Šance Cut Me Loose relativizovala dvojice skutečností. Jednak totiž nesl nejvyšší váhu, přestože jediným startem, při němž vyběhl formu odůvodňující generální handicap 93,5 kilo, bylo zmíněné vítězství ve Svatováclavské. Před ní byl totiž hodnocen maximálně 88 kilogramy a v jediném loňském startu po jejím konání vyběhl dle mínění handicapera výkon odpovídají zhruba 84,5 kg. Na druhou stranu svěřenci trenéra Arslangireje Šavujeva nejlépe svědčí rychle rozběhnuté dostihy na dráze s dlouhou rovinou, v nichž může uplatnit svůj silný závěr. Obě tyto podmínky přitom splňoval jediný sprint, kterého se loni zúčastnil – tedy právě Svatováclavská cena. Navíc jeho progres byl nepochybný, a že ho na závěr sezóny nepotvrdil, bylo zapříčiněno především atypickou pardubickou dráhou.
Otazníky se vznášely také nad formou Cut Me Loose. Do Gomby byl totiž dohlášen, přičemž trenér Šavujev avizoval, že o jeho účasti rozhodl malý počet koní na přihláškách a na dostih nebyl speciálně chystán. Na druhou stranu loni před startem loňské sezóny byl v Krabčicích působící trenér ve svých prohlášeních ještě opatrnější, přesto do ní vstoupil znamenitě (k 11. 5. 2014 měl bilanci 11 startů, 2 vítězství, 3 druhá a 4 třetí místa). Tu letošní pak zahájil ještě lépe, když včera zaznamenal hattrick a všichni jeho svěřenci včetně Cut Me Loose zanechali už v paddocku výborný dojem. Celkem koně připravovaní v centru Darhorse (tedy koně trenérů Koplíka a Šavujeva) absolvovali během první neděle jedenáct startů s výbornou bilancí čtyř prvních a tří druhých míst (dvakrát se jednalo o double).
Samotný Gomba handicap se odehrával v rychlém tempu (nicméně uvedené čtyřstovky nelze brát jako bernou minci, protože jejich součet dává o dvě vteřiny lepší čas než je čas dostihu), v němž Cut Me Loose odpočíval na konci pole a v cílové rovině rozbalil svůj spíd na vnější straně dráhy. Dlouho to vypadalo, že na špici vyšlapujícího Mikeshe chytit nedokáže, ale v posledních cvalových skocích získal převahu. „Už jak jsem se blížil k Mikeshovi, tak jsem viděl, že má umíráček a mě furt pěkně galupoval. Pan Šavujev má koně v pořádku, a už když se na ně podíváte, tak ty musí běžet sami,“ okomentoval dostih žokej Jaromír Šafář, jehož hodnocení doplnil Arslangirej Šavujev: „Nemyslel jsem, že je připraven na vítězství, ale jsem rád, že se prosadil. Ještě nevím, jaký dostih poběží příště.“
S druhým místem se musel spokojit Mikesh (Chaloupka, 4:1). Ten sice neodskočil nejrychleji, ale protože dopředu se nikdo příliš nehrnul, rychle se ocitl na špici. V cílové rovině pak Jiří Chaloupka dlouho čekal se svými pobídkami, tak aby Mikeshovi vydržely síly co nejdéle, přesto svěřenec Tomáše Šatry na svou aktivitu nakonec doplatil. Přitom po podzimním pardubickém dostihu se zdálo, že jeho chtivost vyřešila změna uzdění. Dnes lze ale spíše konstatovat, že mu tehdy ke klidnějšímu průběhu pomohly především parametry tamní dráhy. Ty totiž zvláště ve sprintech nahrávají ofenzivní taktice, takže po startu se všichni hnali dopředu a Mikesh se především proto stihl zaparkovat za soupeře. „Nechtěl jsem jít ze špice, ale Mikesh mi nedal šanci. Možná mohlo být tempo rychlejší. Bohužel ale nebylo, já se dostal dopředu a pak už se mi ho nepodařilo vzít zpátky,“ sdělil žokej Jiří Chaloupka.
Medailové pořadí doplnil White Motiv (Rája, 10:1) a také jeho realizační tým může do budoucna hledět s optimismem. Třetí kůň z loňské Velké jarní se totiž na dráhu vracel po bezmála jedenáctiměsíční pause. Navíc Jan Rája ho začal vyjíždět už 800 metrů před cílem, což potvrzuje předpoklady, že sprinterské distance pro něj zřejmě nebudou úplně to pravé.
Další bělouš Sign Of The Zodiac (Murzabayev, 4:1) skončil čtvrtý. Doposud sice startoval především v Bratislavě, ale dlouhá pražská rovina mu problém neděla, ba právě naopak. Do jeho sedla se vyhoupl Bauyrzhan Murzabayev, který tentokrát nevedl Cut Me Loose právě proto, že dříve než se rozhodlo o startu Šavujevova svěřence, už byl domluven na angažmá s trenérem Františkem Holčákem.
I čtvrtý zástupce loňského klasického ročníku na startu se vešel na tabuli. Konkrétně jím je Chemik (Šmida, 20:1), jemuž sice k pátému místu výrazně pomohla nízká hmotnost, přesto znovu potvrdil schopnost Bully Pulpita produkovat kvalitní sprintery. Konkrétně je už čtvrtým potomkem v centru Darhorse působícího plemeníka, který získal jedničkové umístění na distanci do 1200 metrů.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.