř – pořadí“ garantovaný jackpot 10 tisíc euro, Nee l´Amour by asi v této čtyřkombinaci neměla chybět.
Ferdinand Minařík
Zatím nebyl přidán žádný komentář.