61 dostihových dní se za sledované období uskutečnilo ve večerních hodinách se začátkem mezi 16:30 a 18:15 a s koncem většinou okolo deváté večerní. Pět dostihových dní se konalo v sobotu okolo poledního, jednalo se vždy o čtyři německé klusácké dostihy z různých závodišť. První většinou startoval v 11:30 a závěrečný ve 13:00. Pokud program na dráze pokračoval, tak se na něj ve Francii nesázelo. Počet dostihů v jednom dostihovém dni? Zpravidla osm, v menšině případů sedm a výjimku tvoří cvalové dostihy v belgickém Monsu, kde se koná šest cvalových klání.
V rámci sledovaných 66 dostihových dnů se konalo celkem 489 dostihů (číslo je velmi podobné celkovému počtu cvalových dostihů v České republice za rok). Celková dotace v dostizích činila 2 829 984 euro (76 409 568 Kč), což představuje průměrnou dotaci 5 787 euro (156 249 Kč) na dostih. Celkový sázkový obrat dosáhl 124 089 605 euro (3,35 miliardy Kč), při průměru více než 250 tisíc euro na dostih. Od druhé prosincové dekády dělí PMU obrat na „elektronický“ a v pevných pobočkách. Celkový obrat od 11. prosince dosáhl výšky 118 245 901 a z toho činil elektronický obrat 12 248 278 euro (10,35 %).
Je dobře známé, že sázková kancelář PMU odvádí pořadateli tři procenta ze sázkového obratu. S touto sumou jsme počítali, ale v případě Belgie a Německa to může být i více, neboť majitelem společností EuroTiercé (Belgie) a German Tote (Německo) je také PMU. Výše odvodů tak může být vyšší než tři procenta. Suma tříprocentního odvodu celkem dosáhla celkové výšky 3 722 688 euro. Zjednodušeně se dá říci, že tři čtvrtiny odvodu byly použity na dotace a jedna čtvrtina je „zisk“ pořadatele.
Na první pohled mohou čísla působit pouze kladně, ale ze 66 dostihových dnů, jich skončilo 54 v plusu a dvanáct v mínusu. Na této statistice se hodně podepsalo období vánočních svátků a Nového roku, kdy na večerní dostihy tak velké sázkové obraty nebyly. Nejhorší bilanci mají rakouští klusáci, u nich skončilo v minusu pět ze sedmi uskutečněných dní, ale více informací nabízí podrobnější rozbor níže. Do obecného úvodu ještě patří zmínka o tom, že rok 2016 je čtvrtým nebo pátým, kdy PMU bere sázky na evropské dostihy ve větším rozsahu. Elektronické sázky ve Francii berou ještě další tři sázkové společnosti, které také nabízejí sázky na zmiňovaná evropská klání.
Belgie – klusáci
Belgickým klusáků patří v kalendáři zpravidla úterní podvečer. Deset sledovaných týdnů nabídlo deset dostihových dní s celkovou výší dotací 507 120 euro. Celkem bylo odběhnuto 80 dostihů s průměrnou dotací 6 339 euro. Tříprocentní odvod dosáhl výše 797 312 euro, což představuje „zisk“ 290 192 euro. Na belgické klusáky jsou jedny z největších sázkových obratů, pole většinou jsou početná (12 až 16 startujících). Zisk umožňuje konání dalších 45 (8,5 dostihového dne) dostihů se stejnou průměrnou dotací jako ve sledovaném období. Je to však zřejmě zisk pro klusáky obecně, neboť se běhá i na dráze v Kuurne. Dalších šest dostihových dnů belgických klusáků bude v nabídce PMU od poloviny února do konce března letošního roku.
Belgie – cvaláci
Cvaláci se za deset sledovaných týdnů představili na dráze v Monsu pětkrát, odběhli 30 dostihů s celkovou výší dotací 169 900 euro, průměrná dotace dosahuje výše 5 653 euro. Tříprocentní odvod představuje suma 243 781 euro a zisk je 74 181 euro. Tento zisk představuje dalších třináct dostihů s průměrně uvedenou dotací. Jak bylo naznačeno výše, cvalové dostihy se v Belgii konají zpravidla v pondělí večer jednou za dva týdny. I v těchto dostizích jsou pole poměrně početná, což umožňuje širší sázkovou nabídku. Stejný režim bude u cvalových dostihů do konce března, tedy každé dva týdny v pondělí zhruba mezi šestou a osmou večerní. Není tak dávno doba, kdy cvalové dostihy v Belgii živořily, běhalo se jen párkrát za rok, s výstavbou osvětlené dráhy v Monsu a příchodem PMU se situace změnila k lepšímu.
Německo – klusáci
Za uvedené období se u PMU dalo sázek na devět večerních dostihových dní a pět v sobotu okolo poledne. Celkem si sázející mohli vybrat z nabídky 90 klání s celkovými dotacemi ve výši 474 200 euro. Průměrná dotace na dostih činí 5 268 euro, ale zde se sluší doplnit, že sobotní „obědové“ dostihy se běhají „jen“ o 4 500. Tříprocentní odvod činí 565 270 euro a z toho je zisk 91 070 euro. Tato výše zisku umožní konání dalších sedmnácti dostihů se zde uvedenou průměrnou výší. Pokud se v Německu neběhá pod patronátem PMU tak jsou minimálně dvě dráhy (Berlín-Karlshorst a Straubing), kde dotace v dostihu nedosahuje ani tisíc euro. Také v Mnichově a Berlíně-Mariendorfu se při běžných dostihových dnech zdaleka neběhá o 5000 euro v dostihu. Pole německých klusáků jsou poměrně početná a v některých případech se účastní i koně připravovaní v Česku, většinou se zadarmo domů nevrací. Do konce března je naplánováno dalších šest dostihových dní pod patronátem PMU.
Německo – cvaláci
Zimní rovinové dostihy v Německu, to jsou klání v Dortmundu a Neussu, deset dostihových dní za sledované období, znamená průměrně jeden dostihový den týdně, ale pravidelný termín dostihový den nemá. Koncem ledna a začátkem února se běhalo zpravidla v sobotu večer, ale spíše se běhá úterý, ve středu nebo čtvrtek večer. Deset dostihových dní nabídlo celkem 76 dostihů a s celkovou výší dotací 397 950 euro, což je 5 236 euro na dostih. Tříprocentní odvod činí sumu 573 089 euro a znamená zisk 175 139 euro. S uvedenou průměrnou dotací by se mohlo odběhnout dalších 33 dostihů. Problémem německých pískových dostihů je počet startujících. V posledních třech dostihových dnech se představilo v osmi dostizích průměrně 58 koní, což je zhruba 7 startujících v dostihu. Při tak malém počtu koní na startu je francouzská sázková nabídka okleštěná a to se negativně projevuje na výši sázkového obratu. Část v Německu připravovaných koní míří za starty do Francie, kde jsou dotace třikrát a čtyřikrát vyšší, a druhým problémem je stav pískových drah, proto tam mnoho realizačních týmů své svěřence nechce posílat. Pět cvalových dostihových dní bude v nabídce PMU ještě do konce března, v létě se bude dát sázet na dostihy na trávě. PMU dostihový den by měl být i v Bad Doberanu, a dvakrát můžete v kalendáři najít také nedaleké Drážďany.
Nizozemí – klusáci
Také klusáci z Wolvegy mají své pevné místo v nabídce PMU. Za sledované období se sázelo na devět dostihových dní, během nichž se konalo 72 dostihů s celkovou výší dotací 481 600 euro. Průměrná dotace tak dosáhla 6 688 euro, nejvyšší ze sledovaných zemí. Odvod pořadateli činí 588 350 euro, a tak vygenerovaný zisk je 106 750 euro a umožňuje konání dalších patnácti dostihů s uvedenou průměrnou dotací. Nevýhodou klusáků ve Wolveze bylo, že se na ně sázelo 25. prosince a 1. ledna večer, když zájem o sázení moc velký nebyl, a tak ani obraty nebyly závratné. Z devíti dnů čtyři skončily nižším odvodem, než byla suma vyplacených dotací, přesto zbylých pět dní dostalo bilanci do plusu. Ve druhé půlce února a v březnu bude Wolvega v nabídce čtyřikrát, z toho třikrát v pátek v podvečer, což nizozemský pravidelný termín.
Španělsko – klusáci
Zpravidla středeční večer patří v nabídce PMU klusákům z Malorky, ze závodiště Son Pardo. Za uvedených deset týdnů se sázelo na deset dostihových dní s 80 zápoleními. Dotace ve Španělsku také nejsou špatné, celkem bylo vyplaceno 476 000 euro, při průměru 5950 euro na dostih. Klusáci z Malorky patří do nabídky PMU již několik sezón, a tak mají mezi sázejícími své příznivce, proto tříprocentní odvod dosáhl sumy 633 008 euro, zisk má ostrovní pořadatel 157 008 a může uspořádat 26 dostihů s průměrnou dotací. Také na Malorce pravidelně startují početná pole, deset a více startujících, a tak může být sázková nabídka široká. Do konce března se klusáci ze závodiště Son Pardo objeví v nabídce PMU dokonce osmkrát, tím se žádný jiný pořadatel pochlubit nemůže. Španělsku může hrát do karet, že zde v dostizích startují francouzští odchovanci, a ty francouzská strana podporuje i u nás. V létě od června do září bude brát PMU sázky na cvalové dostihy v San Sebastianu.
Rakousko – klusáci
Dostihy v zemi našich jižních sousedů zrovna nevzkvétají. Z rovinových dostihů zbylo jen torzo a i těch klusáckých ubývá. Společnost PMU začala nabízet rakouské klusáky v roce 2013, kdy se dalo sázet na tři dostihové dny. Od té doby jsou pravidelnou součástí nabídky. Zimní klusácký provoz na dráze v Krieau se koná prakticky už jen pod patronátem PMU. Většinou dva dostihy z denního programu nejsou v nabídce Francouzů, ale drtivá většina dostihů ano. Za sledovaných deset týdnů se v PMU sázelo na sedm dnů s 54 dostihy. Celková více vyplacených dotací dosáhla 295 500 euro. Což představuje 5 472 euro na dostih. Pokud není den pod patronátem PMU je průměrná dotace v Krieau 1 500 euro. Výše odvodu do Krieau nedosáhla ani výšky dotací, pouze 281 525 euro, a tak pořadatel musel doplatit 13 975 euro, necelé 3 dostihy. V Krieau startují většinou početná pole, zápisné činí 2,5 procenta za koně, a tak se dá předpokládat, že pořadatel na zápisném vybral více než 73 tisíc euro. Celý projekt zřejmě pro jižní sousedy ztrátový není, neboť do konce března se uskuteční další 4 dostihové dny pod patronátem PMU, tři v Krieau a jeden v Ebreichsdorfu. Celkem by se letos mělo konat v Rakousku 18 dostihových dní, na které bude možné sázet ve Francii. Na 26. října je plánován PMU den do Ebreichsdorfu nejen pro klusáky, ale i pro cvaláky. Rakouské PMU dostihy se většinou konají v pondělí nebo v neděli večer, kdy je zájem o sázení přece jen nižší, což se také projevuje na výšce obratu a poté i odvodu.
Anglie – cvaláci
Dostihy z kolébky turfu se v nabídce PMU objevují celkem pravidelně, většinou se jedná o grupová klání, ať rovinová nebo překážková. Už několik let jsou nabídce také rámcové dostihy z různých závodišť. Z minulosti to byl především Windsor v pondělí večer. Přes zimu se dalo sázet na několik vybraných dostihů v Chemlsfordu. Druhou únorovou středu PMU přijímalo sázky na kompletní dostihový podvečer na dráze v Kemptonu, tento dostihový je také zařazen v našem sledování, neboť snese srovnání s ostatními sledovanými, to se o Chemlsdorfu říci nedá. Dotace ten den byli ve výši 41 154 euro, odvod činil 40 349, což je 98 procent vyplacených dotací. Dvě procenta musel dodat anglický pořadatel ze svého. I v následujících týdnech se bude ve Francii sázet na anglické dostihy, nejen ostře sledované grupové. V Anglii sice hrají prim kurzové sázky, ale je zřejmé, že tamní pořadatelé nepohrdnou ani příspěvkem z Francie.
Poslední únorový den se začne sázet na dostihy ve Švýcarsku, především z dráhy v Avenches, kromě zmiňovaných zemí se letos bude sázet také na dostihy z marocké Casablancy, z Malty a zájem projevují i v Irsku.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.