Zatím v Cheltenhamu fouká poměrně silný vítr, ale předpověď na odpoledne není příznivá, má pršet. Dráha je velmi dobře připravená, podle sdělení pořadatelů je dobrá až měkká, místy dobrá. Šéf pořadatelů Simon Claisse vysekl poklonu týmu starajícmu se o dráhu. "Spráci dráhy odvedli fantastickou práci v tomto týdnu, když si uvědomíme, že nás každou noc trápil mráz. Poslední noc už mráz nebyl, naopak lehce pršelo. Podle meteorologů by měly do startu Gold cupu napršet 3 až 4 milimetry srážek. Dráha je v současnosti rychlá, pokud naprší, bude měkká." Změny potkaly ještě třetí dostih odpoledne, Albert Bartlett Novices' hurdle. V tomto dostihu se nepředstaví čtyřka Ballybough Pat a sedmička Cloudy Copper. V sedle dvanáctky Our Vinnie bude Paul Carberry, neboť ve čtvrtek zraněného Dave Russella nepustili na start lékaři. Druhou jezdeckou změnou ve třetím dostihu je přítomnost Rubyho Walshe na osmičce Inish Island. Jedna jezdecká změna je úvodním klání, kde trojku Diakali povede David Casey, ve druhém dostihu jsou tři změny jezdců. Dvojku Midnight Game povede Daclan Lavery, desítku Tennis Cap David Casey a šestnáctku Abbey Lane Emmet Mullins. Poslední škrt je v pátém dostihu, kde nebude startovat dvacítka Rumbury Grey.
Návrat do čtvrtka
Jak jsme infomovali včera večer, zraněný J. T. McNamara byl ze závodiště transportován vrtulníkem do nemocnice kvůli zloměnině třetího a čtvrtého obratle a podle zpráv televizní stanice BBC je nadále v kómatu a jeho stav je vážný. Došlo také k jednomu fatálnímu zranění koně, a to desetiletého Matuhiho v pátém dostihu, který padl na skoku před tribunami a odcválal na věčné pastviny. To byly negativní zprávy jinak velice povedeného dne.
V prvních třech dnech festivalu bylo odběhnuto na 20 dostihů a vítězství jsou zatím spravedlivě rozdělena mezi Aglii a Irsko v poměru 10:10. Samozřejmě i tento souboj bude sledován médii v poslední den velmi intenzivně. Nejúspěšnějším žokejem dosavadního průběhu mírinku je Ruby Walsh, který již šestkrát v historii vyhrál cenu Thomase Pinka určenou nejlepšímu jezdci Festivalu. Po třech dnech má Walsh na kontě 4 vítězství a jedno třetí místo. Druhé místo patří obhájci prvenství Barry Geraghtymu se dvěma úspěchy. Ve vrcholu programu bude Geraghty v sedle favorizovaného osmiletého Bobs Wortha, zatímc o Walsh povede o rok mladšího Silviniaco Contiho.
Mezi trenéry kraluje festivalu Ir Willie Mullins s pěti triumfy, jedním druhým a dvojicí třetích míst. Druhý Nicky Henderson se radoval zatím třikrát a připsal si i druhé a třetí místo. Díky Bobs Worthovi může pomýšlet na úspěch v Gold cupu, zatímco Mullins bude spoléhat na Sir des Champse.
Vrchol odpoledne bude zajímavý také z pohledu chovatelského, neboť každá z překážkových velmocí odchovala trojici koní na startu. Irský suffix mají Bobs Worth, Captain Chris a Monbeg Dude, ve Francii se narodili Long Run, Silviniaco Conti a Sir des Champs, domácí chovatelé se mohou pyšnit Cape Tribulation, The Giant Bolster a Wayward Prince.
Na pokladnách visí vyprodáno!
Když jsme ve čtvrtek dopoledne procházeli okolo pokladen před vchodem na závodiště, bylo možné zakoupit vstupenky v hodnotě 45 nebo 75 liber, dnes v deset hodin jsme našli zavřená okénka a vypovídající nápis "Vyprodáno"! Ale před vchodem jsme našli několik jedinců, kteří lístky prodávali, inu překupníka najdeme i jinde než v české realitě... Oficiálně se brány závodiště otevírají v 10.30 britského času a před všemi vchody stála fronta o délce několika metrů. Každý návštěvník musí projít kontrolou, a tak vpuštěni do areálu budou po něolika minutách. Typický ostrovní návštěvník však žádná zavazadla na dostihy nenosí, většinou má kapse kabátu či saka noviny, podle kterých bude sázet. Kdyby mu tato výbava chyběla, nevadí. V areálu máte dost příležitostí si zakoupit Racing post či některý z typů programu. Ten páteční je v barvě modré, neboť to jsou barvy sponzora hlavního dostihu, společnosti Betfred.
Při cestě Cheltenhamem, kterým projíždíme více než tři hodiny před startem prvního dostihu, potkáváme desítky lidí, kteří míří na dostihy. Cheltenham je lázeňské město se 112 tisíci obyvateli v jihozápadní Anglii a je centrem hrabství Gloucestershire. Minarální prameny zde byly objeveny před 300 lety a za zmínku stojí především architektura ze druhé dekády 19. století, kdy bylo město sídlem regenství. Cheltenham leží na hranici pohoří Cotswolds a protéká jím říčka Chelt, která způsobuje časté záplavy. Žádnou vysokou zástavbu nečekejte, jedná se spíše rozlehlé čtvrti většnou patrových domků, které jsou buď kamenné nebo cihlové. Celkově působí velice příjemným dojmem. Rozlehlé závodiště leží na okraji města, kde je dostatek travnatých ploch k parkování.
Dvě hodiny před startem prvního dostihu už jsou na parkovištích tisíce aut. Stovky lidí koordinují pohyb aut na parkovištích, muži nebo ženy v oranžových bunách dbají o rozestupy mezi vozy. Odpoledne zase regulují odjezd návštěvníků. Když jsme včera odjížděli, znalí českých zkušeností jsme se připravovali na na několik desítek minut v pomalu se šinoucích kolonách, ale nic takového. Chvíli jsme postáli a záhy jsme byli vyvedeni ven z města. Regulován je i příjezd na závodiště. První ceduli vidíte deset kilometrů od místa samého a poté už jen stačí sledovat žluté cedule s jasným označením "races". Páteční dopravní sitauce bude velkou zkouškou pořadatelů a místních policistů, "bobíků", neboť se očekává nejvyšší návštěva mítinku.
Páteční zajímavosti
Pokud nevěříte tuzemským meteorologům, tak těm ostrovním se vyplatí důvěřovat, neboť na 12 hodin místního času předpověděli začátek deště, a na závodišti spadly první kapky v 11.51. Od té doby mírně prší a stále fouká, areál se plní k prasknutí. U stánků je plno a pivo opět teče proudem.
Patnáct minut před startem 1. dostihu začalo už pršet velmi hustě, a tak se letošní Gold cup uskuteční za pravého anglického počasí. Bláto stříká a létá od kopyt, ale Iry hned tak něco nezastaví. Jedenáctou čárku v rámci Festivalu přidal Our Conor s Bryanem Cooperem. Také druhý dostih probíhal v irské režii, dlouho vedoucího Tennis Capa předstihl po posledním skoku Ted Veale opět s Bryanem Cooperem. Irové tak vedou 12:10 a k vyrovnání roku 2011 jim chybí jediný triumf. Počasí se nelepší, prší stále více, za pár minut se potvrdí slova šéfa závodiště, že dráha na Gld cup bude měkká.
Byli nahlášeni další neběhající koně, ve třetím dostihu pětka Ballycasey, neboť nemá v pořádku krev a v sedmém logicky včerejší vítěz Benefficient. Před třetím dostihem se déšť přece jen uklidnil a skvělým závěrem zlepšil Angličanům náladu At Fishers Cross s Tony McCoyem, který se raduje poprvé rámci čtyřdenního cheltenhamského maratonu. Počasí se přece jen umoudřilo na vrchol odpoledne The Betfred Cheltenham Gold Cup a nadšené publikum mohlo sledovat skvělý souboj, ve kterém se díky skvělému závěru prosadil favorizovaný Bobs Worth s Barry Geraghtym. Angličané tak vyrovnali na 12:12 a boj o vítězství je stále otevřený.
Neuvěřitelná situace se stala v následují steplechase na 5300 metrů pro amatérské jezdce. Desetiletý Oscar Delta v sedle Jane Manganovou už cválal na vítězné pozici, zdolal všechny nástrahy kurzu, ale po zdolání psoledního skoku se jezdkyni tlačil na levou bariéru a při jednom ze cvalových skoků brnkl nohou o sloupek držící provaz vytyčující dráhu a necelých 200 metrů před cílem se Manganová zhroutila ze sedla, vítězství tak padlo do klína favorizovaného Salsifymu s C. J. Sweeneyem. Tribuna v době pádu jen zhluboka vydechla. Do tváře amatérky se v tu chvíli hrnuly slzy. Amatérku zpět do vážnice vyprovodil velký potlesk.
Sázející na Oscar Deltu v tu chvíli museli být na pokraji infarktu. Ale i na tyto situace je cheltenhamské závodiště připraveno. Zdravotníků potkáte dostatek a navíc je v areálu k dipozici lékárna, kde můžete koupit potřebné léky. Díky Salsifymu Irové vyrovnaly počet vítězství v rámci Festivalu z roku 2011 a pokud se prosadí v jednom ze dvou posledních klání, budou slavit! Předposlední proutky ovšem rozuzlení nepřinesly, neboť se velmi pěkným finišem prosadil šestiletý Saloubrious trenéra Paula Nichollse,a tak souboj je zatím vyrovnaný 13:13, ale Irové mají v závěrečném klání pouze jediného zástupce devítiletého Alderwooda s Tony McCoyem.
Irové slaví!
Tony McCoy dovedl devítiletého Alderwooda k vítězství, když mu možná pomohlo, že koně neabsolvovali poslední skok, neboť na něm byl pád, když ho koně absolvovali poprvé. Cílová rovinka to byl velký souboj koní majetku J. P. Mc Manuse a ten preferovanější nakonec vyhrál. Toto vítězství přepsalo dostihovou hitorii, neboť koně připravovaní v Irsku vyhráli poprvé více dostihů než domácí! Ostře sledovaný souboj tak končí 14:13 pro Iry.
V areálu závodiště zůstává stále mnoho návštěvníků, všichni slaví a zpívají, chorály se ozávají z obou konců závodiště. My se loučíme a těšíme se na shledanou při dalším zpravodajství z českých nebo zahraničních dostihů.
Foto: Zenon Kisza a Petr Malík
JAN BURDA
15.3.2013, 12:50