Hned na začátek je třeba podotknout, že poslední věta se stejně jako většina níže uvedeného netýká slušovického pořadatele. Na tamní dráze totiž leží zhruba 30 centimetrů sněhu a ani předpověď pro zlínský kraj není příliš příznivá, tudíž je brzké zrušení tamních dostihů pochopitelné. U pražských dostihů to zas tak snadno pochopitelné není.
Pojďme ale chronologicky, takže nejprve pár slov ke zrušení loňské Ceny prezidenta. Den před jejím konáním pokryl chuchelské závodiště sníh a otázka zdali bude dráha způsobilá ke konání cvalových dostihů, se tak logicky nabízela. Internetové stránky chuchelského pořadatele ani Jockey Clubu ČR přesto danou situaci nijak nekomentovali. O to rychlejší spád ovšem nabraly události druhý den ráno, kdy kolem deváté hodiny správce dráhy Rudolf Vyhnálek (je-li to osoba kompetentní k podobným rozhodnutím, nechám na posouzení každého z vás) uznal stav dráhy za nezpůsobilý ke konání dostihů a po jeho následném telefonátu na vyšší místa byl dostihový den zrušen.
Řada trenérů se tak se svými svěřenci otáčela v průběhu cesty (slovenský Peer Cooper už byl dokonce na místě) a k branám chuchelského závodiště dorazily kamiony České televize i řada neinformovaných diváků. Ti navíc museli být při pohledu na chuchelský areál hodně zmateni, protože před polednem mizely poslední památky po sněhové nadílce z předchozího dne a ranní rozhodnutí se tak ukázalo jako unáhlené. V Británii (a jinde je to obdobné) to v podobných situacích chodí tak, že je dopředu avizována ranní inspekce dráhy a pokud ani na jejím základě nelze udělat jednoznačný závěr, další posouzení jejího stavu se odehraje o několik hodin později. Pokud by byl stejný postup praktikován i v Česku, mohla by se loňská sezóna dočkat důstojné tečky.
Letos to vzal chuchelský pořadatel z opačného konce. Tedy místo toho aby až do dne konání dostihů nevydal ani zmínku o nepřízni počasí, tak už devět dní před jejich termínem mluvil předseda Jockey Clubu ČR Václav Luka z pozice akcionáře pražského závodiště o hrozbě odložení startu sezóny. Poměrně jasným signálem jaký verdikt můžeme očekávat, byla také skutečnost, že na rozdíl od v minulých letech běžné praxe se majitelům neodečetly z jejich účtů peníze za čtvrteční přihlášky. V pondělí, tedy celých šest dní před termínem dostihů, pak byla první dostihová neděle definitivně zrušena.
Je sice pravdou, že chuchelská tráva ještě není po zimě ve stoprocentní kondici, ale její stav není ani výrazně horší než v předchozích letech a v porovnání se stavem při Gomba handicapu 2011 je na tom zřejmě i lépe. Samozřejmě vyhlásit, že by se na ní dali v neděli na 100% konat dostihy nelze, ale stejně tak je odvážné tvrdit, že to možné není. Zvlášť když v době zprávy o zrušení dostihů hovořily předpovědi počasí pro Prahu o tom, že od čtvrtka by ani noční teploty neměly klesat pod nulu. Pokud existuje podobně reálná naděje, že počasí konání dostihů nakonec dovolí, bylo by logické, odsunout konečné rozhodnutí na co nejzazší termín. Ve světě je samozřejmě podobná praxe běžná, ale v Česku to hold chodí jinak.
Za pozornost stojí také skutečnost, jak k oznámení o zrušení chuchelských dostihů došlo. Tato zpráva se totiž neobjevila na stránkách pražského pořadatele ani na webu Jockey Clubu ČR, ale šířila se pouze prostřednictvím soukromých dostihových serverů. Vzhledem k faktu, že pondělí připadalo na první duben, tak vlastní ani nebylo možné ověřit, jestli se nejedná jen o nevhodný aprílový žertík. Ještě včera dopoledne dokonce stále nebyla na oficiálních stránkách JCČR o zkušení dostihů žádná zmínka, přičemž jste se na nich mohli dočíst, že je den termínu OSK pro dostihy 6.4. ve Slušovicích a 7.4. ve Velké Chuchli. Podobně jako na podzim tak komunikace znovu selhala.
Kvůli počasí sice byly zrušeny i dostihové dny v Bratislavě, Budapešti, a Berlíně, což může budit dojem, že situace je vlastně všude stejná, jenže podobné zevšeobecňování je trochu scestné. Zaprvé totiž na zmíněných drahách před plánovanými dostihy ležel sníh a zadruhé tyto mítinky se dočkaly (popřípadě počkají) adekvátní náhrady. Dostihové dny v Bratislavě a Budapešti byly totiž o týden posunuty na do té doby neobsazené víkendy a významné berlínské zkoušky byly přesunuty do Kolína nad Rýnem, kde se tak v pondělí odběhlo jedenáct dostihů. Navíc německé sezóna běží nepřetržitě a dostihy se tam konaly v minulých dnech na řadě jiných drah, takže zrušení několika dostihových dnů (kromě Berlína byl kvůli malému počtu přihlášených koní zrušen i mnichovský program) chod tamní sezóny výrazněji nenaruší.
Chuchelské dostihy nakonec také nebyly zrušeny zcela bez náhrady. Během třech dubnových pražských dostihových dnů se totiž odběhne celkem o dva dostihy více, přičemž kvitovat lze fakt, že na neděli 14. dubna byly vypsány dva nové dostihy pro tříleté, pro něž je zpoždění startu sezóny největším problémem. Náplastí za zrušený Gomba handicap je zase navýšení dotace Maškova memoriálu. O adekvátní náhradě přesto mluvit nelze. Tu by představovalo například uspořádání chuchelského dvojdne o druhém dubnovém víkendu s tím, že v sobotu by se odběhly na následující neděli plánované dostihy. Samozřejmě lze oprávněně namítnout, že by to byla pro dráhu po zimě velká zátěž, ale pro dostihy nižší kategorií by šlo využít chuchelskou malou trávu, na které se loni jeden dostihový den za velkého zájmu trenéru a majitelů konal.
Takže krátká rekapitulace: Dostihová dráha ve Velké Chuchli na tom zdaleka není tak zle jako dráhy, kde byly dostihy v posledních dnech rušeny. Přesto byly dostihy stornovány dlouho před plánovaným termínem, přičemž náznaky, že to s jejich konáním moc nevypadá (prohlášení Václava Luky, neodečtení peněz za přihlášky), se objevily už krátce po uzávěrce přihlášek na první dostihovou naděli. Jen těžko se lze proto ubránit dojmu, že právě chudé přihlášky na první dostihový víkend měly za následek neochotu pořadatele dostihy konat. Vždyť ředitel TMM Petr Drahoš v zimě prohlásil, že nižší počet dostihových dnů v Chuchli by byl ekonomicky zajímavější. A ať je pravda jakákoliv, malý počet koní na přihláškách nebyl jen vinou dlouhé zimy, jak sdělil minulý týden Václav Luka, ale podílely se na něm také nedostatky v termínovce a především pak v samotných propozicích jednotlivých dostihů.
Po deseti letech se totiž o prvním dostihovém víkendu měly uskutečnit dva rovinové dostihové dny a navíc jejich propozice velký smysl nedávaly. Především trojice chuchelských dostihů druhé a vyšší kategorie se dost „tloukla“ a v podstatě všichni koně přihlášení do dostihu šimlů by mohli běžet buď handicapovou dvojku na 1600 metrů nebo Gomba handicap. Příliš ani nerozumím léty zakonzervovanému trendu, vypisovat na jaře výraznou převahu dostihů na kratší vzdálenosti. Vždyť nejvíce přihlášek na Slušovice i na Chuchli přišlo právě do nejdelších dostihů dne. Slušovická čtyřka na 2200 m přilákala 12 koní (průměr ostatních sedmi dostihů je 6,43 přihlášených koní) a chuchelské trojka na 1800 metrů pro tříleté české odchovance 14 a pro starší dokonce 16 koní (průměr zbylých šesti dostihů je 7 přihlášených koní).
Tolik tedy krátká poznámka k propozicím, jejichž detailnější rozbor by vydal na samostatný článek (a možná ne jeden). Pojďme ale skončit optimisticky. Předpověď pro Prahu říká, že druhý dubnový týden má být teplotně nadprůměrný a v neděli 14. dubna se dá očekávat teplota až 12 stupňů. Po bez jednoho týdne přesně půlroční pause by se tak Velká Chuchle konečně měla hostit cvalové dostihy.
titulní foto: chuchelské závodiště na začátku února
Pejšková
5.4.2013, 20:05Strnad
5.4.2013, 21:33Big Joe
4.4.2013, 19:35Tereza
4.4.2013, 19:14Ondřej Blahník
4.4.2013, 21:02Jaroslav Fabris
4.4.2013, 21:38Vlastimil
4.4.2013, 15:22Jaroslav Fabris
4.4.2013, 18:05terda
4.4.2013, 00:30Kristýna
3.4.2013, 21:47Kristýna
3.4.2013, 19:46Soňa
3.4.2013, 21:10