Nicméně dnešek ukázal, že jeho důvěra v Coneygreeho byla zcela oprávněná, neboť ten britský překážkový vrchol ovládl stylem start-cíl.
Talent ukázal polobratr vítěze Hennessy Gold Cupu 2011 Carrutherse už nad proutěnkami, ale jeho slibně rozjetou kariéru přibrzdilo zranění, takže se na podzim vracel na dráhu po 22 měsíců dlouhé pause. Jeho comeback se měl odehrát na dráze v Plumptonu, ovšem tam ho veterinář pro kulhání z dostihu vyloučil. O pár týdnů později už ale konečně absolvoval svou premiéru nad těžkými skoky, a přestože se jednalo o solidně obsazenou Gr.2, po celý dostih před sebe nikoho nepustil. Ofenzivní taktikou se prezentoval i v dalších startech. O Vánocích suverénně opanoval kemptonskou Gr.1 a se zkušenými steeplery poprvé změřil síly před pěti týdny v Denman Chase. Ani tehdy si k němu nikdo „nečuchnul“ a tak se výhybka jeho kariéry od RSA Chase začala jasněji přehazovat směrem ke Gold Cupu. Vysoké mínění o něm koneckonců neměli pouze členové jeho realizačního týmu, ale i vrchní handicaper Phil Smith, který prohlásil, že je lepším nováčkem než byl výtečný Denman. Nicméně s absolutní špičkou se Coneygree utkal až dnes, a jeho akcie přeci jen snižovali menší zkušenosti. Vždyť posledním nováčkem vítězným v Gold Cupu byl Captain Christy před dlouhými jednačtyřiceti lety.
V noci cheltenhamskou dráhu skropil déšť, takže zatímco včera nesla označení „good“ dnes se běhalo na „softu“. Coneygree se hned po startu chopil diktování poctivého tempa, což právě v kombinaci s těžším podkladem mělo za následek, že už po polovině závěrečného kola byla více jak polovina ze šestnáctky startujících zcela mimo hru. Coneygree ale stále pokračoval strojovým tempem a postupně odpojoval další soupeře. V cílové rovině sice i jemu začaly docházet síly a za posledním skokem bočil k vnějšímu okraji dráhy, přesto se přes něj nikdo dostat nedokázal. Ani ve svém čtvrtém startu ve steeplechase tak nepoznal přemožitele.
„Prožívám nejlepší chvíle v mém životě. Tohle je neuvěřitelné a já nemám slov. Poslat ho do Gold Cupu byl skvělý plán a déšť pro nás přišel v pravý čas,“ sdělil šťastný žokej Nico de Boinville. Pracovní jezdec výborného Sprinter Sacra nejprve vlastnil amatérskou licenci a výrazněji se začal prosazovat teprve v předminulé sezóně, během níž dosáhl třinácti vítězství. Letos zvítězil jedenatřicetkrát a zisk Gold Cup je jeho suverénně největším úspěchem. Poslední věta platí i pro trenéra Mark Bradstock. Vždyť dotace za vítězství v Gold Cupu je vyšší než všechny ceny, které jeho svěřenci vydělali za posledních šest sezón. V aktuální sezóně připravuje devítku koní, z nichž zvítězili dva. K dnešnímu úspěchu poznamenal: „Vždycky jsme si mysleli, že by mohl být senzačním steeplerem. V minulé sezóně měl trochu smůlu, když si doma poranil nohu, ale je z tvrdé rodiny a navíc psychicky i fyzicky dospěl. Rozhodnutí poslat ho do Gold Cupu bylo složité, ovšem ukázalo se jako správné.“
Zatímco proti Coneygreemu hovořil status nováčka, Mullinsův Djakadam (Walsh, 11:1) se zase mohl stát teprve druhým šestiletým vítězem Gold Cupu za poslední půlstoletí. K tomu mu nakonec mnoho nechybělo, když při seběhu z cheltenhamského kopce vypadal nejlépe a nakonec obsadil délku a půl vzdálenou druhou příčku. Jako o koni pro Gold Cup se o něm sice mluvilo už od začátku sezóny, přitom dosud na kontě žádný výrazný výsledek neměl. Osmkrát na letošním festivalu vítězný Willie Mullins může s velkým optimismem vyhlížet Gold Cup 2016. Čelo jeho sázkových nabídek totiž okupují jeho svěřenci Vautour a Don Poli, kteří na festivalu uspěli v dostizích pro nováčky, a Djakadam je za Coneygreem čtvrtou šancí.
Nedaleko vítěze proběhl cílem také třetí Road To Riches (Cooper, 9:1). Ten vyšlapoval celý dostih blízko čela a dokázal, že i když sezónu zahájil už koncem července, stále drží dobrou formu. Čtvrtého Holywella (McLernon, 9:1) už se boj o vítězství netýkal, přičemž více by mu sedla pevnější půda. Z účastníků loňského Gold Cupu skončil nejvýše druhé místo obhajující On His Own (Mullins, 34:1), který znovu skákal doprava, a v závěru mu docházely síly, přesto uhájil aspoň pátou dotaci.
Favorizovaný Silviniaco Conti (Fehily, 4:1) se nejlepších držel ještě na vrcholu cheltenhamského kopce, ale poté začal odpadat a do cíle se dostal na vzdáleném sedmém místě. Znovu se tak ukázalo, že členitá cheltenhamská dráha pro něj není tou pravou. Trenér Paul Nicholls na jeho konto poznamenal: „Potřebuje ploší dráhu a pevnější půdu. Další start absolvuje v Aintree a v příštím roce s ním možná zvolíme jiný program.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář.