Dostihový den nese název Ladies night, a tak potkáváme mnoho dam, který by mohly vyrazit rovnou na prestižní Royal Ascot, který startuje na závodišti vzdáleném zhruba šest mil zítra odpoledne. Samozřejmě dámám nechybí klobouky na hlavách, drtivá většina pánů má sako, kterava již není předepsaným doplňkem. V průběhu večera jsou samozřejmě odměňovány nejlepe oblečené dámy ve vítězném paddocku, což je britská samozřejmost snad na každém dostihovém dni. Pokud se však chcete cítit jako ryba ve vodě, doporučuji si vzít i ji. Je lepší nespolékat na to, že se jedná o nějaký provozní dostihový den v pondělí večer. Dostihy jsou ve své kolébce společenskou událostí vždy a na všech místech.
Když procházíte závodištěm má za malou chvíli pocit, že neexistuje lepší místo na strávění večera, než je dostihové závodiště. Všechny stoly jsou doslova obsypané lidmi, kteří si přišli užít příjemný večer s přáteli či rodinou. Pivo, šampus nebo Pimm's teče proudem. O širokou nabídku jídla není nouze, záleží na co máte právě chuť. Fronty u stánků nejsou příliš dlouhé, za pár minut jste obslouženi. Pokud tedy nemáte místo s obsluhou v jednom z mnoha barů, které se na závodišti nacházejí. To se o vás starají zástupy číšníků.
Za zmínku stojí i pořadatelé, většinou jde o seniory v tmavých sakách s logem závodiště na klopě, drtivé většině z nich nechybí ani světlý klobouk. Pečlivě kontrolují, zda máte potřebný vstup nebo vstupenku. Pokud jím není něco jasné, přijdou, slušně poprosí, zda máte potřebné povolení či nikoliv, a podle toho rozhodnou. Diskutovat se nevyplácí. malý příkald za všechny. Fotografové mohou opouštět svá místa naproti hlavní tribuně okamžitě po odběhu, zatímco diváci, kteří sledovali klání z malé tribunky, musí počkat, až koně opustí dráhu a jdou do paddocku. Starší fotograf vzal na dostihy mladou půvabnou dámu, a tak chtěl, aby mohla odejít s ním. Ač se snažil pořadatele přesvědčit, nebylo mu to nic platné. Podle odznaku na klopě bylo zřejmé, že se jednalo o štamgasta, který fotí ve Windosru pravidelně, dáma musela počkat a odešla s ostatními. Pravidla platí pro každého...
Ač je návštěva ve Windsoru na české poměry královská, nejsou dostihy právě lacinou záležitostí. Cena vstupenek začíná na devíti librách, nějakých 270 korunách. Chcete si udělat skutečně exkluzivní večer? Zaplaťe 38 liber, dostanete klubovou vstupenku na nejlepší místa, na závodiště a z něj vás poveze říční taxi po Temži, v ceně je také 10 liber na nápoje, 2 libry na sázky a program. Každý týden se zcela jistě najde dost těch, kteří si podobný večer dovolí. Můžete také zapomenout sledování dění před tribunami. Závodiště ve Windsoru má tvar zploštělé osmičky a většina podstatného dění se tak odehrává několik stovek metrů od tribun na odlehlém konci. Pouze start na 2300 metrů je vzdálenější straně blížšího oblouku. Většina ostatních startů je hodně daleko, a tak ke slovu přicházejí velkoplošné obrazovky, které jsou naproti tribunám dvě a v areálu další. Pokud máte nějaké dobré místo uvnitř areálu, těžko se budete zvedat a pokoušet se protlačit na místa u dráhy. Vyvýšená místa na tribunách jsou zaplněná už několik minut před startem. Zpestřením může být návštěva prostoru uvnitř dráhy, odkud můžete sledovat klání, pokud se rozhodnete včas přejít dráhu. Ve Windsoru jsou tato místa dvě, jedno za cílem pro majitele dražších vstupenek a druhé 100 metrů před mezníkem, proto ty kteří si zakoupili obyčejné lístky.
Pro běžného návštěvníka stojí program 3 libry, jako obyvkle na ostrovech poslední formy v něm nehledejte, ty najdete spíše v racong postu, výhodou jsou barevné dresy a fotky žokejů. Běžný divák se k hvězdám ze sedla moc blízko nedostane, a tak si je prohlédne alespoň v programu. I když jeden z neúspěšných jezdců sledoval své vystoupení na velkoplošné obrazovce mezi diváky, neboť neměl tu čest dojet až do vítězného paddocku, tam míří pouze kvartet nejúspěšnějších, kde už čekají majitelé a samozřejmě nezbytné kbelíky s vodou, aby se koně mohli najít, nebo je je realizační tým mohl polít. Pondělní podvečer není příliš teplý, ač teploměr ukazuje okolo dvaceti stupňů, občas vane poměrně vítr který je chladný, a tak nezbývá než obdivovat dámy, které se pohybují v šatech bez ramínek, jako by i zde byly české tropy.
Dostihy zcela jistě táhnou, ale pořadatelé se snaží připravit i zajímavý doprovodný program. Každý červnový dostihový den nabízí něco navíc, ten dnešní ozvláštní vystoupení nové britské hvězdy Jahméneho Douglase, který na 22. července připravuje křest svého nového alba. Pódium je připraveno v sousedství paddocku, a tak o zábavu bude postaráno až po pozdních hodin. Pozor si musí jen ti, kteří k cestě k domovu budou chtít využít říční taxi, to poslední odjíždí od závodiště ve 22.35. Například na sobotu 29. června je plánován do Windsoru den gentlemanů.
Samozřejmě v dostihovém programu nemůže chybět vzpomínka na Henriho Cecila. Psát jména vítězných koní by bylo zřejmě nošením dříví do lesa, neboť by něco řekla pouze velkým znalcům anglických reálií. To spíše jména některých jezdců. S dvouletým Constatntinem na kilometru a s tříletým Coulor Extreme na dvojnásobné dostanci se prosadil Ryan Moore (letošní Derby-vítěz s Ruler of The World) a vedoucí muž anglického jezdeckého žebříčku. Od roku 2009 nejúspěšnější žokej závodiště ve Windsoru Richard Hughes se prosadil se čtyřletým O'Gormanem v handicapu na 1200 metrů a připsal si tak 80. vítězství na královském závodišti za pět let. Právě mezi Moorem a Hughesem zuří boj vedoucí místo v šampionátu, zatím má o dvě čárky navíc Moore. S pětiletým Cruiserem se prosadil i v Česku startující Martin Dwyer. S tříletou Pomology se prosadil Nicky Mackay, kterého jsme mohli sledovat ve Velké Chuchli v roce 2005, když se prosadil s Peinture Naive (s tou startoval i v derby) a Alesem.
Páté místo v šampionátu patří s 41 úspěchy Jimu Crowleymu, který se v neděli postaví na start Českého derby. Před Royalem Ascotem má letošní úspěšnost 18 % procent, z 228 startů 41 krát vyhrál a 84 krát se umístil. Tak kvalitního ostrovního jezdce Česko už dlouho nevidělo, škoda jen, že dostal tak málo příležitostí.
Nad startovními boxy závěrečného klání zapadá sluníčko. Ocelově šedivou oblohu přece jen mírně ozařují červánky. Obrazovka v cílové rovině dodává dojem, že tak velká tma není. Jahméne Douglas už se připravuje na koncert. Ve Windosru byl servírován velice příjemný předkrm před "královským menu". Těšíme se na shledanou při podrobném zpravodajstvím z Ascotu, kde bude první bod slavnostního programu odstartován v úterý v 15.30 středoevropského letního času.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.