Greek Wedding se v Pardubicích vrátila na dráhu po pěti měsících doslova šokovala přítomné. Množná si mnozí mysleli, že se prosadila díky blátivé půdě a trochu také tím, že nikdo z účastníků nevěděl co od ní má čekat.
V Chuchli už byly karty jasně rozdány, přesto se prosadila opět. Žokej Ján Havlík ji držel v cílové rovině daleko od soupeřů, prý to tak má ráda, ač finišoval na dráze, která příliš rozbitá nebyla klisna si z posledního místa přišla pro jisté vítězství. Zřejmě to byl její poslední rovinový start, protože od příštího roku by ji Petr Juránek raději viděl na skocích. Podle jeho slov jí talent nechybí, vytrvalosti má také dost, a tak bude zajímavé sledovat, jak se jí bude dařit. Žádným otloukánkem by být neměla.
Za čtyřletou Greek Wedding finišovala dvojice tříletých Orphan a Pikardie. Triumf Orphan v Oaks byl překvapením. Spolehlivost svěřenkyni trenéra Votavy nechyběla, ale přece tak vysoko se s ní nepočítalo. Čtvrté místo v souboji klisen v půlce září v Praze také velké ambice nenaznačovalo, ale Cena prezidenta ukázala, že máme skutečně čest s velmi dobrou vytrvalkyní. Ani v jednom ze sedmi startu nechyběla mezi pěticí nejlepších, a tak nejeden hlasující v anketě Jockey Clubu může jako nejlepší tříletou navrhnout právě Orphan. Nebude se čemu divit.
Na paty ji bude zcela jistě šlapat Pikardie, vytrvalecké skóre obou klisen je 2:2, ale větší úspěch je na straně Orphan. Bohužel, mostecká porážka v Oaks se v anketě bude počítat minimálně dvakrát. Zajímavé bude sledovat, kam povedou kroky obou skvělých klisen v příštím roce, zda budou pokračovat na dráze, nebo si půjdou plnit mateřské povinnosti. Obě si svými výkony zařazení do chovu zaslouží.
Překvapením byla i zbylá dvě tabulová místa v podání Devil’s Stara a Omnibuse, málokdo s nimi tak vysoko počítal.
Když jsem zmínil jméno Devil’s Stara, musím se zmínit i o tolik diskutované Podzimní ceně v Mostě, kde nejprve pořadí přehodila komise a následně dostihový soud. V prvním případě se výrok ještě dal pochopit, v tom druhém už nikoli. Přehodit koně, který podle svědeckých výpovědí dotčených nikoho nepoškodil mi přijde minimálně zvláštní.
Výroky soudu máme respektovat a případně se jimi řídit v podobných kauzách. Samozřejmě podobné incidenty jako ten mostecký se nedějí každý den, ale k vidění čas od času jsou.
Po pěti týdnech podobnou záležitost řešila komise ve Slušovicích. Born Slippy útočí zvenčí, očividně se přibližuje vedoucí Prodlevě, už při probíhání cílem žokej Jan Hávlík zvedá ruku, že chce protestovat. „Několikrát jsem byl v cílové rovině tísněn a křižován,“ sděluje. Sám Šafář přiznává, že se mu Born Slippy tlačil na koně. Komise navíc podává protest ex-offo a rozhodnutí je šalamounské. K tísnění došlo, ale nemělo vliv na výsledek dostihu, ač rozdíl mezi prvním a poškozeným byla pouhá délka a půl. Navíc žokej Šafář dostal tisícovku pokutu. Čelní záběr opět nebyl k dispozici, a tak mudruj, dalo by se říci moravským nářečím.
Na jednu stranu komisařům nezávidím, ale nějaká konzistence v jejich verdiktech by být měla a je jedno, že Most a Slušovice dělí čtyři stovky kilometrů.
Diváci se určitě nenudili ani ve Slušovicích ani v Praze. Rozloučení se sezonou na obou drahách bylo důstojné. Ve Slušovicích bylo k vidění více překvapení, naopak v Praze to byla kolikrát sázka na tutovku.
Máme před sebou více pět měsíců pauzu, odpočiňte si a začněte střídat plány na sezonu nadcházející, snad bude minimálně stejně zajímavá jako ta právě skončená.