1992:
REZON (Waldemar Hickst; Arslangirej Šavujev; Stáj Axiola)
Grosser Kaufhof Preis (Kolín nad Rýnem 26.9.; Gr.2; 1600 m)
Na začátku 90. let se společně s koňmi v majetku Kabardinského hřebčína přesunul do Československa ruský trenér Arsangitej Šavujev a jeho svěřenci byli pro místní elitu hodně tvrdým oříškem. Vždyť v roce 1991 slavili úspěch ve všech třech nejvýznamnějších československých komparačních dostizích. Nejlepší z nich Rezon na sebe toho roku upozornilo především zadrženým desetidélkovým vítězstvím v St. Legeru, přestože jeho optimem byla míle. To předvedl v následující sezóně překvapivým triumfem v Kolíně nad Rýnem. Tam za sebou o tři čtvrtě délky nechal nejlepšího německého mílaře Irish Stewa, který předtím během léta zvítězil ve dvou dostizích kategorii Gr.3 a na podzimním mítinku v Baden-Badenu v silné mezi národní konkurenci skončil třetí.
2004:
DARSALAM (Filip Minařík; Arsalgirej Šavujev; Stáj Turan)
Deutsches St. Leger (Dortmund 2.10.; Gr.2; 2800 m)
Ač je Darsalam polobratrem vítěze St. Legeru Moonaxe do Česka byl importován za pouhých 6.500 euro, což byla přesně desetina ceny, kolik stál o rok dříve jako roček. Jak ale čas ukázal, jeho slabé juniorské výsledky byly dány především nedostatkem ranosti. Darsalam totiž čím dál tím více dával najevo, že je koněm, jehož schopnosti překračují hranice středoevropského regionu a nebyl by to Arslangirej Šavujev, kdyby na tyto signály nereagoval. Darsalam tak zamířil na star britského St. Legeru, kde z šestého místa ztrácel jen čtyři a půl délky na vítěze a následně skončil blízko bronzový v Preis von Europa. Na start nejdelší německé klasiky tak šel jako jeden z favoritů a pod vedením Filipa Minaříka rozdílem krku porazil outsiderku Sword Roche.
2005:
DARSALAM (Andrasch Starke; Arsalgirej Šavujev; Stáj Turan)
Betty Barclay-Rennen (Baden-Baden 21.5.; Gr.3; 3200)
Cílem Darsalama pro první polovinu roku 2005 byl Gold Cup, který byl toho roku kvůli rekonstrukci ascotkého závodiště konán v Yorku. Za trial mu jeho realizační tým vybral dostih na jarním mítinku v Baden-Badenu, a přestože o týden dříve nestačil Darsalam v Mostě na posléze kvůli pozitivnímu dopingovému testu diskvalifikovaného Gonta, tak v Betty Barclay-Rennen svedl úspěšný souboj s dvojnásobným listed vítězem Bailamosem.
DARSALAM (Terry Hellier; Arsalgirej Šavujev; Stáj Turan)
Rheinland-Pokal (Kolín nad Rýnem 14.8.; Gr.1; 2400 m)
Dva týdny po nečekané karlovarské porážce od Torluse přišel vrchol Darsalamovi kariéry v Rheinland-Pokalu. Jeho favoritem byl čerstvý vítěz Deutsches Derby Nicaron a na startu byl také v Hardwicke Stakes na mítinku Royal Ascot vítězný Bandari. Přes jejich přítomnost ale Darsalam proměnil dostih ve svou „one horse show“, když se pod vedením Terryho Helliera hned po startu ujal vedení a na měkké kolínské dráze ho nejlepší z jeho soupeřů sledoval v cíli z odstupu pěti délek. Darsalam se tak stal prvním a doposud jediným českým koněm vítězným na nejvyšší Gr.1 scéně. Od té doby bohužel jeho kariéru brzdily zdravotní problémy, kvůli nimž se v následujících dvou sezónách ukázal na dráze jen třikrát.
2008:
APOLLO STAR (Stephane Pasquier; Lenka Horáková; Erika Krajníková)
Grosser Preis der Landeshauptstadt Düsseldorf (Düsseldorf 12.10.; Gr.3; 1700 m)
Pod prvním „nešavujevovským“ úspěchem je podepsaná trenérka Lenka Horáková. Ta se o Apollo Stara začala starat právě na začátku roku 2008, přičemž ten v předchozí sezóně pod trenérským vedením Mario Hofera zaznamenal čtveřici black-type úspěchů včetně dvou na Gr.2 scéně. V následující sezóně mu chvíli trvalo, než se dostal do formy, ale na jejím sklonku po dvou menších vítězstvích v berlínském Hoppegartenu svou konkurenci v Dusseldorfu doslova zdemoloval. Dostih totiž odvodil a v jeho závěru se vzdálil druhému Wiesenpfadovi, který na jaře zvítězil ve dvojici dostihů se statusem Gr.3, o propastných 11 délek. Nutno ovšem dodat, že měsíc před dostihem byl ustájen v Kolíně nad Rýnem, kde na jeho trénink dohlížel zástupce Lenky Horákové.
2009:
Blue Coral (Massimiliano Tellini; Tomáš Šatra; Dr.Charvát)
Premio Del Giubileo (Miláno 5.7.; Listed; 1600 m)
Zatímco dosavadní české black-type vítězství se odehrála na německých drahách, úspěch Blue Corala naznačil, že trendem další let bude italská cesta. Od reprezentanta stáje Dr.Charvát se velké věci čekali už od jeho příchodu do Česka, protože jeho pořizovací cena byla přibližně sedm miliónů korun a zároveň je polobratrem vítěze Breeders‘ Cup Turf Red Rockse. Před milánským vítězstvím měl na kontě několik významných středoevropských vítězství a také třetí místo v drážďanském listed, které získal o rok dříve ještě jako svěřenec Josefa Váni. V Itálii zvítězil s naprostým přehledem, když po ideálním průběhu v závěru snadno odešel od svých soupeřů na dvě a půl délky.
2010:
Corcovada (Umberto Rispoli; Václav Luka ml.; DAR)
Premio Nogara (Miláno 6.6.; Listed; 1400 m)
Podobně jako Blue Coral přicestovala do Česka s velkými očekáváními před klasickou sezónou, protože v juniorském věku dokázala v irském Curragh triumfovala v listed a obsadila třetí místo v kategorii Gr.3. Po středoevropské premiéře, při níž získala na hluboké bratislavské dráze třetí místo v Jarné ceně kobýl, se představila v Miláně. Na tamní rovné dráze si poradila se třináctkou tříletých klisen, mezi nimiž byla i třetí z tamní jarní dámské klasiky Zobenigo.
2011:
Iryklon (Mirco Demuro; Václav Luka ml.; Quartis-Zámecký Vrch)
Premio Del Giubileo (Miláno 3.7.; Listed; 1800 m)
Polský odchovanec Iryklon předváděl své kvality už jako tříletý, když především smolně prohrál ve Velké jarní ceně, ale svůj talent naplno rozvinul až v následujících letech po přesunu k trenéru Václavu Lukovi. Pod jeho vedením se totiž v black-type dostizích šestkrát dostal na tabuli. Naplno se prosadil stejně jako Blue Coral v Premio Del Giubileo, v němž mu cestu za vítězství nejvíce znepříjemnilo německé duo Santino - Empire Storm vlastnící v té době ve své domovině shodně handicap 93,5 kg.
SHAMALGAN (Filip Minařík; Arslangirej Šavujev; Ardak Amirkulov)
Darley Oettingen-Rennen (Baden-Baden 1.9.; Gr.2; 1600 m)
O rok dříve se třetím místem v Poule D'Essai Des Poulains se Shamalgan nesmazatelně zapsal do historie českého turfu, ale velké mezinárodní vítězství mu stále unikalo. Blízko k němu měl především v červenci 2010, kdy na dráze v Maisons-laffitte rozdílem krku prohrál v Prix Eugene Adam (Gr.2). V sezóně 2011 mu pak často cestu za lepším výsledkem překazilo pro francouzské dostihy typické falešné tempo, přičemž poctivého dostihu se dočkal až v německém Baden-Badenu. Díky tomu dokázal svou tradičně silnou koncovkou s přehledem porazit i nejlepšího německého mílaře Alianthuse, pro kterého to byla jediná porážka z šesti sezónních startů. Následně se na podzim stěhoval Shamalgan za 200.000 euro do francouzského tréninku a nedávno znovu změnil majitele za 64.000 euro.
Chardonney Tcheque (Pierantonio Convertino; Tomáš Šatra; Dr. Charvát)
Premio Marchese Gius. Ippolito Fassati (Miláno 2.10.; Listed; 1800 m)
Od prvních startů byla jeho kariéra pod drobnohledem, protože je polobratrem výše zmíněného Shamalgana. Vysoká očekávání také hned od první startů potvrzoval, o čemž svědčí jeho titul nejlepšího dvouletého hřebce i vítězství ve Velké jarní ceně. Výlety do italského Milána mu přinesly už tři triumfy, přičemž nejcennější z nich získal loni na podzim. Tehdy žokej Convertino vyčkal s krátkým spídem Chardonney Tchequa až do závěrečné dvoustovky, v níž svěřenec Tomáše Šatry získal délkovou převahu. Stejně jako v červenci za Iryklonem mu nejvíce šlapala na paty dvojice německých koní, kteří ale vlastnili handicapy pouze okolo 80 kilo.
2012:
MIKHAIL GLINKA (Mirco Demuro; Arslangirej Šavujev; Ramzan Kadyrov)
Preis der Sparkassen Finanzgruppe (Baden-Baden 25.8.; Gr.3; 2000 m)
Na jaře se k trenérovi Arslangireji Šavujevovi přestěhovalo několik koní v majetku Ramzana Kadyrova, přičemž řada z nich byla ověnčena grupovými úspěchy. Mezi ty patřil i Mikhail Glinka, který měl za sebou úspěšný zimní pobyt v Dubai, kde zvítězil na Gr.2 scéně. Pod novým trenérem se rozcvičil druhým místem v Karlových Varech a na podzimním mítinku v Baden-Badenu pak svedl úspěšný souboj s dvojicí svěřenců Petera Schiergena, kterými byli na grupové scéně v minulosti už vítězní Navarra Queen a Neatico.
DONN HALLING (Václav Janáček; Václav Luka ml.; DS MAENTIVA)
St. Leger Italiano (Miláno 27.10.; Gr.3; 2800 m)
Srpnový debut ve třech letech na dráze v Kolesách je trochu netradičním startem kariéry pro koně vítězného v italské klasice. Realizačnímu týmu v čele s trenérem Lukou se ovšem vyplatilo, že si na Donn Hallinga počkal. Vždyť jeho v pěti životních startech čtyřikrát vítězný polobratr Fourth Estate debutoval až jako pětiletý a další polosourozenec Prima Vista, který je vítězem Gr.2 proutěnek, se na dráze poprvé představil ve čtyřech letech. Je tedy velice pravděpodobné, že Donn Halling neřekl v sobotu poslední slovo.
Ondřej Marek
30.10.2012, 12:43Jaroslav Fabris
30.10.2012, 12:54Manfred Kokot
29.10.2012, 20:56Manfred Kokot
29.10.2012, 17:34Smada
31.10.2012, 15:05Ondřej Blahník
1.11.2012, 09:02